Dom i mieszkanie

Mieszkanie na parterze – jakie są wady i zalety?

Mieszkanie na parterze często ma ogródek i jest łatwo dostępne z klatki schodowej. Wiele osób rezygnuje jednak z zakupu tego typu nieruchomości z uwagi na kwestie bezpieczeństwa.

Szczęśliwa para mieszkająca na parterze

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są zalety mieszkania na parterze
  • Jakie są wady mieszkania na parterze
  • Jak ubezpieczyć mieszkanie na parterze

Jakie są zalety mieszkania na parterze?

Do głównych zalet mieszkania na parterze zalicza się przede wszystkim bezpośredni dostęp do terenów zielonych. Może to być teren wspólny lub własny, ogrodzony ogródek. Ten ostatni w szczególności docenią osoby, które chcą mieć możliwość zasadzenia własnych kwiatów i roślin ozdobnych. Ogródek jest też ogromnym walorem dla rodziców małych dzieci, które dzięki takiemu udogodnieniu mogą częściej bawić się na świeżym powietrzu. Dodatkowa przestrzeń latem, to też zaleta dla każdej osoby, która w okresie wiosenno-letnim lubi wypocząć na dworze.

Pozytywnym aspektem mieszkań na parterze jest też dostępność tego typu nieruchomości. To ważna zaleta dla nie tylko dla osób z niepełnosprawnością, czy starszych, ale wszystkich które na co dzień przenoszą ciężki sprzęt taki jak np. rower, czy wózek dla dziecka. Korzystanie i przechowywanie z wózka nierzadko jest dla rodziców wyzwaniem, a zlokalizowanie nieruchomości na parterze z pewnością niweluje przeszkodę w postaci konieczności wnoszenia wózka, roweru, czy hulajnogi na wyższe piętro.
 

Ubezpieczenie domu i mieszkania

Jakie są wady mieszkania na parterze?

Do głównych wad mieszkań na parterze zalicza się brak prywatności. Przechodnie często zaglądają do mieszkań, obok których przechodzą i dotyczy w szczególności tych na parterze. Oczywiście przed ciekawskimi spojrzeniami można się chronić izolując się od ulicy czy chodnika np. wiatą, roślinami, czy po prostu zasłonami. Jednak tego typu rozwiązania najczęściej powodują, że w mieszkaniu robi się na co dzień ciemno, a o zalanym słońcem pomieszczeniach można tylko pomarzyć. Inną, często wymienianą wadą mieszkań na parterze jest hałas. Dotyczy to szczególnie nieruchomości, które wychodzą na ulicę, czy wewnętrzne patio lub tych zlokalizowanych niedaleko wejścia do budynku. mieszkania umieszczone nad piwnicą lub garażem często generują też wyższe koszty ogrzewania, ponieważ nie zawsze są dobrze zaizolowane. Dużo wątpliwości w przypadku mieszkań na parterze wzbudzają też kwestie bezpieczeństwa. Bez wątpienia są to lokale, do których łatwiej wejść „z ulicy”. Problem pojawia się szczególnie latem, kiedy częściej otwieramy okna nawet na noc.
 

Ubezpieczenie mieszkania na parterze

Będąc właścicielem mieszkanie na parterze z pewnością nie można przegapić kwestii ubezpieczenia takiej nieruchomości. Wybierając tego typu polisę warto zastanowić się, jakie niebezpieczeństwa mogą zagrażać takiemu mieszkaniu oraz jakie elementy nieruchomości chcesz ubezpieczyć. Oczywiście w przypadku nieruchomości zlokalizowanej na parterze są one nieco inne niż w przypadku nieruchomości na wyższych kondygnacjach.

Ochroną ubezpieczeniową można objąć trzy obszary: tzw. mury (czyli ściany, fundamenty itp.), a także elementy stałe, czyli to co można wymontować z mieszkania przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi (przykładowo podłogi, okna, drzwi czy instalacje, kuchnię lub armaturę łazienkową). Ponadto w mieszkaniu można ubezpieczyć tzw. mienie ruchome, czyli wszystkie wartościowe przedmioty znajdujące się w mieszkaniu. Przykładowo polisą można objąć meble, biżuterię, sprzęt RTV, czy wartościowe ubrania. Kupując polisę decydujesz, którą kategorię chcesz ubezpieczyć. W przypadku mieszkania na parterze warto ubezpieczyć wszystkie powyższe kategorie.

Pamiętaj, że polisa dla mieszkania na parterze powinna w szczególności zapewniać odszkodowanie na wypadek włamania czy rabunku. Siłą rzeczy w przypadku nieruchomości na parterze zdarzenia te są bardziej prawdopodobne niż w przypadku innych nieruchomości. Ubezpieczenie powinno zapewniać również pokrycie szkód powstałych na skutek zdarzeń losowych, takich jak np. pożar, zalanie, czy powódź. Równie ważne jest zabezpieczenie na wypadek dewastacji, przepięć elektrycznych, czy stłuczeń.
 

 

Ubezpiecz swoje mieszkanie

Warto pamiętać, że katalog zdarzeń objętych ochroną może się różnić, w zależności od tego, co ubezpieczamy. Inne zdarzenia mogą dotyczyć nieruchomości jako takiej, a inne jej wyposażenia. Dla przykładu mury są zazwyczaj chronione przed skutkami zdarzeń losowych, natomiast ruchomości lub stałe elementy są zabezpieczane dodatkowo przed kradzieżą czy dewastacją. Uzupełnieniem może być też ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które zadziała w razie tzw. szkód wężykowych. Są to szkody, które występują na skutek pęknięcia, czy oderwania się rurek odprowadzających wodę do urządzeń domowych. Są to przykładowo zmywarki lub pralki.
 

Jak oceniasz artykuł?
Sprawdź cenę ubezpieczenia domu lub mieszkania
Co chcesz ubezpieczyć?
Zaznacz co chcesz ubezpieczyć
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady