Dom i mieszkanie

Mieszkanie w bloku z ogródkiem – jak się ubezpieczyć?

Posiadasz mieszkanie, a wraz z nim przynależny do niego ogródek? Zastanawiasz się jak ubezpieczyć mieszkanie? Chciałbyś również ubezpieczyć wraz z mieszkaniem swój ogródek? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, w jaki sposób polisy na mieszkanie umożliwiają ubezpieczenie całego twojego mienia, czyli mieszkania i ogródka.

działka

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?

Polisa ubezpieczeniowa na mieszkanie to obecnie naprawdę kompleksowa ochrona posiadanego przez nas mienia. Polisę taką musimy posiadać, jeśli naszą nieruchomość nabyliśmy z pomocą kredytu hipotecznego. Stanowi ona wówczas zabezpieczenie naszych zobowiązań wobec banku. Jednak polisę powinniśmy posiadać również wtedy, gdy ubezpieczone mienie jest naszą własnością. Podstawowymi obszarami, które obejmuje ochroną polisa na mieszkanie, są elementy stałe oraz ruchomości domowe. Elementy stałe to wyposażenie naszego mieszkania, które jest zamontowane lub wbudowane na stałe i nie sposób go zdemontować bez specjalistycznych narzędzi. Można tu wymienić między innymi meble w zabudowie, okna, drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, wraz z oszkleniem, zamkami i futrynami, wbudowane wyposażenie łazienek, tynki, gładzie i powłoki malarskie, parapety, instalacje grzewcze oraz sprzęt AGD w zabudowie. Ruchomości domowe to natomiast elementy, które nie są stałymi elementami według ogólnych warunków ubezpieczenia oraz znajdują się wewnątrz ubezpieczonego mieszkania. Należą do nich między innymi meble, elementy dekoracji wnętrz, odzież, obuwie, dokumenty, w tym dowód osobisty czy paszport, sprzęt turystyczny lub sportowy, sprzęt rehabilitacyjny lub ortopedyczny, sprzęt elektroniczny i instrumenty muzyczne. W skład ruchomości domowych są również zaliczane zwierzęta domowe.

Polisę na mieszkanie możemy rozszerzyć o kilka bardzo przydatnych ubezpieczeń dodatkowych. Możemy do polisy dokupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Ubezpieczenie to jest związane z czynnościami życia prywatnego i chroni nas przed poniesieniem kosztów wyrządzonych przez nas szkód majątkowych i osobowych. Co ważne ubezpieczenie OC w życiu prywatnym chroni wszystkie osoby wchodzące w skład wspólnego gospodarstwa domowe. Do polisy na mieszkanie możemy dokupić ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, także obejmujące wszystkich domowników i co ważne działające również poza domem. Ubezpieczenie takie obejmuje zdarzenia ubezpieczeniowe, które mogą się wydarzyć na terenie całego świata. Ubezpieczenie NNW chroni w zakresie powstania stałe uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku oraz w zakresie śmierci osoby ubezpieczonej.

 

Czy można ubezpieczyć mieszkanie z przynależnym do niego ogródkiem?

Polisy mieszkaniowe to produkty, które możemy dopasować do swoich potrzeb. Dobrym przykładem na to, jest możliwość ubezpieczenia mieszkania z ogródkiem. Aby móc ubezpieczyć nasze mieszkanie wraz z ogródkiem, musimy ubezpieczyć w nim co najmniej elementy stałe. W obrębie naszego przynależnego do mieszkania ogródka możemy ubezpieczyć znajdujące się na nim budowle, przedmioty oraz roślinność.

 

Co wchodzi w zakres ubezpieczenia budowli w ogródku?

Budowle w ogródku przynależnym do mieszkania noszą czasem nazwę małej architektury. W skład budowli mogą wchodzić elementy ogrodzenia wokół naszego ogródka. Ubezpieczyciel ma tu na myśli takie elementy jak bramy czy furtki. Dodatkowo instalacje związane z naszym domofonem lub wideodomofonem, jak również urządzenia i napędy bram trwale związane z ogrodzeniem. Mała architektura to też trwale związane z gruntem chodniki, boiska sportowe, podjazdy, korty tenisowe, boiska sportowe, grille murowane, altany, wiaty, domku narzędziowe i pomieszczenia na świeci.

Do małej architektury zaliczamy obiekty trwale wbudowane w ziemię. Mogą to być baseny, jacuzzi, sauny, oczka wodne, piaskownice i fontanny. Na naszym ogródku ubezpieczeniem można objąć szklarnie do określonej w ogólnych warunkach ubezpieczenia powierzchni wraz z ich instalacjami. Ubezpieczyciel umożliwia również ubezpieczenie ruchomości w ogrodzie. Można tu wymienić meble do użytkowania na zewnątrz, czyli stoły, krzesła, leżaki wykonane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Do ruchomości w ogrodzie należą również przenośne grille, huśtawki, kojce, trampoliny i wózki dziecięce. Przy ubezpieczaniu budowli i ruchomości w ogrodzie, należy dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami polisy, ponieważ zawierają one wszystkie informacje o możliwych do ubezpieczenia przedmiotach.

 

Czy można ubezpieczyć roślinność w ogródku?

Bardzo często w przynależnym do mieszkania ogródku posiadamy roślinność, o którą dbamy i pielęgnujemy ją. Możemy ją ubezpieczyć wraz z polisą na mieszkanie. Do roślinności ogrodowej zaliczamy krzewy, drzewa, byliny, pnącza i trawy zasadzone w gruncie. Oczywiście wspomniana roślinność musi znajdować się na terenie naszej nieruchomości, w przynależnym ogródku lub na tarasie. Nasze rośliny możemy ubezpieczyć między innymi przed powodzią, osunięciem się ziemi, deszczem nawalnym, pożarem, silnym wiatrem, uderzeniem pioruna i zapadaniem się ziemi. Przy ubezpieczeniu roślinności rosnącej na naszym ogródku należy pamiętać, że nie wszystkie rośliny podlegają ubezpieczeniu. Nie możemy w ten sposób ubezpieczyć roślin uprawianych w ramach działalności rolniczej lub gospodarczej, roślin, których zgodnie z prawem nie wolno uprawiać, roślin będących pomnikami przyrody oraz roślin, których zniszczenia rokują samoistną reaktywację.

 

 

Jak oceniasz artykuł?
Sprawdź cenę ubezpieczenia domu lub mieszkania
Co chcesz ubezpieczyć?
Zaznacz co chcesz ubezpieczyć
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady