Jak ustalić prawidłową sumę ubezpieczenia na polisach dobrowolnych?
Nadubezpieczenie i niedoubezpieczenie to sytuacje, w których została na polisie niewłaściwie określona suma ubezpieczenia mienia. Dotyczy to polis dobrowolnych związanych z ubezpieczeniem domów lub mieszkań.
W przypadku nieruchomości i polis związanych z ubezpieczeniem elementów stałych oraz ruchomości domowych na wartość domu czy mieszkania ma wpływ powierzchnia użytkowa, rok budowy, przeprowadzane remonty i modernizacje, zamontowane wyposażenie i rodzaj zastosowanego systemu grzewczego. Jeśli spojrzymy na wartości nieruchomości, to należy stwierdzić, może nawet ulec zwiększeniu, zwłaszcza po dużym remoncie lub modernizacji.
Jakie konsekwencje powoduje nadubezpieczenie mienia?
Prawidłowo określona suma ubezpieczenia mienia na polisie ma kluczowe znaczenie. Zawyżając wartość mienia, czyli wspomnianą sumę ubezpieczenia, nie spowodujemy, że w przypadku szkody otrzymamy większe odszkodowanie. Podczas likwidacji w przypadku nieruchomości po dużej szkodzie pożarowej lub takiej gdzie nieruchomość ta będzie zupełnie zniszczona, podstawą wypłaty odszkodowania będzie wycena domu lub mieszkania na dzień powstania szkody. Zawyżona suma ubezpieczenie na polisie sprawi, że zapłacimy więcej za polisę, ale nie będzie miała wpływu na wypłaconą kwotę odszkodowania.
Ubezpieczenie mieszkania lub domu
Jakie następstwa niesie ze sobą niedoubezpieczenie mieszkania lub domu?
Niedoszacowanie wartości mienia na polisie ma dla nas zdecydowanie większe konsekwencje. Niedoubezpieczenie nieruchomości powoduje, że otrzymamy odszkodowanie w mniejszej wysokości, niż wynosi jej faktyczna wartość. Tym samym, jeżeli będziemy chcieli w pełni naprawić powstałe szkody, część środków będziemy musieli wyjąć z własnej kieszeni. Warto pamiętać, że wartość nieruchomości to niekiedy ogromna kwota, więc przy dużej szkodzie i niedoszacowaniu ubezpieczenia prawdopodobnie poniesiemy spore wydatki, aby odtworzyć nieruchomość.