Ceny za polisy komunikacyjne – co warto wiedzieć?
Kryterium ceny jest bardzo często poruszane, jeśli mówimy o ubezpieczeniu OC naszego pojazdu. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu jest ubezpieczeniem obowiązkowym w naszym kraju i muszą je posiadać wszyscy, który mają zarejestrowany pojazd. Nauczeni doświadczeniem przy zakupach dóbr konsumpcyjnych zakładamy dość często, że powinniśmy rozpocząć przeglądanie ofert od najtańszych na rynku. Tym bardziej że każda polisa OC na samochód zapewnia taki sam poziom ochrony. Niestety jest to zupełnie błędne założenie. Oszczędzanie przy zakupie polisy OC, a dokładniej oszczędzanie przy ubezpieczaniu naszego samochodu, na pewno oznacza dla nas większe koszty do poniesienia, jeżeli będziemy zmuszeni do skorzystania z tego ubezpieczenia. Poprzestawanie tylko na obowiązkowym OC nie powoduje, że będziemy czuli się komfortowo i bezpiecznie, poruszając się po drogach.
Ubezpieczenie OC/AC
Czy ubezpieczyciele rywalizują o klienta tylko ceną za OC?
Dobrych kilka lat temu czołowe towarzystwa ubezpieczeniowe na naszym rynku porozumiały się w zakresie współpracy w likwidacji szkód z polisy OC na samochód. Powstało porozumienie nazwane Bezpośrednia Likwidacja Szkód. Obecnie, jeśli posiadamy polisę OC w takim towarzystwie i jesteśmy poszkodowani w wypadku lub kolizji, w którym sprawca ma także polisę zawartą w towarzystwie uczestniczącym w porozumieniu, to szkodę możemy zgłosić w swoim towarzystwie. Jest to dla nas bardzo wartościowe rozwiązanie. Przede wszystkim, po kolizji, w której ucierpiał nasz samochód, nie musimy już ustalać sposobu kontaktu z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy, co bardzo ułatwia nam zadanie zgłoszenia szkody. Zapewne łatwiej nam skontaktować się z infolinią naszego ubezpieczyciela lub naszym agentem. Odejście od rywalizacji o klienta jedynie na płaszczyźnie ceny jest korzystne dla całego rynku ubezpieczeniowego, a najbardziej dla klientów. Dlatego przy wyborze polisy OC nie powinniśmy sugerować się tylko ceną. Jeśli cena nie jest jedynym czynnikiem decydującym o wyborze polisy, to pojawia się cały szereg innych możliwości.
W pierwszej kolejności trzeba wymienić jakość i skuteczność obsługi przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Przeżycia związane z wypadkiem są już wystarczająco zajmujące, więc nie potrzeba nam jeszcze perturbacji przy zgłaszaniu szkody lub kontakcie w sprawie statusu już zgłoszonej szkody. To zagadnienie jest chyba bardzo bliskie tym wszystkim, którzy kiedyś zgłaszali szkodę. Samo zgłoszenie szkody to tylko początek jej likwidacji. Późnej musimy jeszcze naprawić samochód. Wiodące towarzystwa ubezpieczeniowe również w tym zakresie pomagają poszkodowanym.
Rynek warsztatów blacharskich i lakierniczych jest dobrze rozbudowany, ale wspomniane towarzystwa rekomendują niektóre z warsztatów, jako miejsca, gdzie nasz samochód będzie naprawiony jak trzeba, zgodnie z zasadami technologicznymi. Trzeba dodać, że jeżeli naszą szkodę na samochodzie likwidujemy poprzez Bezpośrednią Likwidację Szkód, to możemy być pewni, że wartość szkody nie została zaniżona albo zawyżona. Towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają wartość szkody na takich samych zasadach. Prawidłowe wyliczenie szkody oznacza dla nas możliwość naprawy samochodu zgodnej i adekwatnej do jego uszkodzeń podczas wypadku.
Tylko ubezpieczenie OC pojazdu – czy to wystarczy?
Jeżeli skupimy się tylko na analizie ceny za polisę OC i będziemy poszukiwali najtańszej oferty, to możemy dać się złapać w pewnego rodzaju pułapkę. Zakładając, że jako właściciel pojazdu potrzebujemy jedynie polisy zapewniającej nam ochronę w zakresie odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone szkody, zupełnie pomijamy kilka ważnych zagadnień. Na początek należy przytoczyć możliwość, że będziemy uczestniczyć w kolizji, gdzie ucierpi tylko nasz samochód.
Dla przykładu, jadąc samochodem, uderzymy w drzewo, ponieważ nie opanowaliśmy pojazdu. W takich sytuacjach cały koszt naprawy pojazdu spadnie na nas. Nawet mając polisę OC i tym samym będąc chronionym od poniesienia kosztów naprawy pojazdu poszkodowanego, sami także musimy naprawić swój pojazd. Jasno z tego wynika, że naturalnym uzupełnieniem polisy OC jest polisa Autocasco. Koszt polisy Autocasco jest zawsze niewielką częścią kosztów, jakie musimy ponieść przy naprawie naszego samochodu. Ubezpieczając nasz samochód, powinniśmy także uwzględnić możliwość, że odmówi on posłuszeństwa w najbardziej nieodpowiednim momencie i będziemy potrzebować pomocy w trasie lub nawet przed naszym domem.
Ubezpieczenie Assistance to obecnie nieodłączna część ubezpieczenia pojazdu. Naprawa pojazdu na drodze, gdy jest to możliwe, odholowanie do warsztatu lub odholowanie po kolizji, to często zdarzające się scenariusze. W zasadzie nawet częściej korzystamy z Assistance w związku z awarią samochodu niż z innych rodzajów ubezpieczenia komunikacyjnego. Aby ubezpieczenie naszego samochodu było kompletne, nie powinno w nim zabraknąć NNW. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków dotyczy osób podróżujących samochodem, ale także wysiadających z niego lub wsiadających oraz czynności związanych z jego załadunkiem. Dobrym pomysłem jest też ubezpieczenie osobne szyb i opon w samochodzie. Ubezpieczenie szyb pozwala na naprawę lub wymianę szyby bez korzystania z naszego Autocasco, lub polisy OC sprawcy, jeśli uszkodzeniu uległa sama szyba. Podobnie działa ubezpieczenie opon. W określonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia sytuacjach możemy liczyć na wymianę koła lub jego naprawę, nawet gdy do uszkodzenia doszło przed naszym domem.