Z tego artykułu dowiesz się:
- Co to jest VIN i z jakich elementów się składa
- Gdzie znajduje się numer VIN
- Jakie informacje można uzyskać dzięki numerowi VIN
- Jak sprawdzić VIN i kiedy warto to zrobić
- W jaki sposób rozpoznać przebicie VIN
Co to jest numer VIN pojazdu?
VIN, czyli Vehicle Identification Number, to unikalny numer identyfikacyjny pojazdu. Składa się z 17 cyfr i zawiera m.in. informacje o producencie, modelu, roku produkcji, typie silnika czy rodzaju nadwozia. Jest niezwykle przydatny przy zakupie aut używanych, ponieważ VIN to jeden z najważniejszych elementów umożliwiających ustalenie historii pojazdu.
Numer VIN składa się z trzech sekcji, takich jak:
- WMI (World Manufacturing Identifier) – trzy pierwsze znaki określające producenta pojazdu oraz region pochodzenia;
- VDS (Vehicle Descriptor Section) – sześciocyfrowy główny kod zawierający informacje na temat typu pojazdu, podwozia i konstrukcji;
- VIS (Vehicle Indicator Section) – ostatnie osiem cyfr VIN informuje o roku produkcji zakładzie produkcyjnym i numerze seryjnym.
Każdy producent posiada własny format tego kodu. Numer VIN nadawany jest w momencie produkcji i zostaje przypisany na zawsze do konkretnego pojazdu.
Sprawdź ubezpieczenie OC
Gdzie jest VIN?
Numer VIN możemy znaleźć m.in. w dowodzie rejestracyjnym, książce serwisowej i dokumentach ubezpieczenia OC. W samym pojeździe identyfikator może znajdować się w różnych miejscach, w zależności od producenta i modelu.
Najczęściej Vehicle Identification Number widnieje w okolicach prawego nadkola, na podłodze przy prawym przednim fotelu czy miejscu stykania się szyby z deską rozdzielczą po stronie kierowcy. Trzeba jednak wiedzieć, że VIN niekiedy znajdziemy w bardziej nietypowych miejscach, np. na podłodze bagażnika auta czy podłokietniku.
Numer VIN umożliwia sprawdzenie ważnych informacji o pojeździe
Dzięki numerowi VIN możemy sprawdzić informacje, takie jak:
- historia własności – zdarzenia (takie jak np. kolizje), liczba właścicieli;
- dane o produkcji – rok produkcji, kraj pochodzenia, typ nadwozia i wersja pojazdu;
- historia przeglądów i napraw;
- ważność ubezpieczenia;
- status pojazdu – np. oznaczenie, że został skradziony.
Rozkodowanie numeru VIN jest obecnie bardzo łatwe za sprawą wielu narzędzi dostępnych w internecie.
Oblicz składkę ubezpieczenia
Sprawdzanie numeru VIN
Istnieją dwa główne sposoby na weryfikację danych o pojeździe. Pierwszy z nich jest całkowicie darmowy – mowa tu o usłudze Historia Pojazdu, czyli raporcie z Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEPiK). W tym przypadku oprócz VIN trzeba także podać numer rejestracyjny oraz datę pierwszej rejestracji. Po wpisaniu danych w odpowiednie pola sprawdzimy m.in. informacje o danych technicznych, ważności ubezpieczenia, stanie licznika, właścicielach czy aktualności przeglądu technicznego.
Jeśli posiadamy tylko numer VIN, możemy skorzystać z innych wyszukiwarek dostępnych w sieci. Choć takie raporty niekiedy są bardziej dokładne (np. zawierać listę wyposażenia auta czy akcji serwisowych producentów w celu naprawy wad fabrycznych), najczęściej wiążą się z opłatą w cenie nawet kilkudziesięciu złotych. Warto także wspomnieć, że niektóre komercyjne usługi nie zawsze podają do końca trafne informacje. Dlatego przed skorzystaniem z nich należy zweryfikować, skąd pochodzą dane do tworzenia raportów.
Ubezpieczenie OC/AC
W tych sytuacjach warto sprawdzić numer VIN
Najczęściej numer VIN jest sprawdzany przed kupnem samochodu. Dzięki temu możemy mieć zweryfikować poprawność informacji podanych przez sprzedawcę, a dodatkowo sprawdzić historię ewentualnych wypadków i napraw. To wszystko pozwala na dokonanie bardziej świadomego i bezpiecznego zakupu.
Sprawdzenie numeru VIN przydaje się także w przypadku wystąpienia problemów z pojazdem i potrzeby ustalenia, czy miały miejsce już wcześniej. Kod można ponadto wykorzystać do prawidłowego dopasowania dodatkowego wyposażenia czy części zamiennych. Numer VIN umożliwia również sprawdzenie pojazdu pod kątem ubezpieczenia, np. czy nie doszło do przerwania ciągłości OC.
Przebicie numeru VIN – jak rozpoznać?
Numer VIN przebija się w celu zatajenia wad pojazdu lub jego prawdziwej historii, np. poważnych awarii, kradzieży czy kolizjach i uczynienia go bardziej atrakcyjnym na rynku wtórnym. Takie działanie jest nielegalne i bardzo szkodliwe dla potencjalnych nabywców.
Rozpoznanie przebitego VIN nie zawsze jest proste. Przede wszystkim warto sprawdzić kilka miejsc w samochodzie i porównać numery z tymi widocznymi w dokumentach. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na poprawność formatu VIN – powinien być identyczny z tym stosowanym przez danego producenta. Możemy także udać się na komisariat policji, aby ustalić oryginalność kodu.
Jeśli mamy podejrzenia, że doszło do przebicia numeru identyfikacyjnego, należy niezwłocznie zgłosić to odpowiednim władzom.