Samochód

Odszkodowanie z polisy OC sprawcy wypadku – co przysługuje poszkodowanemu?

Jesteś poszkodowanym w wypadku samochodowym? Ucierpiał twój samochód lub może sam odniosłeś obrażenia? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, o co możesz rościć, będąc poszkodowanym.

Mężczyzna w samochodzie

Co robić zaraz po wypadku, w którym jesteś poszkodowany?

Po kolizji lub po wypadku, w którym jesteśmy poszkodowanym, pierwszym co przychodzi nam do głowy, jest ustalenie nazwy towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy i numeru jego polisy. Jest to bardzo dobre podejście, ponieważ musimy wiedzieć, z którym ubezpieczycielem się kontaktować, aby zgłosić szkodę i móc naprawić nasz samochód. Jeżeli sprawca nie chce przyznać się do winy za zdarzenie drogowe i tym bardziej nie chce nam podać numeru swojej polisy, wtedy pozostaje nam kontakt z policją, aby ustaliła, bądź potwierdziła sprawcę. Po tym, jak nasze przypuszczenia były prawidłowe i sprawca przyznał się do winy po przybyciu policji, powinniśmy od niego, albo od policji uzyskać wspomniane wcześniej informacje o ubezpieczycielu i numerze polisy sprawcy. Policja nie może odmówić nam udostępnienie numeru polisy sprawcy, ponieważ mamy do tego prawo i w żaden sposób nie wiąże się to z ochroną danych osobowych. Jeżeli sprawca po przybyciu policji nadal nie przyznaje się do winy za wypadek i nie chce przyjąć mandatu za jego spowodowanie, to sprawa ustalenia kto był winny spowodowania wypadku, trafia do sądu. W takich okolicznościach możemy naprawić nasz samochód z naszej polisy Autocasco, jeśli taką posiadamy i czekać na ustalenie sprawcy przez sąd. Po ustaleniu sprawcy nasz ubezpieczyciel będzie mógł zwrócić się z regresem ubezpieczeniowym do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Regres taki polega na odciążeniu naszej polisy Autocasco i obciążeniu kosztami naprawy naszego samochodu polisy OC sprawcy.

 

Czy możesz odholować Twój uszkodzony pojazd z pomocą ubezpieczyciela sprawcy?

Jeżeli pojazd po kolizji, w której jesteśmy poszkodowani, nie jest jezdny, możemy wtedy zwrócić się do ubezpieczyciela sprawcy o odholowanie go do warsztatu lub pod dom. Pojazd, który nie jest jezdny, to nie tylko pojazd poważnie uszkodzony w zderzeniu. Aby pojazd nie był jezdny, wystarczy, żeby miał uszkodzoną przednią szybę, reflektory, kierunkowskazy lub układ wydechowy. Przepisy wymieniają jeszcze wiele podobnych uszkodzeń, sprawa sprowadza się jednak do tego, że po prostu nie możemy bezpiecznie poruszać się naszym pojazdem. Powinniśmy unikać organizowania holownika na własną rękę, aby później zwrócić się do ubezpieczyciela sprawcy z fakturą na zrealizowaną usługę. Wydłuży to cały proces, a warto pamiętać, że w zasadzie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe mają podpisane umowy z operatorami assistance i mogą rozliczyć usługę holowania bezgotówkowo.

 

Jak zorganizować pojazd zastępczy na czas naprawy naszego samochodu?

Nasz samochód po wypadku wymaga z reguły naprawy i w tym czasie, co oczywiste, nie możemy z niego korzystać. Mamy możliwość ubiegania się o pojazd zastępczy na czas naprawy naszego samochodu od towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Prawdopodobnie już na etapie zgłoszenia szkody otrzymamy informacje, w jaki sposób to zrealizować lub otrzymamy informacje o stawce najmu pojazdu zastępczego za dobę, jeśli chcielibyśmy sami się tym zająć. Skorzystanie z pojazdu zastępczego zapewnia przekazanie nam na czas naprawy naszego pojazdu, pojazdu o podobnej klasie jak nasz. Wypróbowaną metodą jest kontakt z infolinią ubezpieczyciela sprawcy. Pojazd zastępczy jest organizowany dla nas i z reguły podstawiany pod nasz dom lub miejsce pobytu.

Rynek pojazdów zastępczych jest w naszym kraju bardzo dobrze zorganizowany. Za sprawą potrzeb związanych z ubezpieczeniami wypracowane są standardy realizacji takie usługi i przede wszystkim stawki za wynajem. Nie powinniśmy korzystać z ofert wynajmu pojazdu zastępczego, na jakie możemy trafić samodzielnie po wypadku, w którym brał udział nasz samochód. Nie mając wiedzy o realnych stawkach za wynajem, możemy otrzymać za taką usługę fakturę opiewającą na znaczną sumę, która nijak się ma do cen rynkowych. Nie pamiętając o informacji uzyskanej przy zgłaszaniu szkody o stawce za wynajem pojazdu zastępczego, możemy spotkać się z trudnościami przy rozliczeniu faktury za pojazd zastępczy, którą przedłożymy ubezpieczycielowi sprawcy.

 

Jakie można zgłosić szkody na osobie?

Wypadek może spowodować nie tylko uszkodzenia naszego samochodu. Podczas wypadku, którym jesteśmy poszkodowanym, możemy także odnieść obrażenia lub nawet zginąć. Oczywiście szkody związane z obrażeniami także możemy zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Z formalnego punktu widzenia szkody takie dzielą się na odszkodowanie np. za uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia oraz na zadośćuczynienie, czyli np. złagodzenie cierpień psychicznych. Bardzo ważnym zagadnieniem jest, aby pamiętać o wezwaniu policji do zdarzenia drogowego, gdzie mamy do czynienia z osobami, które odniosły w nim obrażenia. Notatka policyjna sporządzona na miejscu zdarzenia może być bardzo pomocna przy likwidacji szkody osobowej.

 

Czy można zgłosić zwrot utraconych dochodów?

Będąc poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym, możemy także zwrócić się do ubezpieczyciela sprawcy o zwrot utraconych w wyniku wypadku dochodów. Jeżeli po wypadku byliśmy na zwolnieniu lekarskim i przez to nasze wynagrodzenie za ten czas uległo zmniejszeniu, powinniśmy zgłosić to jako szkodę. Zwrot utraconych dochodów należy także brać pod uwagę w odniesieniu do osób, które zginęły w wyniku wypadku. W takich sytuacjach odszkodowanie otrzymują spadkobiercy zmarłego. Dzieje się tak dlatego, że w wyniku śmierci ich najbliższego najprawdopodobniej obniża się ich komfort życia. Sprawa nabiera również innego wymiaru, jeżeli osoba, która zginęła, była jedynym żywicielem rodziny.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady