Samochód

Ograniczenia prędkości na polskich drogach – jakie są limity?

Niestety w Polsce wciąż często dochodzi do wypadków drogowych związanych z przekroczeniem maksymalnej prędkości. Łamanie przepisów ruchu drogowego skutkuje szkodami zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów i pieszych. Dowiedz się, jakie są limity prędkości w Polsce i od czego zależą różnice w dozwolonych szybkościach.

Samochód jadący dwupasmową drogą - ograniczenia prędkości w Polsce

Z artykułu dowiesz się:

  • Limit prędkości w na terenie zabudowanym i niezabudowanym
  • Dopuszczalne prędkości na autostradach i drogach ekspresowych
  • Ograniczenia prędkości a rodzaj pojazdu
  • Przekroczenie prędkości na polskich drogach – mandaty
  • Prędkość bezpieczna a dopuszczalne prędkości na polskich drogach

Limit prędkości w na terenie zabudowanym i niezabudowanym

Prędkości na drogach zależą od wielu czynników, a jednym z nich jest to, czy szosa znajduje się na obszarze zabudowanym, czy nie. W pierwszym przypadku ulice biegną przez miejscowości, w których mieszkają ludzie, a co za tym idzie – istnieje większe ryzyko spowodowania niebezpiecznej sytuacji na drodze. W ruchu drogowym mogą brać udział piesi, w tym również dzieci. Widoczność także może być słabsza, jeśli zakręty biegną pomiędzy znajdującymi się blisko drogi budynkami.

Warto najpierw wyjaśnić jeszcze różnicę pomiędzy zabudowanym a zamieszkałym terenem. Pierwszy z nich dotyczy zwykłych ulic w miastach i wsiach, a drugi odnosi się do przestrzeni osiedlowych np. pod blokami czy domami szeregowymi. Jeśli wjeżdżasz w teren zamieszkania, to poinformuje Cię o tym odpowiedni znak. Tam samochód musi ustąpić pierwszeństwa pieszym na ulicy. Wszystkie pojazdy w strefie zamieszkania mogą poruszać się z prędkością maksymalnie 20 km/h.

Teren zabudowany to przestrzeń, na której prędkość maksymalna wynosi 50 km/h. Nawet jeśli nie mówi o tym znak ograniczenia prędkości, to każdy kierowca powinien o tym wiedzieć. W przypadku terenów niezabudowanych na zwykłych drogach można poruszać się z prędkością 90 km/h. Dotyczy to samochodów nieprzekraczających 3,5 tony, autobusów i motocykli. Inne maszyny muszą stosować się do ograniczenia do 70 km/h.
 


Ubezpieczenie pojazdu

Dopuszczalne prędkości na autostradach i drogach ekspresowych

Samochody osobowe na autostradach mogą poruszać się z prędkością 140 km/h. Na drogach ekspresowych dwujezdniowych maksymalna prędkość wynosi 120 km/h, a na jednojezdniowych 100 km/h. Są jeszcze drogi dwujezdniowe, które mają co najmniej dwa pasy dla każdego kierunku ruchu. Na nich limit wynosi tyle samo, co na jednopasmowej tzw. "ekspresówce". W niektórych miejscach można spotkać się z innymi regulacjami związanymi z uwarunkowaniem jezdni. Każdy kierowca musi patrzeć na znaki i kontrolować cały czas to, jak szybko się porusza.
 

Ograniczenia prędkości a rodzaj pojazdu

Musisz wiedzieć, że ograniczenia prędkości mogą być różne dla poszczególnych typów pojazdów. Na terenie zabudowanym limity są dla wszystkich takie same, ale w przypadku pozostałych trzeba mieć na uwadze to, czym się poruszasz. Autobusy na autostradach mogą jechać z prędkością 100 km/h, co jest aż o 40 km/h mniejszą wartością niż ta, która dotyczy aut osobowych i motocykli. Wszelkie pojazdy o masie powyżej 3,5 tony i zespoły pojazdów mogą jechać 80 km/h.

Takie same ograniczenia obowiązują te pojazdy na wszystkich rodzajach tzw. "ekspresówek" oraz na drogach dwujezdniowych z dwoma pasami w każdą stronę. Na zwykłych trasach w terenie niezabudowanym autobusy mogą jeździć z taką samą prędkością, co osobówki, czyli 90 km/h. Jeśli chodzi o auta przekraczające masę 3,5 tony i zespoły pojazdów, to w ich przypadku limit wynosi 70 km/h.
 


Sprawdź OC w Warcie

Przekroczenie prędkości na polskich drogach – mandaty

Każde przekroczenie prędkości zarówno w terenie zabudowanym, jak i na autostradzie czy zwykłej drodze, stanowi zagrożenie dla uczestników ruchu. Z tego powodu takie zachowania kierowców są karane coraz surowiej. Dawniej można było liczyć na niższe mandaty, ale od 2022 roku obowiązują zmienione zasady, które znacznie mocniej uderzają w portfele łamiących reguły ruchu drogowego kierowców.

Jeśli przekroczysz prędkość o 10 km/h, to zapłacisz mandat o wysokości co najmniej 50 zł. Takie wykroczenie nie skutkuje jeszcze naliczeniem punktów karnych. Gdy jedzie się chociaż o 11 km/h za szybko, trzeba liczyć się już z trzema punktami karnymi. Wtedy mandat jest dwukrotnie wyższy. Kwoty kar rosną wraz z przekraczanymi limitami, dlatego w przypadku jechania o 31-40 km/h zbyt szybko mandat wynosi już minimum 800 złotych. Liczba punktów karnych to aż 13.

Kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o 61-70 km/h, będą zmuszeni zapłacić co najmniej 2000 zł i doliczyć do swojej puli 15 punktów karnych. Oczywiście, przewiduje się także wyższe kary dla kierowców jeżdżących znacznie szybciej. Poza mandatami istnieją też inne sposoby karania kierowców. Ci przekraczający prędkość w terenie zabudowanym o minimum 50 km/h mogą stracić prawo jazdy na trzy miesiące. Na znacznie surowsze traktowanie śmiało mogą liczyć kierowcy, którzy na dodatek łamią jeszcze inne przepisy i poruszają się np. pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
 

Prędkość bezpieczna a dopuszczalne prędkości na polskich drogach

Musisz wiedzieć, że poza dopuszczalną maksymalną prędkością istnieje jeszcze prędkość bezpieczna. Oznacza to, że nie zawsze tam, gdzie obowiązuje np. limit 90 km/h trzeba jechać właśnie tyle. Wpływ na szybkość poruszania się pojazdu mają także takie czynniki jak pogoda czy obecność innych uczestników ruchu. Prędkość bezpieczna to taka, która zapewnia pozbawione ryzyka poruszanie się po jezdni w aktualnych warunkach. Kierowca musi uwzględnić m.in. śliską nawierzchnię czy słabą widoczność.
 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady