Dom i mieszkanie

Panele fotowoltaiczne - jaki jest ich koszt i czy warto je mieć?

Panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne nie tylko wśród właścicieli domów, ale też wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Pozwalają zaoszczędzić na kosztach związanych ze zużyciem energii i przyczyniają się do ochrony klimatu. Czy warto je instalować?

Tata z córką przy panelach fotowoltaicznych

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile kosztują panele fotowoltaiczne
  • Jakie są dotację na instalacje fotowoltaiczne
  • Jak skorzystać z ulgi podatkowej na fotowoltaikę
  • Jak ubezpieczyć panele fotowoltaiczne

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Instalacja paneli fotowoltaicznych kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tak duża rozpiętość cen wynika ze zróżnicowania mocy paneli, wielkości budynku, na którym zostaną zainstalowane, a także ich umiejscowienia. Czy tego typu inwestycja się opłaca? Przyjmuje się, że zamontowanie paneli o mocy 3kW umożliwia zaoszczędzić 1500 zł gospodarstwu domowemu w skali roku. Oznacza to, że inwestycja w panele słoneczne zwraca się po około 8 latach. Jest to więc wydatek, który staje się opłacalny w dłuższej perspektywie. Koszt instalacji paneli słonecznych można jednak obniżyć korzystając z programów dofinansowania. Niektóre z nich pozwalają odzyskać nawet do 50% wydatków na instalacje. Wówczas inwestycja może zwrócić się już w ciągu 3-5 lat.

 

Ubezpieczenie domu 

Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych

Biorąc pod uwagę pozytywny wpływ instalacji fotowoltaicznych na ochronę klimatu, w Polsce dostępne są zróżnicowane formy dofinansowania tego typu inwestycji. Mogą z nich skorzystać zarówno gospodarstwa domowe, rolnicy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, jak i podmioty biznesowe, a nawet jednostki samorządu terytorialnego oraz państwowe jednostki budżetowe, czy kościoły i związki wyznaniowe.

Poszczególne programy finansowania skierowane są do określonych grup odbiorców. Zazwyczaj są one dostępne jako:

  • Bezzwrotne dotacje

Wśród tego typu ogólnopolskich programów warto wymienić projekty „Czyste Powietrze Plus”, „Agroenergia”, czy „Zielona energia w gospodarstwie rolnym”. Dostępnych jest również wiele programów regionalnych, dzięki którym można otrzymać dotacje w określonym województwie. Przykładowo można wymienić tu program „EKO-Klimat Woda Powietrze Ziemia”, który działa w województwie kujawsko-pomorskim.

 

  • Kredyty na fotowoltaikę

Poza dotacjami dostępne na rynku dostępne są tzw. ekokredyty na realizację inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii. Tego typu finansowanie jest dostępne w większości banków, a jego warunki ustalane są indywidualnie przez instytucję, która jej udziela. Zazwyczaj nie wymają one jednak wkładu własnego i są relatywnie nisko oprocentowane.
 

Ulgi podatkowe na fotowoltaikę

Warto wiedzieć, że ustawodawca przewidział również narzędzia fiskalne wspierające instalowanie fotowoltaiki, czyli innymi słowy mówiąc - ulgi podatkowe. Mogą po nie sięgnąć zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. Wśród tego typu ulg podatkowych można wymienić:

 

  • Ulga termomodernizacyjna

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych, którzy rozliczają się według skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Tego typu ulga obejmuje wydatki poniesione na materiały budowlane, urządzenia oraz usługi. Z ulgi można skorzystać, jeżeli inwestycja została ukończona w ciągu 3 kolejnych lat od końca roku podatkowego, w którym pojawił się pierwszy wydatek.

 

  • Ulga dla rolników na fotowoltaikę

W podatku rolnym można odliczyć 25% udokumentowanych wydatków na fotowoltaike, związanych z zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznej. Odliczeń można dokonywać co roku, aż do wykorzystania przysługującej kwoty, jednak nie dłużej niż przez okres 15 lat.

 

  • Zwrot VAT

Przedsiębiorcy mogą odliczyć VAT od wydatków poniesionych na instalacje fotowoltaiczne. Tego typu nakłady uznawane są za koszt uzyskania przychodu.

 

  • Zwolnienie z podatku od nieruchomości (Wrocław)

Niektóre ulgi podatkowe dostępne są lokalnie. Przykładowo Miasto Wrocław umożliwia ubieganie się o zwolnienie z podatku od nieruchomości dla właścicieli budynków podłączonych do instalacji fotowoltaicznej. O zwolnienie mogą ubiegać się osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz przedsiębiorcy. Szczegółowe informacje na ten temat zwolnienia można znaleźć na stronach Miasta Wrocław.

 

Ubezpieczenie mieszkania lub domu 

Jak ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?

Zainstalowane panele fotowoltaiczne warto objąć je ochroną ubezpieczeniową. Panele, podobnie jak inne elementy nieruchomości, łatwo mogą ulec zniszczeniu np. w wyniku zdarzeń losowych (pożar, grad, upadek drzewa itp.), działania człowieka (wandalizm, dewastacja itp.), czy też akcji ratowniczej.  Część instalacji fotowoltaicznej można zazwyczaj objąć ochroną w ramach ubezpieczenia mieszkaniowego - elementy zainstalowane na dachu obejmowane są ubezpieczeniem w ramach tzw. elementów stałych budynku. W przypadku instalacji znajdującej się poza budynkiem, tj. np. w ogrodzie – należy wykupić dodatkową ochronę. Wykupując tego typu polisę warto zwrócić uwagę na ubezpieczenie od stłuczenia paneli, które może się przydać. Koszt ubezpieczenia obliczany jest dla każdego klienta indywidualnie i zależy od wybranej opcji ubezpieczenia, ale też wielkości i położenia nieruchomości. Zazwyczaj koszt polisy nie przekracza jednak kilkuset złotych, co stanowi niewielką część wydatków ponoszonych na całą instalację fotowoltaiczną.

 

Jak oceniasz artykuł?
Sprawdź cenę ubezpieczenia domu lub mieszkania
Co chcesz ubezpieczyć?
Zaznacz co chcesz ubezpieczyć
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady