Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie dokumenty zabrać wyjeżdżając autem za granicę?
- Kiedy potrzebne jest Międzynarodowe Prawo Jazdy?
- Czy polskie ubezpieczenie OC działa za granicą?
Przed wyjazdem autem zagranicę warto dokładnie zapoznać się z wymogami obowiązującymi w państwach, które zamierzamy odwiedzić, a także upewnić się, że wszystkie posiadane przez nas dokumenty są aktualne i kompletnie. W ten sposób unikniemy nieprzyjemności i będziemy mogli cieszyć się spokojną wakacjami bez zbędnych przeszkód.
Prawo jazdy lub Międzynarodowe Prawo Jazdy
Na terenie Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) polskie prawo jazdy umożliwia legalnie prowadzenie samochodu. Poza wspólnotą może nam być potrzebne Międzynarodowe Prawo Jazdy – dokument, dzięki któremu można kierować pojazdami poza Unią Europejską – w krajach, które są stronami Konwencji Wiedeńskiej lub Genewskiej. W Europie będzie to np. Ukraina lub Turcja. Listę krajów, które honorują Międzynarodowe Prawo Jazdy można znaleźć tutaj.
Sprawdź cenę ubezpieczenia OC
Ubezpieczenie OC
Obowiązkowe ubezpieczenie OC wykupione w Polsce jest ważne we wszystkich innych krajach Unii Europejskiej. Znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy posiadacz lub kierowca pojazdu wyrządza szkodę innym osobom i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa ponosi za to odpowiedzialność cywilną.
Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje zdarzenia powstałe na terytorium Polski, a także państw, których Biura Narodowe są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego.
Zielona Karta
W niektórych krajach może być nam potrzebna tzw. Zielona Karta, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy będący dowodem, że jego posiadacz objęty jest komunikacyjnym ubezpieczeniem OC. Zielona Karta jest potrzebna w krajach, które nie podpisały tzw. Porozumienia Wielostronnego.
Zieloną Kartę w formie papierowej, która stanowi potwierdzenie posiadania obowiązkowej polisy OC należy mieć ze sobą m.in. w:
- Albanii,
- Azerbejdżanie,
- Iranie,
- Izraelu,
- Macedonii,
- Maroko,
- Mołdawii,
- Turcji,
- Tunezji,
- Ukrainie.
Ubezpieczenie OC/AC
Paszport lub dowód osobisty
Planując podróż samochodem poza Polskę trzeba pamiętać o dokumentach, które potwierdzą naszą tożsamość na terytorium innego kraju. Choć przy przekraczaniu granic wewnętrznych strefy Schengen zazwyczaj nie trzeba okazywać paszportu ani dowodu tożsamości, może on być potrzebny w przypadku sytuacji nadzwyczajnych czy kontroli drogowych. Jeżeli podczas lokalnej kontroli policyjnej nie będziemy mieć przy sobie dokumentów niezbędnych do potwierdzenia naszej tożsamości – może zostać nałożona na nas na nas kara grzywny.
Winiety
W przypadku opłat drogowych, winieta jest specjalną naklejką lub znaczkiem umieszczanym na przedniej szybie pojazdu lub na tablicy rejestracyjnej samochodu. Niektóre państwa europejskie wprowadziły winiety jako sposób kontrolowania i pobierania opłat za korzystanie z autostrad, dróg ekspresowych lub innych płatnych dróg. Winiety są ważne przez określony czas – np. jeden dzień, tydzień, miesiąc lub rok. Ich koszt różni się w zależności od długości ważności winiety, państwa, w którym obowiązuje oraz rodzaju pojazdu. Winiety są potrzebne np. w Austrii, Czechach, Słowacji, Szwajcarii, Węgrzech, Bułgarii, Rumunii oraz Łotwie. Niektóre kraje umożliwiają zakup winiet w formie elektronicznej.
Sprawdź cenę ubezpieczenia OC
Karta EKUZ i ubezpieczenie turystyczne
Poza ubezpieczeniem samochodowym w przypadku każdej podróży zagranicznej warto mieć ze sobą kartę EKUZ oraz ubezpieczenie podróżne. Karta EKUZ potwierdza nasze prawo do korzystania z niezbędnych i nieplanowanych świadczeń zdrowotnych na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia w publicznych placówkach medycznych za granicą. Ubezpieczenie turystyczne natomiast może zapewnić nam leczenie w prywatnych klinikach czy szpitalach, a także szereg innych usług np. transport do kraju po wypadku, w którym zostaliśmy poszkodowani.