Samochód

Pomoc w ramach assistance samochodowego

Chcesz poznać zakres ochrony assistance komunikacyjnego? Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach możesz liczyć na pomoc, będąc w trasie? Przeczytaj ten artykuł, aby zaznajomić się z informacjami o tym ubezpieczeniu oraz, aby poznać przykładowe sytuacje, w których otrzymasz pomoc.

awaria samochodu

Co może zawierać pakiet usług assistance na naszej polisie komunikacyjnej?

Zakres ubezpieczenia assistance możemy dostosować do swoich potrzeb. Zazwyczaj ubezpieczyciele oferują takie ubezpieczenie w kilku wariantach. W podstawowym zakresie z reguły assistance zawiera usługę polegającą na odholowania naszego pojazdu po wypadku lub kolizji, która spowodowała, że pojazd jest niejezdny. Szersze zakresy assistance pozwalają także na odholowanie naszego pojazdu w przypadku awarii na drodze. Assistance może także zawierać możliwość skorzystania z pojazdu zastępczego po wypadku, po awarii lub po kradzieży. Może posiadać usługi związane z organizacją kontynuowania podróży lub powrotu do miejsca zamieszkania. Ubezpieczenie assistance jest także dostępne w wersji zapewniającej ochronę za granicą podczas wakacji lub podróży służbowej.
Jednak na pomoc możemy też liczyć, jeśli zgubimy kluczyki lub inne urządzenia sterujące do samochodu, lub zatrzaśniemy je wewnątrz zamkniętego pojazdu.

 

Czy assistance pomoże nam przy wymianie lub naprawie koła?

Z pomocy assistance może skorzystać, jeśli w oponie naszego samochodu nie ma powietrza. Wymiana uszkodzonego koła w samochodzie nie jest operacją, którą wszyscy mogą lub chcą zrobić. Wymiana koła lub skorzystanie z zestawu naprawczego wymaga siły fizycznej. Przy wymianie koła musimy zadbać o to, aby miejsce, gdzie wymieniamy koło było bezpieczne. Powinniśmy skorzystać z trójkąta ostrzegawczego oraz świateł awaryjnych. W przypadku zestawów naprawczych instrukcje ich obsługi znajdziemy na ich opakowaniu. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się możliwość skorzystania z usług assistance. Koło ważące co najmniej kilkanaście kilogramów wymaga sporo wysiłku przy demontowaniu z pojazdu, jak i przy wyjmowaniu z bagażnika, jeśli już udało nam się je odkręcić. Niektóre pojazdy mają koła zapasowe umieszczone pod pojazdem, co także nie powoduje, że całe przedsięwzięcie z ich wymianą staje się łatwiejsze.

Czy assistance uruchomi nasz samochód, gdy akumulator odmówi posłuszeństwa?

Assistance może nam pomóc, gdy akumulator w naszym samochodzie ulegnie rozładowaniu. Brak prądu w akumulatorze sprawia, że nie możemy uruchomić pojazdu, ponadto czasem również nie będziemy mogli go nawet otworzyć. Usterka tego typu może być wynikiem zużycia akumulatora, ale też może być wynikiem awarii alternatora, który w samochodzie odpowiada za ładowanie akumulatora. Trzeba pamiętać, że we współczesnych samochodach nie wolno próbować uruchomić silnika, pchając samochód, a później uruchamiając zapłon i wrzucając bieg. Taka próba może zakończyć się poważnym uszkodzeniem silnika. Rozładowanie akumulatora częściej zdarza się zimą, ponieważ niskie temperatury nie sprzyjają akumulatorowi, zwłaszcza zużytemu. Pomoc assistance w opisywanym przypadku polega na podłączeniu do naszego samochodu urządzenia rozruchowego z pomocą, którego uruchamiany jest silnik. Uruchomienie silnika na ogół sprawia, że po kilkunastu minutach akumulator jest już na tyle naładowany, że będziemy go mogli użyć do ponownego uruchomienia silnika. Posiadanie assistance pozwoli na wezwanie pomocy drogowej, która pomoże nam uruchomić silnik podczas, gdy akumulator ulegnie rozładowaniu. 

Czy assistance dostarczy nam paliwo, jeśli zabraknie nam go podczas jazdy?

Pomoc assistance może okazać się niezbędna, gdy zabraknie nam paliwa w samochodzie. Świecąca się kontrolka „rezerwy” to dobry czas, aby znaleźć stację paliw i zatankować nasz samochód. Jeżeli rozpoczynamy jazdę na rezerwie paliwa, wówczas w większości pojazdów usłyszymy ostrzegawczy sygnał dźwiękowy lub będziemy mogli przeczytać ostrzegawczy komunikat. To prawda, że trudno przeoczyć takie informacje, jednak mogą zdarzyć się sytuacje, w których nie będziemy mogli wiele zdziałać. Przede wszystkim, jeśli utknęliśmy w dużym korku i będziemy stali w nim bardzo długo, może się zdarzyć, że skończy nam się paliwo. Podobnie, jeżeli będziemy jechali po autostradzie lub po drodze krajowej, gdzie nie ma zbyt wielu stacji paliw. Zasięg samochodu po pojawieniu się komunikatu o kończącym się paliwie, wynosi w sprzyjających warunkach kilkadziesiąt kilometrów. Jeżeli w samochodzie skończyło nam się paliwo, możemy skorzystać z usługi assistance, która w zależności od sytuacji umożliwia dostarczenie paliwa lub odholowanie na stację benzynową. Za paliwo, które zostanie nam dostarczone musimy zapłacić, sama usługa jest bezpłatna. Po tym, jak w samochodzie braknie paliwa i zostanie później uzupełnione, prawdopodobnie będzie konieczny rozruch samochodu.

Czy assistance pomoże nam wymienić żarówkę w samochodzie?

Pomoc assistance może okazać się nam niezbędna, gdy będziemy musieli wymienić przepaloną żarówkę. Każda niesprawna żarówka w naszym samochodzie powoduje potencjalne niebezpieczeństwo dla nas samych, jak również innych użytkowników drogi. Wszystkie punkty świetle w naszym samochodzie powinny być sprawne. Dotyczy to świateł mijania, drogowych, świateł do jazdy w dzień, ale także świateł stopu, czy kierunkowskazów. Znaczenie ma także oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej. Dlatego powinniśmy wozić ze sobą komplet zapasowych żarówek, potrzebnych w razie ich przepalenia. Na początek, powinniśmy ustalić, jakich żarówek potrzebujemy. Informacje możemy uzyskać w instrukcji użytkowania naszego samochodu lub u mechanika. Niestety samo posiadanie odpowiednich żarówek, czasem nie rozwiązuje naszego problemu. Budowa, zwłaszcza nowoczesnych samochodów sprawia, że czasem wymiana oświetlenia dla kierującego staję się bardzo problematyczna ze względu na popularne lampy LED. W niektórych samochodach szczególnie trudna jest wymiana świateł mijania i drogowych. Potrzeba to tego często sporo czasu i wiedzy, ponadto dostęp do samych żarówek jest mocno utrudniony. Jeżeli mamy w samochodzie zapasowe żarówki, to możemy skorzystać z pomocy assistance, aby je zamontować we właściwym miejscu. Jeżeli natomiast nie będzie możliwości wymiany to pracownik pomocy drogowej może odholować pojazd do wskazanego przez klienta warsztatu. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie, niż jazda nieoświetlonym samochodem powodującym zagrożenie i narażanie się na otrzymanie mandatu karnego od policji.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady