Praktycznie o zdrowiu

Profilaktyka – Twój sojusznik w walce z rakiem jądra i prostaty

Rak gruczołu krokowego znajduje się w czołówce nowotworów występujących wśród mężczyzn. W młodszej grupie wiekowej najczęstszy jest rak jądra. Wczesne wykrycie tych nowotworów ma kluczowe znaczenie w powodzeniu leczenia. Obejrzyj wideo z udziałem specjalisty i dowiedz się więcej na temat profilaktyki, leczenia oraz prawidłowego samobadania.

Mężczyzna siedzi przy laptopie, na którym przegląda artykuły na temat zdrowia mężczyzn

Umieralność z powodu chorób nowotworowych w Polsce utrzymuje się na jednym z najwyższych poziomów w Unii Europejskiej, mimo że wskaźniki zachorowalności na raka są niższe niż w wielu innych krajach UE. Co za tym idzie, kluczowym problemem w Polsce może być zbyt późne wykrywanie nowotworów, co znacznie zmniejsza szanse na skuteczne leczenie[1]. Dotyczy to także raka gruczołu krokowego, który stanowi 23 proc. wszystkich nowotworów wśród mężczyzn w UE, a 18 proc. w Polsce.

Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów (KRN) w 2021 r. w Polsce na raka gruczołu krokowego zachorowało ponad 17 tys. mężczyzn, a zmarło z tej przyczyny 5,4 tys. W przypadku raka jądra było to: 1,3 tys. zachorowań oraz 146 zgonów[2]

 

Dziedziczenie a nowotwory męskie

- Nowotwory jądra i prostaty mogą mieć komponenty genetyczne, co oznacza, że dziedziczenie odgrywa znaczną rolę w ich rozwoju. Mężczyźni, którzy mają bliskich krewnych, takich jak ojciec czy brat, którzy zmagali się z tymi nowotworami, powinni być szczególnie czujni i regularnie poddawać się badaniom. Dlatego ważne jest, aby znać historię zdrowia swojej rodziny i podejmować odpowiednie kroki w zakresie profilaktyki oraz diagnostyki – podkreśla Ariel Szczotok, pielęgniarz, ratownik medyczny z Centrum Szkoleniowego AdrenaLTika.

Zaznaczyć należy, że czynnikiem dziedziczonym nie jest sam nowotwór, lecz skłonność do zachorowania na niego. Systematyczne kontrole medyczne i samobadanie pozwalają na wczesne wykrycie nieprawidłowości, co znacząco zwiększa szanse na wyleczenie. 
 

Czujność w profilaktyce nowotworu prostaty

Nowotwór gruczołu krokowego w pierwszej fazie nie boli, ale daje bardzo wyraźne objawy.

Warto wiedzieć

Co powinno Cię zaniepokoić?

•    konieczność częstego oddawania moczu
•    przerywane oddawanie moczu
•    trudność z oddaniem moczu
•    uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza
•    wstawanie w nocy dużo częściej niż zwykle (np. 5 lub 6 razy) w celu oddania moczu

Niezwykle ważne jest, by mężczyźni po ukończeniu 40. roku życia (nawet jeśli nie zauważają niepokojących objawów) wykonywali kontrolne badania PSA, a także poddawali się badaniu palpacyjnemu u swojego lekarza rodzinnego lub urologa. Wzrost stężenia PSA nie zawsze oznacza raka, ale jest istotnym sygnałem do dalszej diagnostyki, w tym ewentualnej biopsji prostaty. Wczesne wykrycie podwyższonego PSA pozwala na podjęcie działań, zanim nowotwór rozwinie się do bardziej zaawansowanych stadiów, które mogą dawać już nieodwracalne zmiany w organizmie.

Twoje życie w Twoich rękach!

W przypadku nowotworu jądra niezwykle ważne jest samobadanie, które powinno być wykonywane przynajmniej raz w miesiącu. O tym, jak wykonać je poprawnie, a także co szczególnie powinno zwrócić Twoją uwagę, dowiesz się z poniższego wideo z Arielem Szczotokiem, pielęgniarzem i ratownikiem medycznym z Centrum Szkoleniowego AdrenaLTika. W materiale znajdziesz również wiele przydatnych informacji odnośnie do diagnostyki i profilaktyki nowotworów męskich.
 

Polisa to praktyczne wsparcie w walce z nowotworem

W Warcie skalę chorób nowotworowych w Polsce widzimy na co dzień, realizując wnioski o wypłatę świadczeń z polis na życie. Tylko w 3. kwartale tego roku każdego dnia zrealizowaliśmy średnio 20 wniosków z tytułu nowotworu (w ramach poważnego zachorowania).

Polisa na życie zapewni nawet do 600 tys. zł po otrzymaniu diagnozy nowotworu złośliwego, które można wykorzystać na dowolny cel: prywatne badania, wizyty u specjalistów, zakup leków, dojazdy do placówek medycznych itp. Opcją może być również leczenie za granicą – Warta zorganizuje i pokryje koszty leczenia do 2 mln euro.
 

 


[1]

OECD (2023), Krajowe profile dotyczące nowotworów: Polska 2023, EU Country Cancer Profiles, OECD Publishing, Paris, doi.org/10.1787/aab579a7-pl.

[2] Dane Krajowego Rejestru Nowotworów, https://onkologia.org.pl/pl/raporty.

Jak oceniasz artykuł?
Poznaj ofertę ubezpieczenia na życie. Zamów rozmowę
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Imię i nazwisko nie może być dłuższe niż 100 znaków.
Pole może zawierać wyłącznie litery.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Zły format kodu pocztowego.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Nieprawidłowy numer telefonu.

* Administratorem danych osobowych jest TUiR „Warta” S.A. oraz TUnŻ „Warta” S.A. i będą one służyły do obsługi zgłoszenia. Więcej informacji o zasadach przetwarzania kliknij tutaj

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady