Umieralność z powodu chorób nowotworowych w Polsce utrzymuje się na jednym z najwyższych poziomów w Unii Europejskiej, mimo że wskaźniki zachorowalności na raka są niższe niż w wielu innych krajach UE. Co za tym idzie, kluczowym problemem w Polsce może być zbyt późne wykrywanie nowotworów, co znacznie zmniejsza szanse na skuteczne leczenie[1]. Dotyczy to także raka gruczołu krokowego, który stanowi 23 proc. wszystkich nowotworów wśród mężczyzn w UE, a 18 proc. w Polsce.
Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów (KRN) w 2021 r. w Polsce na raka gruczołu krokowego zachorowało ponad 17 tys. mężczyzn, a zmarło z tej przyczyny 5,4 tys. W przypadku raka jądra było to: 1,3 tys. zachorowań oraz 146 zgonów[2].
Dziedziczenie a nowotwory męskie
- Nowotwory jądra i prostaty mogą mieć komponenty genetyczne, co oznacza, że dziedziczenie odgrywa znaczną rolę w ich rozwoju. Mężczyźni, którzy mają bliskich krewnych, takich jak ojciec czy brat, którzy zmagali się z tymi nowotworami, powinni być szczególnie czujni i regularnie poddawać się badaniom. Dlatego ważne jest, aby znać historię zdrowia swojej rodziny i podejmować odpowiednie kroki w zakresie profilaktyki oraz diagnostyki – podkreśla Ariel Szczotok, pielęgniarz, ratownik medyczny z Centrum Szkoleniowego AdrenaLTika.
Zaznaczyć należy, że czynnikiem dziedziczonym nie jest sam nowotwór, lecz skłonność do zachorowania na niego. Systematyczne kontrole medyczne i samobadanie pozwalają na wczesne wykrycie nieprawidłowości, co znacząco zwiększa szanse na wyleczenie.
Czujność w profilaktyce nowotworu prostaty
Nowotwór gruczołu krokowego w pierwszej fazie nie boli, ale daje bardzo wyraźne objawy.
Co powinno Cię zaniepokoić?
• konieczność częstego oddawania moczu
• przerywane oddawanie moczu
• trudność z oddaniem moczu
• uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza
• wstawanie w nocy dużo częściej niż zwykle (np. 5 lub 6 razy) w celu oddania moczu
Niezwykle ważne jest, by mężczyźni po ukończeniu 40. roku życia (nawet jeśli nie zauważają niepokojących objawów) wykonywali kontrolne badania PSA, a także poddawali się badaniu palpacyjnemu u swojego lekarza rodzinnego lub urologa. Wzrost stężenia PSA nie zawsze oznacza raka, ale jest istotnym sygnałem do dalszej diagnostyki, w tym ewentualnej biopsji prostaty. Wczesne wykrycie podwyższonego PSA pozwala na podjęcie działań, zanim nowotwór rozwinie się do bardziej zaawansowanych stadiów, które mogą dawać już nieodwracalne zmiany w organizmie.
Twoje życie w Twoich rękach!
W przypadku nowotworu jądra niezwykle ważne jest samobadanie, które powinno być wykonywane przynajmniej raz w miesiącu. O tym, jak wykonać je poprawnie, a także co szczególnie powinno zwrócić Twoją uwagę, dowiesz się z poniższego wideo z Arielem Szczotokiem, pielęgniarzem i ratownikiem medycznym z Centrum Szkoleniowego AdrenaLTika. W materiale znajdziesz również wiele przydatnych informacji odnośnie do diagnostyki i profilaktyki nowotworów męskich.
Polisa to praktyczne wsparcie w walce z nowotworem
W Warcie skalę chorób nowotworowych w Polsce widzimy na co dzień, realizując wnioski o wypłatę świadczeń z polis na życie. Tylko w 3. kwartale tego roku każdego dnia zrealizowaliśmy średnio 20 wniosków z tytułu nowotworu (w ramach poważnego zachorowania).
Polisa na życie zapewni nawet do 600 tys. zł po otrzymaniu diagnozy nowotworu złośliwego, które można wykorzystać na dowolny cel: prywatne badania, wizyty u specjalistów, zakup leków, dojazdy do placówek medycznych itp. Opcją może być również leczenie za granicą – Warta zorganizuje i pokryje koszty leczenia do 2 mln euro.
OECD (2023), Krajowe profile dotyczące nowotworów: Polska 2023, EU Country Cancer Profiles, OECD Publishing, Paris, doi.org/10.1787/aab579a7-pl.
[2] Dane Krajowego Rejestru Nowotworów, https://onkologia.org.pl/pl/raporty.