Niestety umieralność z powodu chorób nowotworowych w Polsce należy do najwyższych w UE, mimo niższych niż w całej UE współczynników zachorowalności na raka zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Wskazuje to na późne diagnozowanie i może dodatkowo sygnalizować potencjalne problemy w dostępie do leczenia[1]. Dotyczy to także raka piersi, który stanowi 25 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory wśród kobiet w Polsce. Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów (KRN) w 2021 r. w Polsce na raka piersi zachorowało ponad 21 tys. kobiet, a zmarło z tej przyczyny 6,4 tys.[2]
Tymczasem nowotwór piersi, jeżeli jest wykryty we wczesnej, pierwszej fazie, daje pozytywne rokowania i dobre efekty leczenia. Pamiętajmy również, że rak sutka może występować także u mężczyzn, szczególnie w 7. dekadzie życia.
Profilaktyka wtórna – czy tylko badania mają znaczenie?
- To, jak wyglądają nasze nawyki w życiu codziennym, może mieć wpływ na prawdopodobieństwo zachorowania. Ważna jest dieta: unikanie nadmiernych ilości tłuszczu i alkoholu. Niemniej istotna jest też aktywność fizyczna czy po prostu wysypianie się. Niestety musimy być jednocześnie świadomi, że żadne zdrowe nawyki nie uchronią nas w 100 proc. przed nowotworem. Musimy się badać, zarówno u specjalisty, jak i samemu – podkreśla Ariel Szczotok, pielęgniarz, ratownik medyczny z Centrum Szkoleniowego AdrenaLTika.
Dlatego do profilaktyki wtórnej oprócz zdrowego trybu życia zaliczamy również samobadanie oraz badania diagnostyczne. USG piersi należy wykonywać od 20. do 30. roku życia co 2 lata, a po 30. roku życia co roku. Mammografię z kolei wykonuje się w wieku 50-69 lat co 2 lata.
Masz wpływ na swoje zdrowie – badaj się co miesiąc!
Każda osoba powinna regularnie, co miesiąc samodzielnie badać swoje piersi, najlepiej 1. dnia po zakończeniu miesiączki lub raz w miesiącu u osób po menopauzie.
Rak piersi – objawy, ścieżka diagnostyczna i samobadanie
O tym, jakie jeszcze objawy powinny Cię zaniepokoić, do kogo możesz zgłosić się po pomoc, jak wygląda ścieżka diagnostyczna oraz w jaki sposób prawidłowo wykonać samobadanie, dowiesz się z poniższego wideo instruktażowego z Arielem Szczotokiem, pielęgniarzem i ratownikiem medycznym z Centrum Szkoleniowego AdrenaLTika.
Polisa to praktyczne wsparcie w walce z nowotworem
Według badań przeprowadzonych przez Wartę w grudniu 2023 r. aż 84 proc. kobiet obawia się zachorowania na nowotwór. Choć niemal tyle samo (81 proc.) uważa, że ważne jest, by mieć pieniądze na leczenie w razie poważnej choroby, to co 3. kobieta nie jest w ogóle zabezpieczona na taką sytuację.
Tymczasem polisa na życie zapewni nawet do 600 tys. zł po otrzymaniu diagnozy nowotworu złośliwego, które można wykorzystać na dowolny cel: prywatne badania, wizyty u specjalistów, zakup leków, dojazdy do placówek medycznych itp. Opcją może być również leczenie za granicą – Warta zorganizuje i pokryje koszty leczenia do 2 mln euro.
OECD (2023), Krajowe profile dotyczące nowotworów: Polska 2023, EU Country Cancer Profiles, OECD Publishing, Paris, doi.org/10.1787/aab579a7-pl.
[2] Dane Krajowego Rejestru Nowotworów, https://onkologia.org.pl/pl/raporty.