Praktycznie o zdrowiu

Rak piersi (sutka) – profilaktyka, objawy i rozpoznanie

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Jak pokazują statystyki, dotyka on coraz młodszych kobiet. W powodzeniu leczenia kluczowe jest wczesne wykrycie. Zobacz wideo instruktażowe, w którym medyk wyjaśnia, co należy wiedzieć o profilaktyce i leczeniu oraz jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi.

Kobieta siedząca na parapecie, wygląda przez okno

Niestety umieralność z powodu chorób nowotworowych w Polsce należy do najwyższych w UE, mimo niższych niż w całej UE współczynników zachorowalności na raka zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Wskazuje to na późne diagnozowanie i może dodatkowo sygnalizować potencjalne problemy w dostępie do leczenia[1]. Dotyczy to także raka piersi, który stanowi 25 proc. wszystkich zachorowań  na nowotwory wśród kobiet w Polsce. Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów (KRN) w 2021 r. w Polsce na raka piersi zachorowało ponad 21 tys. kobiet, a zmarło z tej przyczyny 6,4 tys.[2]

Tymczasem nowotwór piersi, jeżeli jest wykryty we wczesnej, pierwszej fazie, daje pozytywne rokowania i dobre efekty leczenia. Pamiętajmy również, że rak sutka może występować także u mężczyzn, szczególnie w 7. dekadzie życia.

Profilaktyka wtórna – czy tylko badania mają znaczenie?

- To, jak wyglądają nasze nawyki w życiu codziennym, może mieć wpływ na prawdopodobieństwo zachorowania. Ważna jest dieta: unikanie nadmiernych ilości tłuszczu i alkoholu. Niemniej istotna jest też aktywność fizyczna czy po prostu wysypianie się. Niestety musimy być jednocześnie świadomi, że żadne zdrowe nawyki nie uchronią nas w 100 proc. przed nowotworem. Musimy się badać, zarówno u specjalisty, jak i samemu – podkreśla Ariel Szczotok, pielęgniarz, ratownik medyczny z Centrum Szkoleniowego AdrenaLTika.

Dlatego do profilaktyki wtórnej oprócz zdrowego trybu życia zaliczamy również samobadanie oraz badania diagnostyczne. USG piersi należy wykonywać od 20. do 30. roku życia co 2 lata, a po 30. roku życia co roku. Mammografię z kolei wykonuje się w wieku 50-69 lat co 2 lata. 
 

Masz wpływ na swoje zdrowie – badaj się co miesiąc!

Każda osoba  powinna regularnie, co miesiąc samodzielnie badać swoje piersi, najlepiej 1. dnia po zakończeniu miesiączki lub raz w miesiącu u osób po menopauzie.
 

Rak piersi – objawy, ścieżka diagnostyczna i samobadanie

O tym, jakie jeszcze objawy powinny Cię zaniepokoić, do kogo możesz zgłosić się po pomoc, jak wygląda ścieżka diagnostyczna oraz w jaki sposób prawidłowo wykonać samobadanie, dowiesz się z poniższego wideo instruktażowego z Arielem Szczotokiem, pielęgniarzem i ratownikiem medycznym z Centrum Szkoleniowego AdrenaLTika. 
 

Polisa to praktyczne wsparcie w walce z nowotworem

Według badań przeprowadzonych przez Wartę w grudniu 2023 r. aż 84 proc. kobiet obawia się zachorowania na nowotwór. Choć niemal tyle samo (81 proc.) uważa, że ważne jest, by mieć pieniądze na leczenie w razie poważnej choroby, to co 3. kobieta nie jest w ogóle zabezpieczona na taką sytuację.

Tymczasem polisa na życie zapewni nawet do 600 tys. zł po otrzymaniu diagnozy nowotworu złośliwego, które można wykorzystać na dowolny cel: prywatne badania, wizyty u specjalistów, zakup leków, dojazdy do placówek medycznych itp. Opcją może być również leczenie za granicą – Warta zorganizuje i pokryje koszty leczenia do 2 mln euro.
 

 


[1]

OECD (2023), Krajowe profile dotyczące nowotworów: Polska 2023, EU Country Cancer Profiles, OECD Publishing, Paris, doi.org/10.1787/aab579a7-pl.

[2] Dane Krajowego Rejestru Nowotworów, https://onkologia.org.pl/pl/raporty.

Jak oceniasz artykuł?
Poznaj ofertę ubezpieczenia na życie. Zamów rozmowę
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Imię i nazwisko nie może być dłuższe niż 100 znaków.
Pole może zawierać wyłącznie litery.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Zły format kodu pocztowego.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Nieprawidłowy numer telefonu.

* Administratorem danych osobowych jest TUiR „Warta” S.A. oraz TUnŻ „Warta” S.A. i będą one służyły do obsługi zgłoszenia. Więcej informacji o zasadach przetwarzania kliknij tutaj

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady