Z tego artykułu dowiesz się:
- Na co zwrócić uwagę przed zakupem auta z zagranicy
- Jak sprowadzić samochód do Polski
- Co trzeba zrobić przed złożeniem wniosku o rejestrację w urzędzie
- Ile kosztuje rejestracja samochodu z zagranicy i jakie dokumenty są potrzebne
- Dlaczego po zarejestrowaniu auta należy niezwłocznie wykupić OC
Kupno auta za granicą – te rzeczy warto sprawdzić
Zanim kupimy auto, należy sprawdzić kilka rzeczy. Warto na początku upewnić się, że przebieg danego pojazdu jest rzeczywisty i licznik nie został cofnięty. Bardzo ważna jest także kontrola stanu technicznego, która umożliwi ustalenie ewentualnych usterek i szacunkowe koszty ich naprawy. Duże znaczenie ma ponadto dokumentacja – aby uniknąć problemów, powinna być kompletna i obejmować dowód zakupu np. w postaci umowy kupna-sprzedaży auta oraz:
- kartę pojazdu (jeśli ją wydano);
- dowód rejestracyjny;
- opcjonalnie – zaświadczenie o wyrejestrowaniu, aktualną polisę OC i dokument potwierdzający ważność badania technicznego.
Dobrym pomysłem jest także sprawdzenie, czy auto nie jest kradzione. Można to zweryfikować przy pomocy numeru VIN, np. na dostępnym do użytku publicznego rządowym portalu ewidencji pojazdów.
Ubezpieczenie samochodu OC
Dwa sposoby na sprowadzenie auta z zagranicy
Kiedy kupiliśmy samochód za granicą, możemy wrócić nim do Polski, jeśli nie został wyrejestrowany i ma ważne ubezpieczenie komunikacyjne oraz przegląd. W przypadku powrotu na kołach konieczne będzie także nabycie wyjazdowych tablic rejestracyjnych i krótkoterminowego OC (do 30 dni).
Innym rozwiązaniem jest przewiezienie świeżo kupionego auta na lawecie lub przy wykorzystaniu transportu morskiego (jeśli np. nabyliśmy auto z USA). Pojazd nie musi być wtedy zarejestrowany i posiadać wywozowych tablic czy ubezpieczenia. Choć ta metoda jest wygodna (i niekiedy jedynie ona wchodzi w grę), wiąże się ze sporymi kosztami. W przypadku samochodów sprowadzanych spoza Unii Europejskiej trzeba dodatkowo pamiętać o uiszczeniu opłaty celnej i podatku VAT w ciągu maksymalnie 14 dni od daty zakupu. Wyjątkiem są auta zabytkowe, zwolnione z tego obowiązku.
Sprawdź cenę OC/AC
Formalności przed rejestracją auta z zagranicy
Przed wizytą w urzędzie należy przetłumaczyć dokumenty na język polski (może to zrobić tylko tłumacz przysięgły lub konsul). Konieczne będzie także opłacenie akcyzy w wysokości:
- 3,1% wartości pojazdu dla aut z silnikiem o pojemności do 2 000 cm³;
- 18,6% dla samochodów powyżej pojemności 2 000 cm³;
Warto dodać, że auta hybrydowe z silnikami poniżej 2 000 cm³ są zwolnione z opłat, z kolei hybrydy wyposażone w bardziej pojemne jednostki napędowe wymagają zapłacenia akcyzy na poziomie 9,3%. Na uiszczenie opłaty mamy 30 dni od daty zakupu.
Kolejny krok to wykonanie przeglądu technicznego. Jeśli zakupione auto pochodzi np. z USA, domyślnie jego konstrukcja nie pozwala na uzyskanie pozytywnego wyniku badania. Może więc być konieczne także dokonanie kilku modyfikacji obejmujących np. instalację katalizatorów czy zmianę świateł mijania z symetrycznych na asymetryczne.
Rejestracja samochodu kupionego za granicą – dokumenty i koszt
Kiedy już uregulowaliśmy wszystkie opłaty, a samochód ma już ważny przegląd, przyszedł czas na zebranie wszystkich potrzebnych rzeczy, takich jak:
- dokument tożsamości;
- dowód potwierdzający zakup auta;
- zaświadczenie o wyrejestrowaniu
- dotychczasowe tablice rejestracyjne;
- dokumenty potwierdzające zapłatę akcyzy (jeśli to wymagane, także cła i VAT);
- wypełniony wniosek o rejestrację;
- dowód rejestracyjny;
- zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego (jeżeli jest wymagane).
Czas na zarejestrowanie pojazdu wynosi 60 dni od momentu jego sprowadzenia. Jeśli chodzi o koszt rejestracji, to od 4 września jest on niższy o niemal 100 zł i wynosi ok. 150 zł. Zniżka wynika ze zniesienia obowiązku wyrobienia karty pojazdu i nalepki kontrolnej.
Podczas wizyty w urzędzie otrzymamy tymczasowy dowód oraz tablice rejestracyjne. Wyrobienie właściwego dowodu trwa maksymalnie 30 dni, ale może być on dostępny do odebrania już po ok. dwóch tygodniach.
Ubezpieczenie samochodu
Pamiętaj o ubezpieczeniu po zarejestrowaniu auta z zagranicy
Każdy zarejestrowany pojazd musi być ubezpieczony obowiązkowym ubezpieczeniem – także ten sprowadzony z zagranicy. Jeśli go nie wykupimy, ryzykujemy wysokimi karami za brak OC i dodatkowo pokryciem szkody z własnej kieszeni w razie spowodowania wypadku lub stłuczki. Warto więc zrobić to jak najszybciej.
Oprócz tego mamy możliwość skorzystania z dobrowolnego ubezpieczenia autocasco, które chroni przed zdarzeniami powstałymi w wyniku sytuacji losowej lub spowodowanej przez osoby trzecie, np. uszkodzenia, utraty auta czy zniszczenia jego wyposażenia.