Życie

Renta ubezpieczeniowa – co to jest i jakich sytuacjach można się o nią ubiegać?

Jakie skutki niosą ze sobą wypadki komunikacyjne?

Skutki wypadków samochodowych najczęściej sprowadzają się do naprawy pojazdów w nich uczestniczących. Już taki scenariusz jest dla nas co najmniej niekomfortowy i powoduje wiele utrudnień, ponieważ może oznaczać czasowe wyłączenie z użytkowania naszego podstawowego środka transportu. Znacznie gorszymi konsekwencjami wypadków są obrażenia osobowe. Podczas zderzenia pojazdów, jak również w wyniku potrącenia przez pojazd można odnieść poważne obrażenia lub nawet zginąć. Spore obrażenia osobowe oznaczają w praktyce trwały uszczerbek na zdrowiu u osoby poszkodowanej i wypłatę z tego tytułu odszkodowania z polisy sprawcy. Jeżeli poszkodowany zginął, wówczas najbliżsi otrzymują odszkodowanie z tytułu jego śmierci.

 

Kiedy przyznawana jest renta ubezpieczeniowa?

Odniesienie trwałego uszczerbku podczas wypadku umożliwia ubieganie się o przyznanie renty ubezpieczeniowej. Renta taka może być przyznana na określony okres czasu lub na stałe. Jest to uzależnione od odniesionych obrażeń. Jeżeli skutki obrażeń są możliwe do wyleczenia i można określić prawdopodobny czas ich wyleczenia, wtedy renta będzie przyznana na określony czas. Jeżeli odniesionych obrażeń nie będzie można wyleczyć, wtedy renta przyznawana jest na stałe. Otrzymywane świadczenie ma zapewnić poszkodowanemu pokrycie podstawowych potrzeb. Renta wypłacana jest w regularnych okresach czasu. Najczęściej wypłacana jest co miesiąc lub co kwartał.

Należy pamiętać, że nie zostanie nam przyznana renta, jeżeli byliśmy sprawcą wypadku, w którym odnieśliśmy poważne obrażenia. Renta jest wypłacana przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym był ubezpieczony sprawca, po przyjęciu przez nie odpowiedzialności. Jeżeli podczas wypadku działał jakiś czynnik wyłączający ochronę obowiązkowej polisy OC (np. jazda pod wpływem alkoholu, ucieczka z miejsca wypadku, celowe wyrządzenie szkody) lub sprawca nie posiada ważnej polisy OC, wówczas renta może być wypłacana przez ubezpieczyciela lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, jednak jedna, jak i druga instytucja wystąpi do sprawcy z regresem, czyli zażąda od sprawcy zwrotu wypłaconych środków związanych z rentą.

 

Na czym polega kapitalizacja renty?

Bardzo często odniesione obrażenia i co za tym idzie przyznana renta, wiążą się z brakiem możliwości wykonywania dotychczasowego zawodu. Jeżeli stan zdrowia pozwala osobie poszkodowanej na wykonywanie innego zawodu, to ma ona możliwość ubiegania się o kapitalizację renty, czyli jednorazową wypłatę świadczenia mającego za zadanie sfinansowanie jej przekwalifikowania się lub podjęcia własnej działalności gospodarczej. Kapitalizacja renty oznacza, że nie będziemy pobierać dalej regularnych środków związanych z przyznaną nam rentą.

 

Kiedy przysługuje renta alimentacyjna?

Dość blisko z rentą ubezpieczeniową jest związany temat renty alimentacyjnej. Dotyczy on przypadków, w których w wyniku wypadku ginie osoba na której ciąży ustawowy obowiązek alimentacyjny. Zmniejszenie się dochodu uprawnionego, w tym przypadku osoby, która miała przyznane alimenty, daje jej możliwość rościć o rentę alimentacyjną. Bardzo istotny w tym przypadku jest fakt, że osoba, która poniosła śmierć w wypadku, nie musiała realizować wcześniej obowiązku alimentacyjnego, który na niej ciążył. O rentę alimentacyjną mogą także wnioskować osoby bliskie zmarłemu, których sytuacja życiowa uległa pogorszeniu, ponieważ za życia dobrowolnie i stale dostarczał on im środków utrzymania.

Jak oceniasz artykuł?
Poznaj ofertę ubezpieczenia na życie. Zamów rozmowę
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Imię i nazwisko nie może być dłuższe niż 100 znaków.
Pole może zawierać wyłącznie litery.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Zły format kodu pocztowego.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Nieprawidłowy numer telefonu.

* Administratorem danych osobowych jest TUiR „Warta” S.A. oraz TUnŻ „Warta” S.A. i będą one służyły do obsługi zgłoszenia. Więcej informacji o zasadach przetwarzania kliknij tutaj

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady