Z tego artykułu dowiesz się:
- Co to jest nadwozie samochodu?
- Jakie występują typy nadwozia?
- Jaki rodzaj nadwozia wybrać?
Co to jest nadwozie samochodu?
Nadwozie to górna obudowa samochodu. Jest umieszczone bezpośrednio na podwoziu auta. Nadwozie składa się z konstrukcji nośnej oraz poszycia. Oba elementy są montowane na ramie podwozia lub są z nim zintegrowane w jedną część. Rodzaj nadwozia bardzo często określa przeznaczenie danego pojazdu.
Dokonując najprostszego podziału samochodów, możemy wyróżnić auta:
- miejskie,
- rodzinne,
- dostawcze,
- terenowe,
- sportowe.
Z każdym z nich wiąże się charakterystyczny typ nadwozia. Jego klasyfikacji można dokonać na bazie wyglądu zewnętrznego danego modelu i następujących cech:
- kształt,
- długość korpusu,
- typowe cechy części pojazdu.
Poszczególne typy nadwozia różnią się od siebie przede wszystkim budową maski i bagażnika. Samochód może być złożony z jednej lub kilku wyraźnie od siebie oddzielonych brył. Wyróżniamy zatem pojazdy:
- jednobryłowe – obrys samochodu tworzy prostokąt bez widocznie wydzielonych części,
- dwubryłowe – widoczne są dwie odrębne części pojazdu, bagażnik jest ścięty, a maska wyraźnie obniżona,
- trzybryłowe – obrys samochodu jest podzielony na trzy charakterystyczne bryły, a maska i bagażnik są wyraźnie obniżone.
Czym jest nadwozie typu hatchback?
Nadwozie hatchback jest charakterystyczne dla 3 i 5-drzwiowych aut miejskich. Mają one kompaktowe rozmiary, które ułatwiają sprawne przemieszczanie po wąskich, zatłoczonych uliczkach. Konstrukcja auta typu hatchback usprawnia również parkowanie. Ten typ nadwozia jest wyposażony w dodatkowe tylne drzwi, których klapa otwiera się w całości razem z szybą. Hatchback to typ nadwozia popularny przede wszystkim w Europie. Występuje zarówno w małych, miejskich autach klasy A i B, jak również w kompaktowych samochodach klasy C.
Hatchback jest typowy dla aut dwubryłowych. Wyróżnia się zwartą bryłą i niewielkimi gabarytami. Auta typu hatchback są wygodne w prowadzeniu, a także umożliwiają dynamiczną jazdę. Jednocześnie wyróżniają się dużą przestrzenią wewnątrz kabiny. Wszystko to dzięki skróceniu komory silnika oraz bagażnika. W przypadku konieczności przewozu większego ładunku wystarczy złożyć tylną kanapę.
Ubezpieczenie OC
Czym jest nadwozie typu sedan i liftback?
Nadwozie typu sedan jest charakterystyczne dla aut trzybryłowych. Często jest kojarzone z elegancją i luksusem. Wynika to z faktu, że prawie wszystkie limuzyny mają ten typ nadwozia. Sedan zapewnia wysoki komfort jazdy, a także dużą przestrzeń w kabinie dla kierowcy i pasażerów. Długość aut z nadwoziem sedan mieści się w granicach 4,8-4,9 m. Jednocześnie rozstaw osi jest średnio o 30 cm większy niż w innych typach. To przekłada się na dużo większą ilość miejsca w kabinie.
Dosyć duże rozmiary aut typu sedan mogą wydawać się nieodpowiednie do poruszania się po mieście. Z drugiej strony systemy wspomagające jazdę oraz czujniki parkowania znacząco ułatwiają wykonywanie manewrów. Dużym atutem sedanów jest pojemny bagażnik. Kufer ma foremny kształt i dużą głębokość. Przestrzeń bagażowa dodatkowo zwiększa się po rozłożeniu tylnej kanapy.
Liftback jest bardzo zbliżony do nadwozia typu sedan. Jedyną różnicą jest klapa bagażnika, która podnosi się razem z szybą. To rozwiązanie bardziej praktyczne od klasycznego sedana.
Czym jest nadwozie typu kombi?
Nadwozie typu kombi to połączenie większej przestrzeni bagażowej i komfortu podróżowania dla wszystkich pasażerów. Szczególnie dużo miejsca na nogi mają osoby siedzące na tylnej kanapie. Dzięki poprowadzonej wyżej linii dachu więcej jest także przestrzeni nad głową. Największym atutem nadwozia typu kombi jest możliwość przewiezienie dużej ilości bagażów. Bagażnik imponuje rozmiarami nawet przy rozłożonej tylnej kanapie. Po złożeniu siedzeń pojemność wzrasta nawet trzykrotnie. W aucie typu kombi można bez przeszkód zmieścić nawet sprzęt sportowy jak narty czy deska snowboardowa. Standardowa pojemność bagażnika w samochodach kombi to 400-500 litrów. Zdarzają się także modele oferujące ponad 600 litrów.
Długie nadwozie pozwala zachować walory użytkowe auta osobowego, a jednocześnie zapewnić optymalne warunki do przewozu elementów o dużych rozmiarach i wadze. Jednocześnie większe gabaryty pojazdu mogą nieco utrudniać sprawne poruszanie się w przestrzeni miejskiej. Nadwozie kombi bardzo często powstaje na bazie popularnych hatchbacków lub sedanów klasy D.
Czym jest nadwozie typu SUV i crossover?
SUV i crossover to nadwozia, które najbardziej zyskują na popularności. Ich wspólną cechą jest zwiększony prześwit oraz podwyższone zawieszenie. SUV-y to auta z napędem na 4 koła oraz systemami wspomagającymi jazdę w terenie. Crossovery mają zazwyczaj napęd na przednią oś. Bazą dla ich podwozia są auta kompaktowe i miejskie. Niektóre crossovery są wyposażone w napęd 4x4. Jego zadaniem jest głównie poprawa właściwości jezdnych. Nie umożliwia on jednak jazdy w terenie.
Te typy nadwozia zapewniają kierowcy wysoką pozycję za kierownicą, a tym samym poprawiają widoczność i ułatwiają obserwację drogi. Ich dużym atutem jest sportowa i elegancka linia, która podnosi walory estetyczne. Dzięki temu auta typu SUV i crossover są uznawane za luksusowe. Dodatkowo SUV-y wyróżniają się imponującą pojemnością bagażnika, która jest porównywalna do samochodów kombi. Dużym atutem tych typów nadwozia jest łatwość wsiadania i wysiadania z auta oraz montażu fotelika dla dziecka.
Ubezpieczenie OC/AC
Czym jest nadwozie typu Van i Minivan?
Van oraz minivan to nadwozia jedno i dwubryłowe. Ich cechy charakterystyczne to podwyższona linia dachu oraz pojedynczy przedział pasażersko-bagażowy. Auta typu van i minivan zaprojektowano z myślą o zapewnieniu najbardziej komfortowych warunków wszystkim podróżującym. W zależności od wielkości samochodu występują warianty 5 i 7-osobowe. Poszczególne pojazdy mogą mieć różną konfigurację siedzeń. Typowy układ ma 1-4 rzędy, w których znajdują się po 2-4 siedzenia. Cechą charakterystyczną aut typu van jest wiele udogodnień w kabinie pojazdu jak schowki, stoliki, osobne oświetlenie i nawiewy dla pasażerów, uchwyty na tablety czy cupholdery. Pojazdy należące do tej kategorii wyróżniają się także dużą przestrzenią bagażową.
Vany mają nadwozie auta osobowego przystosowane do przewozu osób i towarów. Zapewniają większą przestrzeń pasażerską i bagażową od samochodów typu kombi. Auta typu van występują najczęściej w jednym z trzech rodzajów zabudowy:
- osobowa,
- furgon do przewozu ładunków,
- skrzynia do przewozu ładunków (ze skrzynią ładunkową).
Vany umożliwiają komfortowy przewóz nawet 9 osób z dużą ilością bagażu.
Czym jest nadwozie typu pick-up?
Nadwozie pick-up stanowi połączenie cech auta osobowego, terenowego i dostawczego. Przestrzeń ładunkowa jest przeważnie odkryta. Może także występować w zamkniętej wersji hard-top. Auta typu pick-up wyróżniają się dobrymi właściwościami terenowymi oraz dużą ładownością. Są to pojazdy wykorzystywane w głównej mierze do pracy. Przestrzeń pasażerska występuje w wersji 2 i 5-osobowej. To pozwala przewozić nie tylko ładunek, ale także pracowników.
Czym jest nadwozie typu coupe, kabriolet i roadster?
Wspólne cechy tych trzech typów nadwozia to opływowy kształt oraz nisko poprowadzona linia dachu, która opada ku tyłowi. Wszystkie posiadają dwoje drzwi i mogą występować w konfiguracji dla dwóch lub czterech osób.
Kabriolety nie posiadają stałego dachu. Zazwyczaj jest on wykonany z miękkiego materiału (soft-top lub ze stali (hard-top). Podtypem kabrioletów są roadstery. Ich konstrukcja bazuje na autach sportowych. Wyróżniają się bardzo długim przodem i krótkim tyłem. Auta typu coupe charakteryzują się sportową specyfikacją zawieszenia i układu kierowniczego. Ich kształt ma być przede wszystkim bardzo opływowy. Coupe mogą występować w wersji ze stałym lub składanym dachem.
Ubezpiecz swój samochód
Jaki rodzaj nadwozia wybrać?
Wybierając rodzaj nadwozia, warto kierować się indywidualnymi preferencjami oraz sposobem użytkowania pojazdu.
- Auto miejskie
Najlepszym wyborem do jazdy po mieście będą auta klasy B-D oraz mniejsze SUV-y i crossovery. Wybór typu nadwozia będzie w tym przypadku decydował o funkcjonalności pojazdu. Do sprawnego poruszania się po miejskiej dżungli najlepsze będą nadwozia sedan, hatchback, kombi oraz coupe. Użyteczność ostatniego rodzaju jest co prawda bardzo ograniczona, ale z pewnością przypadnie do gustu singlom i parom.
- Auto rodzinne
W przypadku rodzin z dziećmi najbardziej rozsądnym wyborem jest auto z nadwoziem kombi lub SUV. To bardzo funkcjonalne pojazdy, których dużą zaletą jest pojemny bagażnik. Ma to szczególne znaczenie w czasie dalszych wypraw. W autach typu kombi maksymalny komfort mają zapewnione również osoby siedzące na tylnej kanapie. Auta typu SUV oferują wyższą pozycję za kierownicą, a tym samym ułatwiają szybsze dostrzeżenie zagrożenia na drodze. To przekłada się na bezpieczeństwo podczas jazdy.
- Auto terenowe
Auto z nadwoziem typu SUV będzie także dobrym wyborem w teren. Od pojazdów tego typu oczekuje się przede wszystkim uniwersalności. SUV-y poradzą sobie zarówno na autostradach, jak i na nieutwardzonych drogach. Tego typu nadwozie łączy zalety samochodów osobowych i terenowych. Zawieszenie w SUV-ach jest wyższe niż w typowych samochodach. Jednocześnie przypomina rozwiązania stosowane w pojazdach osobowych. Dzięki temu zapewnia wysoki komfort w czasie jazdy. Alternatywnym wyborem w teren może być także pick-up. Jest on jednak nieco mniej komfortowy niż SUV.
- Auto sportowe
Klasyką aut sportowych są pojazdy z nadwoziem coupe. Wyróżniają się małym bagażnikiem i dynamiczną stylistyką. Często takie pojazdy mają jedynie dwa miejsca. Podobnie jest w przypadku nadwozia roadster. Ciekawą propozycją dla fanów aut sportowych są SUV-y. Tego typu pojazd świetnie sprawdza się w trudniejszych warunkach, poza miastem i drogami szybkiego ruchu. Zaletą aut typu SUV jest wysoki komfort podróżowania i dużo więcej miejsca dla pasażerów.
Wybierając samochód, warto wziąć pod uwagę typ nadwozia. Nie tylko od strony stylistycznej, ale przede wszystkim funkcjonalnej. Pamiętaj, że auto powinno być dostosowane do Twoich potrzeb, sposobu użytkowania, a także oczekiwanego komfortu.