Z tego artykułu dowiesz się:
- Prawo jazdy – co to jest i jakie daje uprawnienia?
- Samochód bez prawa jazdy – co to znaczy?
- Jakie auta bez prawa jazdy są na rynku? Czterokołowiec i jego masa
- Kto może prowadzić samochód bez prawa jazdy?
- Pojazd bez prawa jazdy w Polsce – cena, wady i zalety
Prawo jazdy – co to jest i jakie daje uprawnienia?
Prawo jazdy to dokument, który otrzymuje się w wyniku odbycia kursu na prawo jazdy oraz zdania wymaganych egzaminów. Uprawnia ono do bycia kierowcą określonych grup pojazdów w zależności od przebytego kursu. Dokument dzieli się na kategorie, z których najpopularniejszą jest zdecydowanie kategoria B. Pozwala ona na prowadzenie pojazdów nieprzekraczających 3,5 tony. Nie wliczają się do tego jednak motocykle i autobusy.
Prawo jazdy kategorii B to uprawnienie do poruszania się każdym samochodem osobowym. Aby móc uzyskać dokument, trzeba mieć ukończone 18 lat. Osoby, które nie są jeszcze pełnoletnie, w pewien sposób także mogą uczestniczyć w ruchu drogowym. W jaki sposób jest to możliwe?
Ubezpieczenie samochodu
Samochód bez prawa jazdy – co to znaczy?
Wiele młodych osób zastanawia się, czy może jeździć bez prawa jazdy samochodem. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ okazuje się, że mogą oni uczestniczyć w ruchu drogowym, ale na bardzo mocno ograniczonych warunkach. Pojazd, którym jest w stanie poruszać się osoba bez prawa jazdy kategorii B, to tzw. czterokołowiec lekki. Zalicza się on do motorowerów, ponieważ ma bardzo specyficzne wymiary.
Waga takiego autka nie może być wyższa niż 350 kg. Jego silnik spalinowy ma pojemność maksymalnie 50 cm³, a jeśli zdecydujesz się na elektryczny, to jego moc nie może przekraczać 4 kW. Oznacza to, że prędkość maksymalna, jaką jest w stanie rozwinąć pojazd tego typu, wynosi 45 km/h. Poza tym przepisy wymagają, aby kierowca miał uprawnienia do prowadzenia motoroweru. Taki dokument nazywa się prawem jazdy kategorii AM.
Tym, co odróżnia kategorię AM od B, jest przede wszystkim wiek, który musi osiągnąć osoba, by móc ubiegać się o to upoważnienie. Wystarczy ukończyć 14. rok życia i za zgodą rodziców można przystąpić do niedługiego kursu zakończonego egzaminem. Nie jest zatem tak, że można jeździć mini autem całkowicie bez prawa jazdy z samym dowodem osobistym.
Jakie auta bez prawa jazdy są na rynku? Czterokołowiec i jego masa
Czterokołowiec dla 14-latków może ważyć maksymalnie 350 kg, więc to nie daje konstruktorom szerokiego pola manewru przy projektowaniu pojazdu. Co ważne, osoby powyżej 16. roku życia mogą zdawać już egzamin na prawo jazdy kategorii B1, co umożliwia poruszanie się nieco cięższymi pojazdami, czyli o masie maksymalnej 550 kg.
Jedną z najpopularniejszych firm produkujących minisamochody jest Aixam. Małe pojazdy spod szyldu tego producenta są nowoczesne i komfortowe. Można kupić warianty wyposażone w klimatyzację, jak i tablet multimedialny. Wnętrza modeli zawierają m.in. podświetlane tablice rozdzielcze, system ostrzegania przed zużyciem klocków hamulcowych czy elektrycznie opuszczane szyby.
Poza tym ciekawą opcją jest Microcar, który zawiera wszystko to, co potrzebne do bezpiecznej i komfortowej jazdy. Lampki ostrzegawcze informują kierowcę o poziomie ciśnienia oleju czy płynu hamulcowego. Pojazdy marki mają przyciemnione szyby, a także osłony przeciwsłoneczne dla pasażerów. Ich design jest bardzo nowoczesny i można zdecydować się nawet na wersję z klimatyzacją.
Sprawdź cenę OC/AC
Kto może prowadzić samochód bez prawa jazdy?
Samochód potocznie nazywany autem bez prawa jazdy, jak już wiesz, tak naprawdę wymaga uprawnień. Z tego powodu kierowcą takiej maszyny może zostać każda osoba uprawniona do kierowania albo na podstawie kategorii AM, albo B1. Najmłodszy użytkownik takiego pojazdu może mieć 14 lat. Przed 2013 rokiem prowadzenie auta bez prawa jazdy było możliwe i nie trzeba było mieć żadnych kursów, aby zasiąść za kółkiem auta, które nie przekracza 350 kg. Dobrze, że zasady się zmieniły, ponieważ wpływa to na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.
Pojazd bez prawa jazdy w Polsce – cena, wady i zalety
Cena samochodu w wersji mini może być różna, a co ciekawe, może być nawet wyższa od kosztów zwykłej osobówki. Najczęściej auto używane tego typu da się kupić za około 10 tys. zł, ale cena nowego może być kilkukrotnie wyższa. Pamiętaj także o tym, że każde auto, nawet tak małe, musi być objęte ubezpieczeniem OC. Polisę trzeba odnawiać regularnie co roku.
Wadą takiego samochodu jest przede wszystkim jego wielkość i to, że jest to pojazd jedynie dwuosobowy. Nie ma w nim miejsca na większe zakupy czy bagaże. Z tą cechą wiąże się jednak zaleta, która sprawia, że znacznie łatwiej znaleźć miejsce parkingowe, ponieważ maszyna zmieści się niemal wszędzie.
Małolitrażowy samochód to dobre rozwiązanie dla młodzieży, która mieszka np. w małej miejscowości i nie ma jak dostać się do szkoły. Plusem jest to, że znacznie łatwiej zdobyć uprawnienia do prowadzenia takiego samochodu niż zwykłego. Ponadto kierowanie minipojazdem pozwala w zdobyciu doświadczenia i sprawia, że w późniejszym czasie osobie pełnoletniej może być prościej zdać egzamin na prawo jazdy kategorii B.
Sprawdź cenę ubezpieczenia samochodu