Dom i mieszkanie

Stan surowy zamknięty domu - co z ubezpieczeniem?

Ubezpieczenie nieruchomości można wykupić już w trakcie budowy domu. Warto to zrobić, ponieważ niedokończony budynek może ulec zniszczeniu. Wyjaśniamy, jak go ubezpieczyć.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy można ubezpieczyć dom w stanie surowym zamkniętym?
  • Co obejmuje ubezpieczenie domu w stanie surowym zamkniętym?
  • Ile kosztuje ubezpieczenie domu w stanie surowym zamkniętym?

Budowa domu to spora inwestycja dlatego, nawet jeżeli budynek nie jest jeszcze gotowy, warto zapewnić mu ochronę na wypadek pożaru, zalania lub innych zdarzeń losowych. Dzięki polisie ubezpieczeniowej możemy zyskać pewność, że ubezpieczyciel pokryje ewentualne straty, umożliwiając kontynuację prac budowlanych. Przedstawiamy zasady działania ubezpieczenia domu w budowie i jednocześnie sprawdzamy, ile może kosztować taka polisa.

 

Ubezpieczenie domu w budowie

Termin dom w budowie w rozumieniu firm ubezpieczeniowych odnosi się nie tylko do nieruchomości budowanej „od zera”, ale również do nieruchomości, które są rozbudowywane, przebudowywane, modernizowane lub remontowane - z uszkodzeniem konstrukcji nośnych ścian. Przed wyborem polisy warto wiedzieć, co rozumiane jest pod pojęciem domu w budowie. Firmy ubezpieczeniowe wyróżniają 5 etapów budowlanych: stan zerowy, stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty, stan deweloperski oraz stan „pod klucz”. W zależności od tego, na jakim etapie jest budowa domu – ubezpieczyciele oferują różnego typu polisy.
 

Ubezpiecz swoje mieszkanie

Czym jest stan surowy zamknięty domu?

Stan surowy zamknięty jest kluczowym etapem w budowie domu. Oznacza on, że został osiągnięty pewien stopień zaawansowania prac budowlanych, który obejmuje wstawienie okien, drzwi zewnętrznych oraz zamontowanie bramy garażowej, jeśli taki znajduje się w projekcie budynku. W tym momencie procesu budowlanego podejmowane są ważne działania, mające na celu zabezpieczenie domu przed wpływem czynników zewnętrznych. Na tym etapie realizuje się również prace związane z murowaniem ścianek działowych oraz wykonaniem izolacji i gładzie podłogowe. Stan surowy zamknięty stanowi istotny krok w procesie budowlanym, prowadzący do dalszych prac wykończeniowych i finalizacji budowy domu. Na tym etapie pojawia się też największa potrzeba objęcia domu ochroną ubezpieczeniową na wypadek włamania.
 

Ubezpieczenie domu w budowie

Dla domów w budowie ubezpieczyciele przewidzieli odrębne polisy mieszkaniowe, ponieważ ryzyko, które ponoszą w związku z ochroną nieukończonych budynków różni się od tego, które ponoszą podczas ubezpieczania ukończonych nieruchomości.

Firmy ubezpieczeniowe ubezpieczają domy w budowie od zdarzeń losowych. Można ją najczęściej wykupić na każdym etapie budowy domu. Pod pojęciem zdarzeń losowych rozumiane są takie zdarzenia jak pożar, zalanie, uderzenie pioruna, upadek drzew i masztów, wybuch, dym i sadza, osuwanie i zapadanie się ziemi, powódź, huragan, grad czy akcja ratownicza. Tego typu polisa chroni wyłącznie mury i stałe elementy nieruchomości, czyli wyposażenie przytwierdzone na stałe do ścian czy podłóg takie jak np. sufity podwieszane, zabudowę kuchni, oświetlenie, drzwi, okna czy wyposażenie łazienek.
 

Ubezpiecz swoje mieszkanie i dom

Ubezpieczenie domu w stanie surowym od włamania

Gdy jesteśmy już na etapie stanu surowego zamkniętego, możemy również ubezpieczyć elementy w budowie na wypadek kradzieży z włamaniem. Tego typu polisa obejmuje zgromadzone w domu materiały budowlane, narzędzia itp. Przykładowo w ramach ubezpieczenia Warta Dom Komfort można ubezpieczyć grzejnik, piec, parapety wewnętrzne, armaturę sanitarną, czy AGD do zabudowy, które zostały już zainstalowane lub jeszcze przed ich zamontowaniem. Pamiętaj, że ubezpieczenie domu w budowie nie obejmuje najczęściej szkód z winy ekipy budowlanej. 
 

 

Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?

Cena polisy dla domu w budowie obliczana jest dla każdego klienta indywidualnie i zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja i metraż domu, rodzaj wykorzystanych materiałów budowlanych itp.

Żeby poznać cenę ubezpieczenia mieszkania skontaktuj się z naszym agentem, zamów rozmowę z konsultantem lub zrób to samodzielnie online

 

Ubezpieczenie domu i mieszkania

Jak oceniasz artykuł?
Sprawdź cenę ubezpieczenia domu lub mieszkania
Co chcesz ubezpieczyć?
Zaznacz co chcesz ubezpieczyć
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady