Praktycznie o zdrowiu

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Według badań Warty niemal co 3. badany był świadkiem zdarzenia, w którym potrzebna była pomoc po wypadku lub w sytuacji poważnego zachorowania - co 5. jej nie udzielił. Tymczasem, gdy stawką jest życie człowieka – każda pomoc jest na wagę złota. Co więcej, zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce udzielenie pomocy w nagłych wypadkach jest wręcz naszym obowiązkiem. 

Uczestnicy kursu udzielania pierwszej pomocy z ratownikiem medycznym

Dlaczego od Twojej reakcji zależy czyjeś życie

Czas przybycia zespołu ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia wynosi zwykle od kilku do kilkunastu minut - w tym czasie waży się zdrowie i życie osób poszkodowanych. Obchodzony 14 września Światowy Dzień Pierwszej Pomocy zwraca szczególną uwagę na rolę umiejętności i gotowości udzielenia pierwszej pomocy przez każdego z nas.

Każdego roku z powodu tzw. nagłego zatrzymania krążenia doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu lub umiera tysiące ludzi. Do tego typu zdarzeń często dochodzi zarówno w naszych domach jak i w miejscach publicznych, zatem każdy z nas może być świadkiem, od którego będzie zależało czyjeś życie. Szybkie udzielenie pomocy znacznie zwiększa szanse na przeżycie, co dobrze obrazują liczby: jeśli nie udzielimy pomocy osobie, u której zatrzymała się praca serca, każda minuta oznacza 10-12% proc. spadku szans na przeżycie. Jeżeli tylko resuscytacja zostanie podjęta, cały proces spowalnia, a wartości te obniżają się do poziomu 3-4% proc.[1]

Tymczasem, jak wskazują badania agencji badawczej PBS, przeprowadzone na zlecenie Warty, co 5. świadek wypadku lub poważnego zachorowania nie udzielił poszkodowanemu pierwszej pomocy.
 

Generacja Z wie lepiej jak udzielić pierwszej pomocy i robi to częściej

Choć co 3. z nas był świadkiem zdarzenia, które wymagało pomocy poszkodowanym, znaczący odsetek Polaków wskazuje, że nie posiada odpowiedniej wiedzy z zakresu pierwszej pomocy – 48 proc. deklaruje, że nie dysponuje lub nie wie, czy dysponuje właściwymi umiejętnościami. Co ciekawe, największy odsetek osób, które deklarują posiadanie takiej wiedzy, znajduje się w najmłodszej grupie wiekowej: 18-30 lat (60 proc.). Badania wykazują, że za wiedzą idą jednocześnie umiejętności: również w tej grupie najwięcej osób udzieliło pierwszej pomocy, gdy wymagała tego sytuacja (80 proc.).

Z kolei co piąta osoba, która nie udzieliła pierwszej pomocy (20 proc.), za najczęstsze powody podawała: fakt udzielenia jej przez kogoś innego (68 proc.), brak wystarczającej wiedzy (19 proc.) lub strach (12 proc.).
 

ABCD pierwszej pomocy

Co zrobić będąc świadkiem zdarzenia? Należy przede wszystkim zachować spokój i upewnić się, że miejsce jest bezpieczne, zanim podejmie się jakiekolwiek działania. Jednym z najważniejszych kroków jest ocena stanu poszkodowanego. Jak należy to zrobić podpowiada schemat ABCD[2]:

A – airway – sprawdź, czy drogi oddechowe są drożne, jeżeli nie, udrożnij je,

B – breathing – sprawdź, czy poszkodowany oddycha i jak (ile oddechów na minutę): jeśli nie oddycha podejmij resuscytację,

C – circulation – oceń, czy nie ma krwawień zewnętrznych, jeżeli są, zatamuj je. Sprawdź kolor i temperaturę skóry poszkodowanego i zapewnij mu komfort termiczny,

D – disability – oceń stan przytomności poszkodowanego, zadając mu proste pytania.

Jeśli osoba jest przytomna, warto zapytać ją o to, czy pamięta okoliczności zdarzenia, czy odczuwa jakieś dolegliwości, a także czy choruje przewlekle lub jest na coś uczulona. W momencie, gdy jej stan okaże się poważny, należy natychmiast wezwać pomoc, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub bezpośrednio na 999.
 

Podstawowe zasady pierwszej pomocy – zobacz filmy instruktażowe

Każdego dnia ktoś może potrzebować Twojej natychmiastowej pomocy – nagłe wypadki, zatrzymanie krążenia czy inne sytuacje zagrożenia życia lub zdrowia mogą zdarzyć się wszędzie. Dlatego tak ważne jest, by znać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy.
Na naszej stronie znajdziesz szereg filmów instruktażowych, dzięki którym dowiesz się, jak prawidłowo reagować w sytuacjach kryzysowych:

1.    Jak udzielić pierwszej pomocy przy użyciu AED
2.    Jak pomóc osobie, u której podejrzewasz udar mózgu
3.    Jak udzielić pomocy osobie, u której podejrzewasz zawał serca
4.    Co robić, gdy ukąsi żmija, pszczoła lub kleszcz
5.    Urazy – czego nie wolno bagatelizować
 


[1]

Polska Rada Resuscytacji, Wytyczne resuscytacji 2015, www.prc.krakow.pl/wyt2015/2_BLS.pdf

[2]Światowy dzień pierwszej pomocy - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świdwinie - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Jak oceniasz artykuł?
Poznaj ofertę ubezpieczenia na życie. Zamów rozmowę
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Imię i nazwisko nie może być dłuższe niż 100 znaków.
Pole może zawierać wyłącznie litery.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Zły format kodu pocztowego.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Nieprawidłowy numer telefonu.

* Administratorem danych osobowych jest TUiR „Warta” S.A. oraz TUnŻ „Warta” S.A. i będą one służyły do obsługi zgłoszenia. Więcej informacji o zasadach przetwarzania kliknij tutaj

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady