Co zrobić, gdy sprawca wypadku uciekł?
Niestety dosyć często spotykamy się z sytuacją, w której sprawca kolizji lub wypadku ucieka z miejsca zdarzenia, a my zostajemy z rozbitym samochodem i do tego odnieśliśmy obrażenia. Ucieczka z miejsca wypadku może świadczyć o tym, że sprawa był np. pod wpływem alkoholu lub nie posiadał ważnego ubezpieczenia OC na swój samochód. Najważniejsze jest, aby w podobnych przypadkach natychmiast powiadomić policję. Powinieneś również zgromadzić tyle dowodów, ile jesteś w stanie zebrać. Zebranie dokumentacji dowodowej oznacza zrobienie zdjęć naszego uszkodzonego pojazdu oraz miejsca, w którym doszło do zdarzenia.
Jeśli jest taka możliwość, to powinieneś także ustalić świadków zdarzenia, usprawni to pracę policji. Policja ma ułatwione zadanie z odnalezieniem sprawcy w większości nawet niewielkich miast. Za sprawą monitoringu miejskiego można ustalić pojazd, jaki wyrządził nam szkodę i jego numer rejestracyjny. Później na podstawie tych danych ustalenie wspomnianego sprawcy nie stanowi problemu.
Co zrobić przy szkodzie parkingowej?
Bardzo podobny scenariusz można zastosować, gdy zostaniesz poszkodowany w tak zwanej szkodzie parkingowej. Szkoda taka polega na tym, że po pozostawieniu przez nas samochodu na parkingu, ktoś swoim samochodem wyrządza nam szkodę na pojeździe, po czym odjeżdża z miejsca zdarzenia. Po tym, jak wrócimy na parking, po nasz samochód odkrywamy, że jest uszkodzony. Oczywiście nikt, nie ogląda za każdym razem samochodu po pozostawieniu go na parkingu, więc może się zdarzyć, że szkodę odkryjemy następnego dnia, a nawet później. Pierwszym zadaniem przed nami jest ustalenie, gdzie do szkody mogło dojść. Nawet gdy nie uda się tego ustalić, powinieneś jak najszybciej powiadomić policję. Wskazanie nawet przypuszczalnych miejsc powstania szkody sprawia, że policja z pomocą zapisów z monitoringu jest w stanie ustalić sprawcę. Przy szkodzie parkingowej również powinieneś zrobić dokumentację zdjęciową, nawet jeśli nie odkryłeś jej od razu.
Ubezpieczenie OC/AC
Jak naprawić samochód, gdy nie ma sprawcy?
Jeśli policja jest w trakcie ustalania sprawy, a nasz samochód wymaga naprawy, aby móc nim jeździć, wówczas możemy skorzystać z naszej polisy Autocasco, by zlikwidować szkodę. Przy likwidacji szkody z Autocasco nie ma dla samego procesu likwidacji znaczenia, kto jest sprawcą zdarzenia. Najczęściej oczywiście Autocasco pomaga nam, gdy my jesteśmy sprawcą. Samochód poszkodowanego naprawiany jest wtedy z naszej polisy OC posiadacza pojazdu, natomiast nasz samochód naprawiany jest z naszej polisy Autocasco. Mając wspomnianą polisę, możemy naprawić nasz samochód z Autocasco i poczekać, aż policja ustali sprawcę. Po tym, jak będzie znany sprawca, powinniśmy zwrócić się regresem do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy, aby odciążyć polisę Autocasco. Przeprowadzeniem samego regresu zajmuje się nasz ubezpieczyciel. Odciążenie polisy Autocasco jest bardzo ważne. Naprawiając samochód po wypadku, zgłosiliśmy szkodę z AC. Taka szkoda spowoduje zwiększenie składki dla nas, przy kolejnej polisie AC, więc regres jest konieczny.
Co zrobić, gdy sprawca nie miał ważnego OC?
Ustalenie sprawcy przez policję sprawia, że możesz zlikwidować szkodę z jego polisy OC lub odciążyć naszą polisę AC, jeśli naprawa naszego samochodu musiała być przeprowadzona od razu po zdarzeniu. Możesz się także spotkać z sytuacją, że policja ustali sprawcę, ale okaże się, że nie miał on ważnej polisy OC. Wtedy szkodę należy zgłosić do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Fundusz ten zajmuje się likwidacją szkód posiadaczy pojazdów, którzy nie mieli ważnej polisy OC podczas kolizji lub wypadku. Nie oznacza to, że sprawca nie poniesie żadnych konsekwencji. Po naprawie naszego samochodu UFG wystąpi o zwrot kosztów naprawy naszego samochodu do sprawcy. Ponadto sprawcy grozi odpowiedzialność karna, gdy podczas zdarzenia ktoś odniósł obrażenia osobowe. Jeśli ucierpiały jedynie pojazdy, wtedy grozi mu co najmniej grzywna.
Pamiętaj o ubezpieczeniu OC
Jakie szkody wypłaca UFG?
Gdy policja jednak nie ustali sprawcy zdarzenia, w którym uszkodzony został nasz samochód, wtedy także możemy zgłosić sprawę do Ubezpieczeniowego Fundusz Gwarancyjnego. Jednak jeśli posiadamy polisę AC i możemy naprawić nasz pojazd lub to już zrobiliśmy, nie otrzymamy od UFG wypłaty odszkodowania. UFG wypłaca odszkodowanie, przede wszystkim związane ze szkodami osobowymi. Mogą to być koszty leczenia, zadośćuczynienie, renty, ale także odszkodowanie z tytułu śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu. Możemy liczyć na wypłatę odszkodowania z UFG za uszkodzony samochód, dopiero w przypadku jego poważnych uszkodzeń. UFG stosuje zmniejszenie sumy wypłaconych szkód majątkowych w wysokości trzystu euro. Czyli dopiero powyżej tej kwoty prawdopodobnie otrzymamy wypłatę odszkodowania za samochód od UFG.