Dom i mieszkanie

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem – czym kierować się przy wyborze?

Wielu z nas lokuje swoje oszczędności w nieruchomościach przeznaczonych na wynajem. Zabezpieczeniem takiej inwestycji powinna być dobra polisa mieszkaniowa. Jak ją wybrać?

Szara kanapa w jasnym salonie, w wynajmowanym mieszkaniu, które jest ubezpieczone w Warcie

Z artykułu dowiesz się: 

  • Co warto objąć ochroną w mieszkaniu przeznaczonym na wynajem
  • Jaką pomoc oferuje Assistance domowy
  • Czym jest OC w życiu prywatnym i dlaczego warto wykupić taką polisę

Inwestycja w nieruchomość postrzegana jest jako bezpieczna lokata kapitału. Nie jest ona jednak zupełnie wolna od ryzyka. Każda nieruchomość może ulec zniszczeniu w wyniku zdarzenia losowego. Takie zniszczenia mogą objąć cały lokal jak w przypadku np. pożaru lub jego części i tym samym skutecznie uszczuplić nasz majątek lub pozbawić nas możliwości zarabiania na wynajmie. Zabezpieczając nieruchomość dobrą polisą unikniemy negatywnych skutków finansowych takich zdarzeń.

 

Co może się zdarzyć?

Trudno przewidzieć wszystkie niebezpieczeństwa, które mogą zniszczyć naszą nieruchomość. Istnieje jednak pewien katalog zdarzeń, które często powodują szkody w nieruchomościach. Najczęściej są to różnego typu zdarzenia losowe takie jak m.in. zalanie, pożar, wybuch dym i sadza, katastrofa budowlana, czy przepięcie. Dom może ulec uszkodzeniu również w wyniku powodzi czy uderzenia pioruna. Inną kategorię stanowią straty poniesione w wyniku działania osób trzecich - np. wandali, którzy namalują na murach grafitti. Osobą, która przyczyni się do zniszczeń może być również sam najemca – chodzi tu przede wszystkim o stłuczenia elementów szklanych. Katalog potencjalnie niebezpiecznych zdarzeń jest zatem szeroki. Powoduje to, że nieruchomość warto objąć jak najszerszą ochroną.

 

Co objąć ochroną?

Wiedząc w jakim zakresie ubezpieczyć nieruchomość, w kolejnym kroku decydujemy o tym, co chcemy objąć ubezpieczeniem. Wybór polisy mieszkaniowej najlepiej zacząć od podstawowej ochrony. Taka zabezpiecza tzw. mury i elementy stałe. Dodatkowo można ubezpieczyć też zgromadzone w nieruchomości ruchomości.
 

  • Pod podjęciem „murów” ubezpieczyciele rozumieją konstrukcję budowlaną nieruchomości – ściany, poszycie dachowe, blachę lub dachówkę, przylegające do nieruchomości tarasy lub schody itp.
     
  • Elementy stałe to przedmioty zamontowane lub wbudowane w mieszkaniu na stałe. Przykładowo są to zabudowy wnęk, stolarka drzwiowa i okienna, zamontowane na stałe oświetlenie, wyposażenie kuchni, łazienek itp. Od ruchomości odróżnia je to, że nie można ich odłączyć bez użycia narzędzi.
     
  • Jeżeli wynajmowane przez nas mieszkanie jest umeblowane lub zainwestowaliśmy sporo w jego wyposażenie – dodatkowo warto wykupić ubezpieczenie ruchomości. Wynajmujący najczęściej wyposażają mieszkania i domy w sprzęt RTV, AGD, meble, dywany, elementy dekoracji wnętrz czy urządzenia dostępowe do Internetu. Nawet w przypadku tzw. kawalerki koszt takich przedmiotów najczęściej przekracza 15 tys. zł. Jest to zatem majątek, który również warto zabezpieczyć.
     

Ważne! Każda firma ubezpieczeniowa określa zakres ubezpieczenia, jak również definicje murów, elementów stałych i ruchomości indywidualnie w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

 

Ochrona elementów szklanych

Przekazanie nieruchomości w obce ręce, szczególnie na krótszy czas, może wiązać się z różnego typu zniszczeniami. Niestety najemcy rzadko dbają o wynajmowane mieszkania jak o swoje, co zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzeń takich jak np. stłuczenia - szyb, luster, kabin prysznicowych, zabudów balkonów i loggi, a także kuchennych płyt ceramicznych. Na szczęście tego typu ryzyka również można objąć ochroną ubezpieczeniową. Wykupienie takiej polisy, zapewni nam wsparcie finansowe i pozwoli sfinansować kosztowne naprawy.

 

Home assistance, czyli pomoc fachowców

Wynajmując mieszkanie warto pamiętać także o tym, że w przypadku różnego typu awarii będziemy musieli pomóc najemcom je usunąć. Takie bieżące zarządzanie mieszkaniem czy domem może być obciążające finansowo. Pochłania też dużo czasu. Dlatego wynajmując nieruchomość warto dokupić polisę, która zapewnia pomoc różnych specjalistów takich jak hydraulik, elektryk dekarz, technik lub stolarz, którzy pomogą lokatorom uporać się z potrzebnymi naprawami. Taka polisa to właśnie ubezpieczenie Assistance domowy.

 

OC w życiu prywatnym

Polisa, na którą powinni zwrócić uwagę właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem jest również OC w życiu prywatnym. Najczęściej tego typu polisa przydaje się w przypadku zalania sąsiadów, które może nas kosztować od kilku tysięcy złotych wzwyż. Jeżeli sami nie chcemy inwestować w OC – warto uzgodnić z najemcą, by to on wykupił takie ubezpieczenie. Istnieje też możliwość wykupienia OC w życiu prywatnym z tzw. klauzulą OC lokator, chroniącą od szkód wyrządzonych osobie trzeciej przez najemcę. Taka polisa daje właścicielom mieszkań najszerszą ochronę.

 

Polisa od utraty czynszu

Niektóre towarzystwa ubezpieczeń mają w swojej ofercie tzw. ubezpieczenia utraty czynszu. Wbrew nazwie nie jest to jednak polisa, która zapewni nam przychody w przypadku, gdy nieuczciwy lokator przestanie płacić za wynajem. Polisa ta zapewnia jednak ochronę, jeżeli okresowo stracimy możliwość zarabiania na mieszkaniu - np. w wyniku dużego zalania, pożaru, dewastacji przez najemcę lub innej szkody. Jeżeli z wynajmu spłacamy kredyt hipoteczny na inną nieruchomość taka polisa może być wręcz nieoceniona.

 

Pamiętaj!

Ubezpieczając nieruchomość będziesz musiał zdecydować o tzw. sumie ubezpieczenia. To górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela za zaistniałą szkodę. Suma ubezpieczenia powinna być adekwatna do wartości nieruchomości i zgromadzonych ruchomości. Jeżeli określimy sumę ubezpieczenia na np. 100 tys. zł – wówczas nawet jeżeli straty będą większe – ubezpieczyciel ograniczy wypłatę do wybranej przez nas sumy.

 

Dobrze dobrane ubezpieczenie mieszkaniowe zapewni spokój i brak obaw o ewentualne straty, do których może dojść przez przypadek lub przez nieuwagę najemców.

Jak oceniasz artykuł?
Sprawdź cenę ubezpieczenia domu lub mieszkania
Co chcesz ubezpieczyć?
Zaznacz co chcesz ubezpieczyć
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady