Życie

Ubezpieczenie na wypadek śmierci – co warto wiedzieć?

Chcesz kupić polisę na życie? Zastanawiasz się jak dobrać ochronę z tytułu zgonu? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, co musi zapewnić polisa na życie i jak rozszerzyć ochronę.

Mama z synem w kuchni

Jaka polisa na życie zabezpieczy naszych najbliższych?

Każda polisa na życie posiada ochronę w zakresie zgonu osoby ubezpieczonej. Nie oznacza to jednak, że wszystkie polisy tego typu nie różnią się od siebie. Kluczowym parametrem w zakresie ryzyka ubezpieczeniowego na polisie w przypadku zgonu jest suma ubezpieczenia. Dość częstym błędem popełnianym podczas wyboru konkretnej polisy jest kierowanie się jedynie jej ceną, a dokładniej kwotą składki, najczęściej składki miesięcznej. Koszt polisy również jest istotny, ale należy go przeanalizować pod względem faktycznej ochrony, jaką oferuje.

Nie jest tajemnicą, że koszt polisy na życie ma ścisły związek z wiekiem osoby zawierającej tę polisę. Dwudziestolatek zapłaci za polisę na życie znacznie mniej niż sześćdziesięciolatek, przy tej samej sumie ubezpieczenia z tytułu zgonu. Wynika z tego, że im wcześniej postanowimy kupić polisę na życie, tym więcej możemy zaoszczędzić. Wszystkie te kryteria należy brać pod uwagę przy wyborze polisy na życie, ponieważ polisa ta ma za zadanie zabezpieczyć potrzeby naszych najbliższych, gdy nas zabraknie. Nie jest to popularny temat do rozmów, ale właśnie dlatego kupujemy takie polisy. Suma świadczenia z tytułu zgonu ma zapewnić naszej rodzinie stabilizacje, gdy znacznie zmniejszy się jej dochód. Tym samym istotne znaczenie ma dobór tej sumy do aktualnego poziomu życia nas i naszej rodziny.
 

Ubezpieczenie na życie

Jakie mamy rodzaje ochrony z tytułu śmierci?

Warto zaznaczyć, że suma ubezpieczenia z tytułu zgonu osoby ubezpieczonej to dopiero początek możliwości zabezpieczenia najbliższych. Na polisach na życie możemy spotkać się także z ryzykami ubezpieczeniowymi takimi jak śmierć w wyniku wypadku, śmierć w wyniku wypadku komunikacyjnego oraz śmierć w wyniku wypadku komunikacyjnego w pracy.

Taka forma ochrony powoduje, że jeżeli zginiemy w wypadku komunikacyjnym w pracy, to nasi najbliżsi otrzymują zwielokrotnioną sumę ubezpieczenia. Każde wymienione ryzyko na polisie ma wskazaną własną sumę ubezpieczenia, więc jeśli wypadek, któremu ulegliśmy, spełnia kryteria zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia danej polisy, to osoby wskazane na polisie powinny otrzymać świadczenie za każde z ryzyk. Oczywiście każde takie ryzyko ubezpieczeniowe opłacamy w naszej składce, która jest przez to większa, ale korzyści wydają się oczywiste.
 

Kto odbiera świadczenie z tytułu zgonu ubezpieczonego?

W każdej polisie na życie powinna być wskazana osoba, która jest uprawniona do odbioru ubezpieczenia z tytułu śmierci osoby ubezpieczonej. Zawarcie polisy to dobra chwila, aby to zrobić. Możemy wskazać jedną osobę, ale możemy też wskazać ich więcej. Wtedy dzielimy sumę lub sumy z tytułu zgonu najczęściej procentowo na poszczególne osoby. Osoby uprawnione nazywamy uposażonymi.

Osoby takie możemy zmienić podczas trwania naszej polisy. Jeśli chcemy to zrobić, powinniśmy zwrócić się w tej sprawie korespondencyjnie do naszego towarzystwa ubezpieczeniowego. Ważne jest, aby poinformować osobę lub osoby uposażone o tym, że wskazaliśmy ich do odbioru świadczenia z tytułu zgonu. Informacja o tym, kto jest uposażonym na polisie na życie, objęta jest tajemnicą ubezpieczeniową, więc nikt nie uzyska takiej informacji od ubezpieczyciela, jeśli podejmie taką próbę. Jeżeli jednak nie wskazaliśmy żadnego uposażonego na polisie, to świadczenie z tytułu zgonu otrzymuje nasza rodzina, która przedstawi dokumenty związane z dziedziczeniem.
 

Jak oceniasz artykuł?
Poznaj ofertę ubezpieczenia na życie. Zamów rozmowę
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Imię i nazwisko nie może być dłuższe niż 100 znaków.
Pole może zawierać wyłącznie litery.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Zły format kodu pocztowego.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Nieprawidłowy numer telefonu.

* Administratorem danych osobowych jest TUiR „Warta” S.A. oraz TUnŻ „Warta” S.A. i będą one służyły do obsługi zgłoszenia. Więcej informacji o zasadach przetwarzania kliknij tutaj

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady