Samochód

Ubezpieczenie samochodu dla seniora - ceny mogą Cię zaskoczyć

Koszt ubezpieczenia samochodu dla osób starszych to temat, który wzbudza wiele wątpliwości. Zastanawiamy się, czy koszt polisy wzrasta dla osób starszych tak jak w przypadku młodych kierowców, a jeśli tak – to dlaczego. Jak więc wygląda sytuacja w przypadku seniorów?

Ubezpieczenie samochodu dla seniora - starszy mężczyzna prowadzący samochód

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy ubezpieczenie dla osób starszych może kosztować więcej
  • Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC
  • Czy seniorzy powodują więcej wypadków lub kolizji
  • Jak można obniżyć składkę OC

Jeśli jesteś na emeryturze lub wkrótce zbliżasz się do wieku emerytalnego, prawdopodobnie zastanawiasz się czy składka ubezpieczenia OC, będzie dla Ciebie tańsza czy droższa. Być może przestaniesz dojeżdżać do pracy, lub będziesz robić to rzadziej, ale nadal będziesz polegać na swoim samochodzie, aby załatwić swoje sprawy, czy wyjechać za miasto. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się co wypływa na cenę Twojego ubezpieczenia i czy ceny składek na ubezpieczenie samochodu mogą zacząć rosnąć wraz z wiekiem.
 

Ubezpieczenie samochodu dla seniorów - jak wiek wpływa na koszty ubezpieczenia samochodu?

Powszechnie wiadomo, że obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodych kierowców jest zazwyczaj droższe, z powodu m.in. krótkiego doświadczenia za kierownicą, a koszt polisy może być nawet dwukrotnie wyższy niż dla bardziej doświadczonych kierowców. A co z ubezpieczeniem samochodu dla seniorów? Wiek jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na koszt ubezpieczenia samochodu i okazuje się, że wraz z pewnym wiekiem – składka ubezpieczenia OC może wzrosnąć.

Zatem, młodzi kierowcy płacą więcej za ubezpieczenie, potem koszty spadają, aż do 60 roku życia, kiedy stawki mogą ponownie wzrosnąć. Należy jednak wziąć pod uwagę, że za bezszkodową jazdę, można liczyć na niższy koszt ubepieczenia. Warto więc jeździć ostrożnie i uważnie, ponieważ bezszkodowa jazda to najbardziej skuteczny sposób na zakupienie tańszego OC.
 


Sprawdź cenę ubezpieczenia OC

Czy seniorzy powodują więcej wypadków niż osoby młodsze?

Wciąż panuje przekonanie, że seniorzy mogą powodować więcej wypadków lub kolizji samochodowych, ze względu na pogarszający się stan zdrowia – wzrok, słuch, a także wolniejszy refleks — co może wpływać na ich zdolność prowadzenia pojazdów. Jednak, gdy spojrzymy na to z innej perspektywy to seniorzy mogą być mniej narażeni na wypadki, ponieważ ich tryb życia stał się trochę wolniejszy i są bardziej uważni na drogach. Czy rzeczywiście starsi kierowcy powodują więcej wypadków drogowych niż osoby młodsze?

Według raportu Policji opublikowanego 30.06.2021 – osoby starsze powodują najmniej wypadków ze wszystkich podanych grup wiekowych, co oznacza, że seniorzy w Polsce to statystycznie najbezpieczniej jeżdżąca grupa kierowców.


Liczba spowodowanych wypadków przez kierowców w 2020 i 2021 roku:

 

Grupy wiekowe

2020

2021

 

18-24

3 774

3 653

 

25-39

6 699

6 546

 

40-59

5 699

5 682

 

60+

3 478

3 418

( Źródło: Raport policji “Wypadki drogowe w Polsce w 2020 roku”)


Pamiętaj o tym, że to niestety „suche” statystyki, które nie uwzględniają przejechanych kilometrów. Jak wiadomo - osoby starsze, które nie są już aktywne zawodowo, zazwyczaj przejeżdżają znacznie mniej kilometrów niż młodsi kierowcy, co może zniekształcać rzeczywistość. Należy wspomnieć również o tym, że niektórzy są w bardzo dobrej formie do późnego wieku, a inni mogą być w nieco gorszej kondycji zdrowotnej. Dlatego, kwestia ceny ubezpieczenia jest bardzo indywidualną kwestią i mimo najmniejszej ilości wypadków według statystyk – koszt polisy może wzrosnąć.

 


Ubezpieczenie samochodu dla seniora - sprawdź ceny

Czy możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodowym?

Oczywiście istnieją inne czynniki, które wpływają na stawki ubezpieczenia samochodu poza wiekiem. Całkiem duży wpływ na cenę ubezpieczenia OC ma miejsce zamieszkania. Jeśli mieszkasz w mieście, za polisę OC i AC zapłacisz więcej, ze względu na większe prawdopodobieństwo kolizji. Jednak ważne, jest nie tylko to, gdzie mieszkasz, ale również to, gdzie parkujesz samochód – na parkingu na zewnątrz czy w garażu. 

Jeżeli chcesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu, pomyśl o dodatkowej ochronie zniżek. Wtedy otrzymasz gwarancje, że jeśli dojdzie do wypadku lub kolizji z Twojej winy – nie będzie to miało wpływu na wysokość dotychczas wyrobionych przez Ciebie zniżek za bezszkodową jazdę. Warto zabezpieczyć się przed wzrostem składki przy wznawianiu umowy po szkodzie.

Co jeszcze może wypływać na cenę ubezpieczenia OC?

  • Ryzyko spowodowania wypadku,
  • Doświadczenie za kierownicą,
  • Miejsce zamieszkania – czy mieszkasz w mieście, czy na wsi,
  • Pojemność silnika, wiek i przebieg auta,
  • Model samochodu,
  • Częstotliwość użytkowania auta.
Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady