Życie

Ubezpieczenie w zakresie operacji na polisie grupowej – co warto wiedzieć?

Chcesz ubezpieczyć się w polisie grupowej na życie? Ważnym dla Ciebie jest, aby polisa chroniła Cię w zakresie operacji lub powikłań operacji? Chcesz taką samą ochronę zapewnić najbliższym? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak działa ochrona na wypadek operacji i powikłań operacji w ramach polisy grupowej.

Starsze małżeństwo na rowerach

Jaką ochronę powinna zapewnić grupowa polisa na życie?

Polisa grupowa Warta Ekstrabiznes Plus daje możliwość ubezpieczenia pracowników, ich małżonków albo partnerów oraz dzieci w zakresie przebytych przez nich operacji. Zakres ochrony, jaki będzie obowiązywał na konkretnej polisie grupowej, ustalany jest zawsze przez ubezpieczającego, czyli zakładu pracy, w którym pracujemy. Jednak umowa dodatkowa dotycząca operacji pojawia się na takich polisach bardzo często, ponieważ spełnia w dużym stopniu potrzeby osób ubezpieczonych. Umowa dodatkowa dotycząca operacji jest jedną z kilkudziesięciu w produkcie Warta Ekstrabiznes Plus. Jako operację należy rozumieć operację chirurgiczną wykonaną przez zespół lekarzy/lekarza o specjalności zabiegowej w placówce medycznej, niezbędną z medycznego punktu widzenia w celu przywrócenia prawidłowych czynności chorego narządu, lub układu: usunięcia chorej tkanki, narządu lub jego części, usunięcia przyczyny, wyleczenia lub zmniejszenia objawów choroby lub urazu.

Ochrona w zakresie operacji występuje zazwyczaj z dodatkową umową związaną z pobytem w szpitalu, w tym z pobytem na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej oraz tak zwanym ubezpieczaniem lekowym, czyli kwotą wypłacaną po pobycie w szpitalu trwającym określoną ilość dni. Wraz z tymi formami ochrony może też występować ochrona w zakresie powikłań operacji. 

 

Jak działa ubezpieczenie dotyczące operacji dla ubezpieczonego?

Zakres ochrony dotyczący operacji ubezpieczonego jest ustalany przy zawieraniu polisy przez ubezpieczającego. Operacja może być wynikiem: wypadku lub choroby, samego wypadku, wypadku komunikacyjnego oraz wypadku przy pracy. Osoby ubezpieczone mogą liczyć na wypłatę świadczenia za operację, która była wynikiem wypadku tuż po objęciu ochroną ubezpieczeniową. W ramach tej umowy dodatkowej obowiązuje ograniczenie odpowiedzialności. Oznacza to, że w ciągu 6 pierwszych miesięcy od przystąpienia do polisy grupowej, świadczenia są wypłacane za operacje, które są wynikiem wypadku, wypadku komunikacyjnego oraz wypadku przy pracy. W trakcie roku polisowego istnieje możliwość wypłaty trzech świadczeń związanych z przebytą operacją w ramach każdego z zakresów. Należy pamiętać, że rok polisowy, to nie to samo co rok kalendarzowy. Rok polisowy zaczyna się od daty rozpoczęcia polisy grupowej i trwa do jej rocznicy. Z reguły rok polisowy zaczyna się wraz z rozpoczęciem któregoś miesiąca, chociaż możliwe są od tego odstępstwa.

 

Jak działa ubezpieczenie w zakresie operacji dla małżonka lub partnera oraz dziecka?

Zakres ochrony w ramach operacji małżonka albo partnera oraz dziecka osoby ubezpieczonej także jest ustalany przez ubezpieczającego przy zawieraniu polisy grupowej. Ponieważ wspomniane osoby nie są pracownikiem, to w ich przypadku operacja może być wynikiem wypadku lub choroby, samego wypadku lub wypadku komunikacyjnego. Nie ma tutaj opcji wypadku przy pracy. Zasady wypłaty świadczenia w przypadku małżonka albo partnera lub dziecka są takie same jak w przypadku ubezpieczonego pracownika.

 

Czy można ubezpieczyć się od powikłań operacji?

Dla ubezpieczonego, jego małżonka albo partnera oraz dziecka ubezpieczyciel przewiduje również ochronę związaną z powikłaniami operacji. Jest to osobna umowa dodatkowa, którą ubezpieczający może uwzględnić na polisie, jeżeli wybrana została również umowa dotycząca operacji. Jako powikłanie należy rozumieć nieplanowany wynik operacji, powodujący uszkodzenie lub dysfunkcję organu, narządu lub układu, które nie występowały przez operacją. Powikłanie zgodnie z ogólnymi warunkami musi wystąpić do trzech miesięcy od operacji, bez względu na to, czy operacja ta była wynikiem wypadku lub choroby.
 

Jak wyliczane jest świadczenie za operacje lub powikłanie operacji?

Kluczowe dla określenia wysokości świadczenia z tytułu operacji, jak i powikłania operacji są suma ubezpieczenia, oraz rodzaj przebytej operacji. Na polisie grupowej zawartej na ogólnych warunkach Warta Ekstrabiznes Plus operacje są dzielone na pięć poziomów, począwszy od najlżejszych, aż do najcięższych. Za operację przypisaną do poziomu pierwszego osoba wnioskująca o wypłatę świadczenia uzyska pięć lub dziesięć procent sumy ubezpieczenia, jaką ma na polisie. Dopiero za operację najcięższą, przypisaną do poziomu piątego, uzyska sto procent sumy ubezpieczenia. Podobnie jest przy wypłacie świadczenia za powikłanie operacji. Mamy tu cztery poziomy powikłań. Za pierwszy poziom powikłań wnioskujący może otrzymać piętnaście procent sumy ubezpieczenia za powikłanie operacji na polisie, a za czwarty sto procent.

Świadczenie jest wypłacane za operacje oraz powikłania operacji, które znajdują się w katalogach, stanowiących załącznik go ogólnych warunków umów dodatkowych. Katalogi podzielone są na obszary związane z poszczególnymi rodzajami operacji. Przy każdej opisanej w nich operacji znajdziemy informacje, do jakiego poziomu została przypisana. Katalogi zawierają kilkaset pozycji, można uznać, że występują w nich najczęściej spotykane zabiegi operacyjne i powikłania po nich występujące. Istnieje też możliwość wypłaty świadczenia spoza katalogu, jeżeli ubezpieczający wybierze taką opcję.  

 

 

Jak oceniasz artykuł?
Poznaj ofertę ubezpieczenia na życie. Zamów rozmowę
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Imię i nazwisko nie może być dłuższe niż 100 znaków.
Pole może zawierać wyłącznie litery.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Zły format kodu pocztowego.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Nieprawidłowy numer telefonu.

Administratorem danych osobowych jest TUiR „Warta” S.A. oraz TUnŻ „Warta” S.A. i będą one służyły do obsługi zgłoszenia. Więcej informacji o zasadach przetwarzania kliknij tutaj

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady