Z tego artykułu dowiesz się:
- Co to jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?
- Jak zgłosić szkodę do UFG?
- Jak sprawdzić czy sprawca zdarzenia miał ważne OC?
Czym jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) to instytucja, która zajmuje się m.in. wypłatą odszkodowań i świadczeń osobom poszkodowanym, gdy sprawca wypadku drogowego lub kolizji nie posiadał aktualnego ubezpieczenia OC.
Każdy posiadacz pojazdu jest zobowiązany wykupić ubezpieczenie OC. Dzięki niemu możliwa jest rekompensata szkód komunikacyjnych wyrządzonych osobie trzeciej. Niestety, wg statystyk UFG po polskich drogach jeździ ok. 90 tys. samochodów bez ważnego OC. UFG prowadzi kontrolę spełniania tego obowiązku. W przypadku identyfikacji braku posiadania OC komunikacyjnego UFG nakłada kary finansowe, których wysokość regulowana jest przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Dla przykładu w 2023 roku opłata karna może wynieść nawet 6 980 zł dla samochodu osobowego. W 2022 roku UFG zidentyfikował ponad 325 tysięcy pojazdów, które przez jakiś okres czasu w ciągu roku pozostawały bez ubezpieczenia OC.
Gdy nieubezpieczony sprawca spowoduje szkodę, UFG wypłaca pełną kwotę odszkodowania ofiarom wypadku. Posiadacz i kierowca pojazdu muszą się jednak liczyć, że UFG zwróci się do nich o zwrot całej wypłaconej kwoty. Średnia wartość świadczenia wynosi obecnie już niemal 20 tysięcy złotych. Kwoty do zwrotu często sięgają kilkaset tysięcy złotych, a w niektórych przypadkach nawet kilku milinów złotych.
Wypłacane przez UFG odszkodowania nie ograniczają się tylko do wypadków drogowych, spowodowanych przez posiadaczy samochodów bez OC. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca je również, gdy sprawca szkody uciekł z miejsca zdarzenia i nie został zidentyfikowany.
Nieznany sprawca wypadku a odszkodowanie
Zdarza się, że sprawca wypadku ucieka z miejsca zdarzenia i nie da się ustalić jego tożsamości. Także w takiej sytuacji z pomocą przyjdzie UFG.
W przypadku:
- szkody osobowej - Fundusz wypłaca pełną sumę należnych świadczeń za uszkodzenie ciała np. złamanie ręki, zadośćuczynienie dla bliskich osób za śmierć poszkodowanego w wypadku, koszty leczenia etc.;
- szkody w mieniu - UFG wypłaca odszkodowanie, tylko wtedy gdy było ona związana z szkodą osobową, wymagającą co najmniej 14 dni leczenia lub śmiercią poszkodowanego;
- szkody dotyczycącej tylko samochodu - np. „obcierki” na parkingu, Fundusz nie rekompensuje szkody. Należy skorzystać wówczas z własnej polisy AC.
Sprawdź cenę ubezpieczenia OC
Jak możesz sprawdzić czy sprawca zdarzenia ma ważne ubezpieczenie OC?
Na stronie UFG możesz bezpłatnie sprawdzić, czy właściciel pojazdu, odpowiedzialny za kolizję lub wypadek, ma ważną polisę OC w danym dniu wypadku. Wystarczy podać numer rejestracyjny jego auta lub numer VIN (unikatowy numer, który posiada każde auto). W odpowiedzi otrzymasz informację czy ubezpieczenie zostało wykupione - jeżeli tak, dołączony do odpowiedzi zostanie nie tylko numer polisy OC, ale również nazwa marki samochodu, nazwa zakładu ubezpieczeniowego, w którym polisa została wykupiona.
Jak zgłosić szkodę, gdy sprawca jest nieznany lub nie posiadał OC?
Szkodę możesz zgłosić w każdym zakładzie ubezpieczeń oferującym ubezpieczenie OC. Co ważne, wybrany przez Ciebie ubezpieczyciel nie może odmówić przyjęcia Twojego zgłoszenia. W Warcie możesz to zrobić za pomocą prostego formularza online.
Ile kosztują nieubezpieczeni kierowcy?
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podaje, że rocznie wpływa około 6,5 tysiąca roszczeń od osób poszkodowanych w wypadkach drogowych, spowodowanych przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych kierujących pojazdami. Wartość odszkodowań przekracza 150 miliony zł.
Fundusz zajmuje się wypłatami odszkodowań ofiarom poszkodowanym przez nieubezpieczonych kierowców; jednocześnie pracuje nad ograniczaniem ich liczby. W tym celu prowadzona jest baza danych o ubezpieczeniach, dzięki której następuje identyfikacja posiadaczy pojazdów bez ważnego OC.
Oblicz składkę dla swojego pojazdu
Baza danych Ośrodka Informacji UFG
Zgromadzone dane dotyczą nie tylko ubezpieczenia OC. Od kilku lat Fundusz poszerza swoją bazę także o ubezpieczenie AC, które obejmuje szkody zarówno spowodowane przez kierowcę, jak i niezależne od niego, czyli m.in. zniszczenie pojazdu, kradzież i uszkodzenia spowodowane przez grad czy huragan.
Posiadaczom pojazdów, którzy chcieliby sprawdzić historię swoich polis ubezpieczeń komunikacyjnych OC i AC, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może udostępnić takie dane.
W zaświadczeniu znajdują się informacje o wykupionych polisach OC lub AC, ewentualnych szkodach oraz wypłaconych odszkodowaniach. Każdego dnia aktualizowane są dane o zdarzeniach drogowych. Pochodzą one z firm ubezpieczeniowych, które mają obowiązek niezwłocznego przekazywania ich do UFG.
Pamiętaj, że kary za brak OC są bardzo wysokie, więc jeśli chcesz ich uniknąć i czuć się bezpiecznie – miej wykupiona polisę.
Więcej o tym jak uniknąć kary za brak OC i ile ona wynosi w 2023 roku, możesz przeczytaj tutaj.