Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest system kontroli trakcji
- Jak działa system kontroli trakcji ASR
- Jakie korzyści ma układ ASR
- W jaki sposób układ ASR wspomaga kierowców
Czym jest system kontroli trakcji?
Układ ASR (ang. Acceleration Slip Regulation), czyli inaczej system kontroli trakcji, który jest jednym z systemów poprawiających bezpieczeństwo podczas jazdy. Jego główną funkcją jest kontrola by koła samochodu nie wpadały w poślizg nawet podczas gwałtownego przyspieszenia pojazdu.
Kiedy najbardziej odczujesz, że samochód jest wyposażony w ASR? System pomaga głównie w następujących sytuacjach:
- podczas ruszania – układ ASR przydaje się głównie przy ruszaniu na nawierzchni mokrej lub oblodzonej (ryzyko poślizgu jest wyższe),
- podczas gwałtownego ruszania – po zmianie świateł czy włączania się do ruchu,
- podczas jazdy po wzniesieniu – przy wjeżdżaniu, jak i zjeżdżaniu,
- podczas jazdy po zakręcie – szczególnie przy przyspieszaniu.
Ubezpieczenie OC
Jak działa system kontroli trakcji ASR?
Jak więc działa system ASR? Co ciekawe, jego działanie jest bezpośrednio związane z systemem ABS, wykorzystującym niektóre jego elementy. Oznacza to również, że układ ASR można stosować tylko w samochodach wyposażonych w ABS – na szczęście oba systemy są teraz częścią standardowego wyposażenia większości samochodów. Kontrola trakcji ASR stale monitoruje prędkość kół, porównując różnicę między napędzanymi i nienapędzanymi kołami. Do tego celu służą czujniki ABS. Jeśli odczyty znacznie się różnią, system zmniejsza moment obrotowy przekazywany na koła. Dodatkowo uruchamiany jest układ hamulcowy w celu skompensowania wszelkich nierówności.
Jak system ASR zmniejsza prędkość kół, które wpadły w poślizg? Może się to odbywać poprzez:
- przyhamowanie kół znajdujących się w poślizgu,
- późnienie lub odłączenie zapłonu wraz z odcięciem wtrysku,
- przymknięcie przepustnicy.
Jakie korzyści ma układ ASR?
Może Ci się wydawać, że nie potrzebujesz kontroli trakcji ASR. Jednak pamiętaj, że nawet z wieloletnim doświadczeniem za kierownicą samochód może wymknąć Ci się spod kontroli. Zależy to od tak wielu czynników, że człowiek nie jest w stanie zapobiec nieprzewidzianym wypadkom. Poślizgnięcia i upadki są tak samo niebezpieczne dla osób siedzących w samochodzie, jak i dla innych użytkowników dróg. Choć działanie systemu ASR wydaje się niepozorne, a nawet trudne do wykrycia w normalnych warunkach, to pełni niezwykle ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa jazdy. Nie należy jednak całkowicie na nim polegać. Zawsze zachowaj czujność i rozwagę na drodze. Rozsądny styl jazdy, umiejętności i doświadczenie nie zastąpią żadnego rozwiązania przygotowanego przez producenta.
Ubezpieczenie OC/AC
Kiedy można wyłączyć układ ASR?
Każdy producent samochodów oferuje możliwość wyłączenia kontroli trakcji. Taki przycisk zwykle znajduje się na desce rozdzielczej. Ze względów bezpieczeństwa nie można dezaktywować tylko układu ABS. Kiedy wyłączenie systemu ASR ma sens? To nietypowe sytuacje, w których samochód nie ma przyczepności na większości trasy, a nie tylko chwilowo. Zatem wyłączenie układu ASR ma sens, gdy samochód porusza się w głębokim śniegu zimą lub po piasku, żwirze lub błocie.