Czym różni się trwały uszczerbek na zdrowiu od urazu niepowodującego trwałego uszczerbku na zdrowiu?
Z urazem niepowodującym trwałego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego spotykamy się na polisach na życie, uraz ten musi być wynikiem wypadku. Jednym z produktów ubezpieczeniowych posiadającym w swym zakresie opisywaną formę ochrony jest Warta Dla Ciebie i Rodziny. Z reguły na polisach na życie jest przede wszystkim mowa o ochronie ubezpieczonego w zakresie trwałego uszczerbku będącego wynikiem wypadku.
Ubezpieczyciele opisują w ogólnych warunkach ubezpieczenia, trwały uszczerbek jako zaburzenie czynności uszkodzonego organu, narządu lub układu, będące wynikiem wypadku, w tym wypadku komunikacyjnego oraz w najnowszych produktach, będące wynikiem zawału serca lub udaru mózgu. Jak wynika z doświadczeń klientów ubezpieczonych na polisach na życie, znaczna część urazów powstałych w wyniku wypadków nie powoduje jednak trwałego uszczerbku. Stad pojawiła się potrzeba ujęcia w warunkach ochrony również takich sytuacji.
Jak uzyskać świadczenie z tytułu urazu niepowodującego trwałego uszczerbku?
Świadczenie z tytułu urazu niepowodującego trwałego uszczerbku jest wypłacane, jeśli istnieje możliwy do opisania związek przyczynowy pomiędzy wypadkiem, któremu ulegliśmy, a wspomnianym urazem. Oczywiście musimy na polisie posiadać opisywane ryzyko ubezpieczeniowe. Na poszczególnych produktach ubezpieczeniowych, które dają możliwość takiej ochrony, spotkamy się także z limitem ilościowym możliwych do wypłaty takich wniosków w skali roku. Bardzo ważnym elementem przy wypłacie świadczenia jest udokumentowana interwencja lekarska po naszym wypadku, jak również kontrolna interwencja lekarska po zakończonym leczeniu. Interwencja taka powinna być przeprowadzona w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą. Jak z tego wynika, podstawową dokumentacją medyczną do złożenia wniosku o wypłatę świadczenia przy urazie niepowodującym trwałego uszczerbku, jest dokumentacja związana z naszymi kontaktami ze służbą zdrowia po wypadku.
Jak zgłosić świadczenie z urazu niepowodującego trwałego uszczerbku?
Świadczenie z tytułu urazu niepowodującego trwałego uszczerbku w wyniku wypadku jest wypłacane po rozpatrzeniu pozytywnym wniosku osobie ubezpieczonej. Najlepiej wniosek o wypłatę takiego świadczenia złożyć poprzez formularz internetowy, ponieważ już podczas zgłoszenia mamy możliwość przesłania dokumentacji medycznej w formie elektronicznej. Bardzo przyspiesza to rozpatrywanie naszego wniosku.
Wniosek możemy również zgłosić telefonicznie, podczas kontaktu z infolinią lub korespondencyjnie, z pomocą pobranego ze strony internetowej ubezpieczyciela wypełnionego formularza. W przypadku zgłoszenia telefonicznego mamy obowiązek dosłania do zgłoszonego wniosku wspomnianej wcześniej dokumentacji. Jeśli zgłaszamy wniosek korespondencyjnie wówczas do wypełnionego formularza powinniśmy dołączyć kopie dokumentów, jakie otrzymaliśmy podczas kontaktów z lekarzem po wypadku. Przy przesyłaniu dokumentacji medycznej do wniosku zgłaszanego korespondencyjnie nie powinniśmy przesyłać oryginałów dokumentacji, jaką posiadamy. Zupełnie wystarczą w tym przypadku jej kopie.