Samochód

W jaki sposób sprawdzić ilość punktów karnych?

Punkty karne to kara skutkująca nawet odebraniem prawa jazdy. By uniknąć tak przykrych konsekwencji, warto sprawdzać ich ilość. Zastanawiasz się jak to zrobić? Z tego poradnika dowiesz się nie tylko tego, ale również ile punktów karnych grozi za niektóre wykroczenia drogowe, co należy zrobić, gdy przekroczy się limit oraz po jakim czasie pula punktów się zeruje.

Człowiek trzymający dłonie na kierownicy

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie możesz sprawdzić liczbę punktów karnych
  • Punkty karne za wybrane wykroczenia drogowe
  • Co grozi za przekroczenie ilości punktów karnych
  • Jak zmniejszyć pulę punktów karnych i kiedy się przedawniają

Gdzie można sprawdzić liczbę punktów karnych?

Taryfikator punktów karnych istnieje już od niemal 30 lat. Przez ten czas wielokrotnie się zmieniał, co sprawia, że kierowca może nie być pewien, ile ich ma. Na szczęście z pomocą przychodzi współczesna technologia, dzięki której można sprawdzić punkty karne bez wychodzenia z domu. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Możesz o nie zapytać także na komisariacie.

 

Sprawdzanie punktów karnych w profilu zaufanym

Profil zaufany możesz założyć na kilka sposobów. Do wyboru jest skorzystanie z e-dowodu osobistego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Ustawodawca przewidział również możliwość złożenia wniosku przez Internet, a następnie potwierdzenie zamiaru założenia takiego profilu w urzędzie lub w trakcie wideorozmowy online z urzędnikiem.

Najprostszym, a przez to najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem, jest jednak założenie konta w jednym z banków. W takim przypadku wystarczy zalogować się do profilu zaufanego przy pomocy swojego numeru klienta i hasła.


Po założeniu profilu zaufanego możesz sprawdzić, ile masz punktów karnych z pomocą usługi systemu mObywatel. Dostępna jest na rządowej witrynie obywatel.gov.pl i za pośrednictwem aplikacji.

 

Sprawdzanie punktów karnych na policji

Sprawdzanie stanu punktów karnych przez internet to wygodny, bo niewymagający poświęcenia czasu sposób. Zamiast tego możesz też zapytać o nie w komisariacie. Do kontroli liczby punktów karnych funkcjonariusz będzie wymagał tylko dowodu osobistego. Weryfikacja jest bezpłatna, natomiast wydanie zaświadczenia o stanie punktów karnych to koszt 17 zł.

Kwotę za dokument poświadczający ilość punktów karnych należy przelać na konto urzędu skarbowego, na którego obszarze znajduje się komisariat. Czy więc w ogóle warto udawać się w tym celu na policję? Tak, w przypadku trwającego lub przewidywanego procesu sądowego albo konieczności dopełnienia sprawy w innym urzędzie. Takie zaświadczenie ma moc prawną, co oznacza, że jest honorowane przez wszystkie organy administracji państwowej i samorządowej.
 

Sprawdź cenę OC/AC 

Punkty karne za wybrane wykroczenia drogowe

Lista wykroczeń, które obejmuje taryfikator punktów karnych, przewiduje kilkadziesiąt zdarzeń będących zagrożeniami na drodze. Wiele z nich dotyczy ignorowania znaków drogowych i czasowo umieszczonych przy drodze tablic informacyjnych, np. z nakazem objazdu. Za takie występki przewidziano od 1 do 5 punktów karnych. W tych widełkach mieszczą się także takie wykroczenia jak używanie świateł pojazdu niezgodnie z przepisami (3 punkty), omijanie innego pojazdu ze złej strony (za to grożą 2 punkty) czy też używanie telefonu podczas kierowania samochodem. Konsekwencją za ten ostatni czyn jest aż 5 punktów karnych.

Oprócz tego wykaz przewiduje znacznie wyższe kary. Dla przykładu za nieustąpienie pierwszeństwa, wyprzedzanie w okolicach przejścia dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który ustąpił pierwszeństwa pieszym, grozi aż 10 punktów karnych. Warto mieć na uwadze także konsekwencje związane z przestępstwami drogowymi. Kierowanie autem pod wpływem środków odurzających czy też pozostawienie ofiar wypadku bez pomocy skutkuje nie tylko sprawą karną w sądzie i ryzykiem utraty wolności. Za te czyny grozi również 10 punktów karnych.
 

Co grozi za przekroczenie ilości punktów karnych?

Przepisy ruchu drogowego wyznaczają maksymalną liczbę punktów karnych, z którą można legalnie poruszać się po drogach na 20 lub 24. Pierwsza wartość dotyczy osób, które mają prawo jazdy krócej niż rok. Druga – wszystkich pozostałych kierowców. W przypadku przekroczenia pierwszego z tych limitów świeżo upieczony kierowca automatycznie traci prawo jazdy. By je odzyskać, trzeba ponownie zdać egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Osoba mająca prawo jazdy dłużej niż rok początkowo karana jest nieco łagodniej. Nie traci uprawnień do prowadzenia pojazdów od razu. Otrzymuje skierowanie na egzamin sprawdzający kwalifikacje w WORD. Dopiero jego negatywny wynik skutkuje odebraniem prawa jazdy. W niemal każdej sytuacji drogą do jego odzyskania jest zapisanie się na kurs do szkoły jazdy. Wyjątkiem są osoby, które pod wpływem środków odurzających doprowadziły do wypadku śmiertelnego lub skutkującego kalectwem. Tracą one prawo jazdy dożywotnio.
 

Oblicz składkę Twojego ubezpieczenia

Jak zmniejszyć liczbę punktów karnych i kiedy się przedawniają?

Zbliżanie się do niebezpiecznej granicy 20 lub 24 punktów karnych skłania do szukania sposobu na zmniejszenie ich puli. Niestety, obecnie nie ma już takiej możliwości. Istniała ona jeszcze do niedawna. Do 17 września 2022 roku obowiązywał przepis, który pozwalał na obniżenie ilości punktów karnych o 6 w przypadku dobrowolnego zapisania się na egzamin sprawdzający w WORD. Co więcej, taka możliwość była dostępna raz na pół roku.
 

Obecnie pozostaje jedynie czekać 2 lata od momentu zapłacenia ostatniego mandatu, wraz z którym punkty zostały przyznane. Dopiero wtedy się przedawniają. To kolejna ważna zmiana wprowadzona wraz z nowelizacją Kodeksu Drogowego. Do 17 września 2022 roku na wyzerowanie liczby punktów karnych wystarczyło czekać rok. Nowe, surowsze regulacje wprowadzono, by skuteczniej walczyć z jazdą pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady