Samochód

W jaki sposób zarejestrować samochód poza miejscem zameldowania?

Każdy pojazd mechaniczny musi zostać zarejestrowany. Czy jest to możliwe poza miejscem zameldowania?

Młoda kobieta w samochodzie ubezpieczonym w Warcie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie dokumenty są potrzebne przy rejestracji pojazdu?
  • Jak zarejestrować pojazd poza miejscem zamieszkania?
  • Co zrobić w przypadku odmowy rejestracji auta?
  • Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia OC?

W myśl obowiązujących przepisów, każdy pojazd mechaniczny, który ma poruszać się po polskich drogach, musi posiadać świadectwo rejestracji, czyli dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne zamontowane z przodu i z tyłu. Dotychczas decyzja w sprawie miejsca rejestracji pojazdu była różnie interpretowana. Obecnie przepisy nie pozostawiają miejsca na wątpliwości.

 

Jakie dokumenty są potrzebne przy rejestracji pojazdu?

Rejestrując pojazd powinieneś udać się do Wydziału Komunikacji. Jeśli nie mieszkasz w tym samym miejscu, gdzie jesteś zameldowany, wszelkie formalności dopełnisz w Starostwie Powiatowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Dobrze jest już wcześniej przygotować niezbędne dokumenty, aby wizyta w Wydziale Komunikacji przebiegła sprawnie.

Standardowe dokumenty, niezbędne przy rejestracji pojazdu to:

  • dokument tożsamości,
  • dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym,
  • odpis z KRS w przypadku firmy,
  • dowód własności pojazdu (umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT lub umowa darowizny),
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
  • aktualna polisa OC,
  • wniosek o rejestrację.

Pamiętaj, od 4 września 2022 r. weszły w życie nowe przepisy ustawy Prawa o ruchu drogowym. Znoszą one obowiązek wydawania karty pojazdu. 

Poza nimi, powinieneś także zabrać ze sobą dokumenty wymagane do zarejestrowania auta poza miejscem zameldowania, a w miejscu zamieszkania. Dodatkowo, będziesz potrzebować:

  • umowę najmu, która potwierdza mieszkanie w danym miejscu,
  • deklarację PIT,
  • umowę o pracę.

 

Ubezpieczenie OC

Oświadczenie właściciela o miejscu zamieszkania

Dodatkowo, możesz zostać poproszony przez urzędnika o podpisanie oświadczenia, które zawiera fragment z art. 25 Kodeksu Cywilnego mówiący o tym, że:

Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której ta osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu”.

W takim oświadczeniu znajdują się:

  • pouczenie o odpowiedzialności karnej w przypadku zeznań niezgodnych z prawdą,
  • imię i nazwisko,
  • adres zamieszkania właściciela samochodu,
  • PESEL właściciela.

 

Co może grozić za nieprzerejestrowanie pojazdu

Prawo sugeruje przerejestrowanie samochodu w ciągu 30 dni od jego nabycia. Jednak obecnie nie obowiązuje kara finansowa za nieprzerejestrowanie auta kupionego w Polsce w ciągu 30 dni. 

Kupno samochodu powinieneś zgłosić w ciągu 30 dni. Pamiętaj, że także sprzedający ma 30 dni na zgłoszenie faktu sprzedaży auta lub innego pojazdu w Wydziale Komunikacji. Jeżeli tego nie zrobisz, może zostać obciążony karą od 200 do 1000 złotych. Jej wysokość zależy od tego, o ile termin został przekroczony i czy było to pierwsze przewinienie ze strony kupującego auto lub inny pojazd. W chwili zakupu auta powinieneś wziąć także całą odpowiedzialność za kontynuację ubezpieczenia.

W przypadku zakupu samochodu używanego zarejestrowanego już w Polsce, od lutego 2022 r. nie musisz zmieniać jego tablic rejestracyjnych. W praktyce oznacza to, że kupując używany samochód nie musisz wymieniać jego tablic rejestracyjnych. Bez względu na to, gdzie pojazd został zarejestrowany.

Tablice jednak muszą spełniać warunki określone w Ustawie o ruchu drogowym: muszą być czytelne i utrzymane w należytym stanie oraz spełniać  odpowiednie wymogi (białe tło, symbol Unii Europejskiej w postaci okręgu 12 gwiazdek oraz litery „PL” wyróżniające państwo rejestracji pojazdu). Wprowadzona zmiana pozwalała na oszczędności w  wysokości 80 zł.

 

Rejestracja samochodu przez Internet

Samochód możemy także zarejestrować przez Internet. Cała procedura online może na początku budzić pewne wątpliwości, jednak warto spróbować. Na stronie rządowej, wybierz kolejno:

  • kierowcy i pojazdy,
  • zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online),
  • nabycie pojazdu,
  • przez Internet,
  • wyślij zgłoszenie.

Zalogować możemy się przy użyciu profilu zaufanego lub e‑dowodu. Dalej należy wypełnić formularz podając dane sprzedającego i kupującego, datę nabycia auta oraz załączamy dokument, który stanowi potwierdzenie prawa własności. Następnie wybieramy wydział komunikacji najbliższy miejscu zamieszkania i podpisujemy wniosek. Do urzędu powinieneś jeszcze dostarczyć stare tablice rejestracyjne i dowód rejestracyjny, co możemy zrobić bez konieczności wychodzenia z domu, np. kurierem.

 

Ubezpieczenie OC/AC

Co zrobić w przypadku odmowy rejestracji samochodu w miejscu zamieszkania?

Możesz powołać się na art.73 ust. 1 oraz złożyć odwołanie w formie pisemnej, powołując się na wymieniony wcześniej artykuł do kierownika wydziału komunikacji.

Jeśli nasz sprzeciw pisemny nie przyniesie skutku, powinniśmy zwrócić się do wyższej instancji, czyli w tym przypadku Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Rejestracja samochodu w miejscu zamieszkania jest z pewnością wygodna, gdyż takie rozwiązanie jest dla nas znacznie bardziej komfortowe. Przepisy są po naszej stronie, więc jeśli tylko potrafimy je przytoczyć, a także pamiętamy o wszystkich niezbędnych dokumentach i terminach, powinniśmy przejść przez ten proces bardzo sprawnie.

 

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Pamiętaj, że niezwykle ważne jest to byś posiadał aktualne ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe, a za jego brak mogą grozić kary finansowe. Jak wspomnieliśmy – w pakiecie niezbędnych dokumentów do rejestracji samochodu, potrzebna jest także polisa OC. Od momentu zakupu auta bierzesz pełną odpowiedzialność za kontynuację jego ubezpieczenia. Warto zastanowić się nad zakupem dobrowolnego ubezpieczenia takiego jak Autocasco (AC) czy Assistance, które może okazać bardzo przydatne podczas kryzysowej sytuacji np. kradzieży auta

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady