Z tego artykułu dowiesz się:
- Czy zawiadomienie ubezpieczyciela o zmianie nazwiska jest obowiązkowe?
- Czy zmiana nazwiska wpływa na wysokość składki za ubezpieczenie?
- Zmianę jakich danych warto jeszcze zgłosić?
Zmiana danych w ubezpieczeniu – czy jest konieczna?
Choć nie ma obowiązku powiadamiania ubezpieczyciela o zmianie nazwiska to zdecydowanie warto to zrobić. Dzięki temu może on zaktualizować dane w umowie ubezpieczenia np. OC posiadacza pojazdu, w swoich bazach, a także UFG. Zmiana nazwiska w dokumentach pozwala uniknąć ewentualnych problemów czy konieczności składania dodatkowych wyjaśnień przy obsłudze umowy m.in. aneksowaniu czy wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia.
Sprawdź cenę OC/AC
Zmiana nazwiska a wysokość składki za ubezpieczenie OC
Należy pamiętać o tym, aby przy zawieraniu umowy poinformować agenta o zmianie nazwiska. Dzięki temu możliwe jest uwzględnienie pełnej historii klienta „wypracowanej” zarówno na poprzednim jak i aktualnym nazwisku. Brak powiadomienia o tej zmianie może mieć wpływ na składkę, ponieważ lata bezszkodowych ubezpieczeń na poprzednim nazwisku nie zostaną uwzględnione przy wyliczeniu składki.
Co jeszcze warto zgłosić ubezpieczycielowi?
Istnieją też inne sytuacje, kiedy powinieneś powiadomić Ubezpieczyciela o zmianach, np. w razie zagubienia lub kradzieży tablicy rejestracyjnej. Towarzystwo ubezpieczeniowe powinno także wiedzieć o zmianie właściciela pojazdu. Dotyczy to również sytuacji, gdy podarujesz komuś część pojazdu. W tym przypadku obowiązuje uregulowany prawnie termin wynoszący 14 dni, kiedy to należy przekazać dane nowego właściciela. Do zgłoszenia można dołączyć umowę sprzedaży samochodu. Istotne zmiany w pojeździe wpływające na jego wartość jak np. montaż instalacji gazowej powinny być odzwierciedlone w umowie autocasco. W związku ze wzrostem wartości auta należy zwiększyć jego sumę ubezpieczenia, czego potwierdzeniem jest wystawiony aneks do umowy.