Samochód

Winiety – czym są i kiedy musimy je mieć?

Przed wyjazdem na wakacje własnym samochodem, oprócz walizki, planu zwiedzania czy dobrego ubezpieczenia, musimy mieć pełną świadomość, jakie zasady panują w państwach, przez które będziemy przejeżdżać do miejsca docelowego naszych wakacji.

Winiety - opłata za autostrady

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest winieta i w jakim celu ją kupujemy?
  • Gdzie obowiązują zagraniczne winiety?
  • Jakie są rodzaje winiet i jaka jest ich ważność?

Przygotowując się do podróży, przede wszystkim upewnij się, że auto jest w prawidłowym stanie technicznym. Warto zapoznać się również z mapą i zaplanować, którą drogą najlepiej i najszybciej dojedziesz do miejsca docelowego. Trasy przez autostrady i drogi szybkiego ruchu na pewno będą wymagały od Ciebie dodatkowych opłat i zakupu winiet drogowych, dlatego przed wyjazdem upewnij się, jaki będzie przybliżony koszt opłat drogowych. W tym artykule dowiesz się, czym jest winieta i w jakim celu się ją kupuje.
 

Co to jest winieta i co musimy o niej wiedzieć?

W niektórych europejskich krajach, za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu, wymagany jest zakup winiety za korzystanie z tych dróg. Winiety występują w postaci naklejki, którą należy przykleić do przedniej szyby, by legalnie przejechać przez trasy, które jej wymagają. Taka nalepka posiada miejsce na wpisanie numeru rejestracyjnego Twojego pojazdu i potwierdza Twój zakup.

Bywa tak, że można uniknąć opłaty, jadąc pobocznymi drogami, ale taka jazda okazuje się znacznie bardziej kosztowna z powodu zużycia paliwa i zajmuje nam zdecydowanie więcej czasu.


Sprawdź cenę ubezpieczenia OC

Gdzie obowiązują winiety?  

Aktualnie w Europie winieta jest potrzebna w 9 krajach. Należą do nich:

  • Austria –  winiety w Austrii obowiązują właściwie na wszystkich autostradach, a także niektórych drogach szybkiego ruchu.
     
  • Bułgaria –  w Bułgarii winiety są wymagane na wszystkich drogach, które znajdują się poza obszarami zabudowanymi. Oznacza to, że należy je mieć właściwie wszędzie i zakup bułgarskiej winiety jest obowiązkiem wszystkich kierowców planujących wyjazd do Bułgarii własnym samochodem.
     
  • Czechy – opłaty drogowe w formie winiet obowiązują na drogach ekspresowych i autostradach. Koszt przejazdu uzależniony jest od rodzaju pojazdu oraz długości pobytu na terytorium Czech. 
     
  • Rumunia – winiety obowiązują na drogach państwowych i autostradach, z wyjątkiem dróg gminnych. Możesz nabyć je przez Internet (formie e-winiety) lub na stacjach benzynowych.
     
  • Słowacja –winiety u naszych południowych sąsiadów w praktyce obowiązują tylko na autostradach. Dzięki temu, bez problemu znajdziesz alternatywne drogi, które nie wymagają dodatkowych opłat.
     
  • Słowenia – w ostatnich latach słoweńskie winiety były dostępne tylko w formie tradycyjnych naklejek na szybę. Jednak od 2022, jest możliwość zakupu winiet w formie elektronicznej.
     
  • Łotwa – darmowy przejazd dla wszystkich samochodów o masie do 3 t. (opłaty dotyczą tylko cięższych pojazdów, w ich przypadku nabycie winiety jest konieczne – można to zrobić na stronie www.lvvignette.eu).
     
  • Szwajcaria  istnieje tylko jeden rodzaj winiety – roczna. Kosztuje 40 franków, czyli około 170 zł. W razie jej braku, możesz zapłacić ok. 800 zł kary.
     
  • Węgry – dostępne są winiety elektroniczne, które są ważne przez dziesięć dni, miesiąc lub rok. Winietę możesz kupić online, na stacjach benzynowych lub na przejściach granicznych.
     

Chorwacja – czy obowiązują winiety?  

Jako że Chorwacja należy do jednego z najpopularniejszych kierunków podróży, do którego jedziemy autem, to należy wspomnieć, że na Chorwackich drogach nie przyjęto modelu winiet autostradowych. Zamiast tego, Chorwaci postawili na tzw. „bramki”, czyli płatność za dane odcinki drogi, co niestety często powoduje korki przy wjeździe na autostradę.

 


Ubezpieczenie turystyczne na podróż za granicę

Gdzie kupić zagraniczne winiety?

Winietę bez problemu kupisz przejściach granicznych, lub jeśli chcesz - zaraz po przekroczeniu granicy np. na najbliższej stacji benzynowej, w firmie zarządzającej autostradami w danym kraju, na poczcie, a czasami nawet w marketach.

* Decydując się na zakup winiety online na autostrady w Austrii, warto zrobić to wcześniej. Winieta będzie obowiązywała dopiero 18 dni po jej zakupie i zarejestrowaniu.
 

Czy można kupić winietę w formie elektronicznej?

Elektroniczne winiety możesz kupić na Węgrzech, w Bułgarii, Czechach, Rumunii, Austrii, Słowacji oraz Słowenii. Kupując winietę przez internet, będziesz musiał podać numer rejestracyjny, kraj zarejestrowania Twojego pojazdu, a także wybrać okres, w którym winieta ma być ważna. Fakturę i potwierdzenie zakupu winiety, otrzymasz drogą mailową.
 

Ile czasu winiety są ważne?

To wszystko zależy od danego kraju, bo każdy z państw, w którym obowiązują winiety, z osobna określa okres ich ważności. Może to być weekend, a nawet jak w Szwajcarii - cały rok. Istnieje 8 rodzajów winiet:

  • Weekendowe (np.  w Bułgarii) ,
  • Tygodniowe ( np. w Słowenii),
  • 10-dniowe (np. w Słowacji),
  • Miesięczne (np. na Węgrzech),
  • 2-miesięczne (m.in. w Austrii),
  • 3-miesięczne (dostępne np. w Bułgarii),
  • Roczne (np. w Szwajcarii lub Słowenii ).
     

Pamiętaj o obowiązkowym ubezpieczeniu OC

Pamiętaj, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Zabezpiecza Cię i pokrywa szkody, które wyrządzisz osobom trzecim w razie ewentualnego wypadku lub kolizji samochodowej. Warto również, wspomnieć o ubezpieczeniu Autocasco (AC), które chroni Cię przed nieplanowanymi wydatkami i zapewni pomoc, np. gdy auto zostanie uszkodzone w kolizji ze zwierzęciem, które wbiegło na jezdnię, a także w przypadku kradzieży pojazdu lub jego wyposażenia.

Więcej, o ubezpieczeniu AC, przeczytasz w naszym artykule Ubezpieczenie AC - w jakich przypadkach jest potrzebne”.
 


Ubezpieczenie OC/AC

Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym

Nieważne, czy planujesz wakacje w Polsce czy za granicą - zawsze pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym. Wyjazdy, a szczególnie te zagraniczne mogą wiązać się z ogromnymi kosztami, gdy dopadnie Cię choroba, nieszczęśliwy wypadek lub będzie wymagana hospitalizacja. Dzięki wykupionej wcześniej polisie możliwe jest wyjście z takich sytuacji bez wypłacania Twoich prywatnych środków, nie wspominając już o tym, ile nerwów zaoszczędzisz.
 

Co powinna obejmować dobra polisa turystyczna?

  • Możliwość darmowego połączenia z konsultantami Centrum Obsługi Klienta za pośrednictwem Messengera i pomoc w języku polskim 24 godziny na dobę na całym świecie,
  • Transport do Polski po wypadku, czy chorobie bez ograniczeń kwotowych,
  • Bezgotówkowa organizacja pomocy za granicą,
  • Ochronę przeciw zachorowania na COVID-19,
  • Pomoc assistance, a w tym np. wizyta lekarza czy zakwaterowanie na czas rekonwalescencji,
  • Ubezpieczenie bagażu podróżnego, czy OC w życiu prywatnym.
     


Ubezpieczenie turystyczne

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady