Kiedy występują przymrozki?
Zgodnie z danymi Instytutu Meteorologii, na terenie naszego kraju ostatnie wiosenne przymrozki występują z reguły w pierwszej połowie maja. Mogą one wyrządzić roślinom wiele szkód. Zamarzająca w roślinach woda powoduje, że cały pęd może obumrzeć. Z roślin uprawnych najbardziej narażone są między innymi: kukurydza, ziemniaki, fasola, gryka oraz proso. Wrażliwa jest również większość warzyw, np. ogórki lub pomidory.
Jakie występują rodzaje przymrozków?
Przymrozki dzielimy na trzy typy:
- radiacyjny – temperatura spada poniżej zera, ponieważ w ciągu nocy ciepło wypromieniowuje przez glebę i rośliny. Zjawisko to występuje lokalnie podczas bezchmurnych nocy, występują wówczas również zastoiska mrozowe. Zimne powietrze gromadzi się w obniżeniach terenu.
- adwekcyjny – znacznie groźniejszy w skutkach. Występuje, gdy ze strefy polarnej lub subpolarnej na kontynent napływa zimna masa powietrza. Nierzadko kończą się znacznymi stratami w plonach na dużych obszarach.
- adwekcyjno-radiacyjny – występuje, gdy równocześnie z napływem masy zimnego powietrza, ciepło wypromieniowuje z gleby.
Jak można się przed nimi zabezpieczyć?
Istnieje wiele metod zabezpieczania upraw przed przymrozkami wiosennymi. Do najskuteczniejszych zaliczamy:
- zraszanie nadkoronowe – ciągłe zraszanie uprawy wodą, za pośrednictwem instalacji nawadniającej,
- odymianie – wolne palenie materiałów organicznych, jak np. drewno, torf – wytwarza się warstwa dymu, od której odbijają się promienie cieplne,
- przykrywanie agrowłókniną.
Co chroni ubezpieczenie Warta Uprawy?
W produkcie Warta Uprawy zakresem ubezpieczenia objęte są szkody spowodowane przez obniżenie się temperatury poniżej 0⁰C w okresie od 15 kwietnia do 30 czerwca polegające na całkowitym lub częściowym zniszczeniu roślin lub całkowitej utracie plonu głównego lub jego części. W przypadku tego zakresu ubezpieczenia obowiązuje 14 dni karencji.