Turystyczne

Wyjazd z biurem podróży - czy ubezpieczenie oferowane w pakiecie wystarczy?

Biura podróży oferują zazwyczaj swoim klientom ubezpieczenie turystyczne na czas podróży. Nie oznacza to jednak, że proponowany przez nich zakres ochrony okaże się wystarczający. Dlaczego warto mieć swoje prywatne ubezpieczenie turystyczne oprócz tego oferowanego przez biura podróży?

Kobieta na lotnisku

Z tego atykułu dowiesz się:

  • Co zapewnia ubezpieczenie turystyczne z biura podróży?
  • Dlaczego warto mieć prywatne ubezpieczenie podróżne?
  • Dlaczego karta EKUZ nie wystarczy?

Co zapewnia ubezpieczenie turystyczne z biura podróży?

Ubezpieczenie biura podróży w wersji podstawowej jest zawsze wliczone w cenę wyjazdów zorganizowanych. Z pewnością warto je mieć, jednak weź pod uwagę, że takie ubezpieczenie może nie wystarczyć na pokrycie dużych kosztów związanych z leczeniem ewentualnego wypadku, ale także nagłego zachorowania – w tym wynikającego z następstwa choroby przewlekłej. Gwarantowane sumy ubezpieczenia bywają za niskie. Pamiętaj też, że leczenie i transport medyczny w wielu krajach europejskich jest bardzo drogie, nieporównywalne z cenami w ojczystym kraju. Dlatego warto wykupić polisę turystyczną z wyższymi sumami ubezpieczenia.
 

Ubezpieczenie turystyczne 

Dlaczego warto mieć prywatne ubezpieczenie podróżne?

Poprzestając na ubezpieczeniu dołączonym do kupowanej wycieczki  w biurze podróży, pamiętaj, że sumy ubezpieczenie kosztów leczenia i NNW są bardzo niskie. W chwili gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, który wygeneruje wysokie koszty może się okazać, że ubezpieczenie turystyczne z biura podróży jest niewystarczające i różnicę kosztów leczenia pokryjesz z własnej kieszeni. Zwróć uwagę również na to, że polisa dołączona do imprezy turystycznej nie zawiera niektórych ryzyk np. Odpowiedzialności Cywilnej.

Dzięki wykupieniu ubezpieczenia podróżnego dopasowanego do Twoich potrzeb, to znaczy – zarówno do celu podróży jak i do planowanych aktywności,  możesz sam zdecydować o zakresie ochrony i wybranych opcjach dodatkowych, takich jak ubezpieczenie bagażu, czy rozszerzenia polisy o uprawianie sportów na przykład zimowych, czy sportów ekstremalnych . Zaletami indywidualnie wykupionego ubezpieczenia podróżnego jest również: szeroki zakres ochrony i możliwość wybrania wysokich sum ubezpieczenia – Koszty Leczenia mogą sięgać nawet  2 000 000 zł. Tak duża kwota daje pewność, że w sytuacji poważnego wypadku lub zachorowania, w tym będącego następstwem choroby przewlekłej,  ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty leczenia oraz usług assistance w tym koszty transportu medycznego do placówki medycznej za granicą a także do Polski.

Posiadając ubezpieczenie turystyczne Warta Travel, możesz liczyć na szeroki zakres ochrony bardzo przydatny w podróży, na przykład:

  • Pomoc konsultantów w języku polskim – 24h/7 przez cały rok,
  • Ubezpieczenie KL i Assistance,  NNW, OC, ubezpieczenie bagażu,
  • Ubezpieczenie leczenia następstw chorób przewlekłych bez dodatkowej składki,
  • Koszty transportu medycznego bez limitu,
  • Uprawianie większości sportów w zakresie podstawowym ubezpieczenia: np. kitesurfing, windsurfing,, gra w siatkówkę plażową, pływanie na bananie,
  • Pokrycie kosztów leków przepisanych przez lekarza i zakupionych za granicą,
  • Opiekę nad nieletnimi dzieckiem/dziećmi i przedłużenie ochrony o 48 godzin,
  • Transport zwłok do kraju, bez względu na przyczynę zgonu i wiele innych.
     

Dwa ubezpieczenia jednego wyjazdu - co robić?

Jak się zachować, jeśli posiadasz dwa ubezpieczenia podczas jednego wyjazdu –  np. w biurze podróży oraz ubezpieczenie turystyczne Warta Travel i przydarzy Ci się nieszczęśliwy wypadek? W sytuacji, gdy posiadasz dwie polisy turystyczne, o zaistniałym zdarzeniu powinieneś poinformować obu ubezpieczycieli. To Ty decydujesz, z której umowy chcesz skorzystać w ramach usług assistance (organizacji pomocy).

Jeżeli skorzystasz z pomocy dwóch towarzystw, to koszty udzielonej pomocy zostaną podzielone pomiędzy ubezpieczycieli proporcjonalnie do sum ubezpieczenia.
 

Ubezpieczenie podróżne 

Dlaczego EKUZ nie wystarczy?

Pewnie zastanawiałeś się, po co Ci ubezpieczenie turystyczne, jeśli posiadasz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)? Karta EKUZ to dokument unijny. Potwierdza on Twoje prawo do bezpłatnego leczenia w każdym innym niż Twoje państwie UE lub EFTA. EKUZ jest wystawiany dla każdej osoby oddzielnie. Nie ma jednej wspólnej karty dla całej rodziny. Otrzymasz EKUZ, jeśli jesteś osobą uprawnioną do świadczeń zdrowotnych w Polsce. 
 

Zakres leczenia z EKUZ jest ograniczony. Masz prawo tylko do leczenia:

  • niezbędnego i nieplanowanego,

  • w ra­mach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa,

  • na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju (jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Ty za nią zapłacisz).
     

Karta jest również ważna na terytoriach zamorskich:

  • francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska,

  • portugalskich: na Azorach i Maderze,

  • hiszpańskich: Majorce i Wyspach Kanaryjskich.
     

Nie obowiązuje natomiast:

  • na Wyspach Normandzkich i wyspie Man,

  • w Monaco, San Marino i Watykanie.
     

Ważne!

Jeżeli jednak nie jesteś obywatelem państwa członkowskiego UE, to nie możesz skorzystać z bezpłatnego leczenia na EKUZ w następujących krajach: Islandia, Norwegia, Lichtenstein, Szwajcaria, Dania.
 

Świadczenia dostępne na kartę EKUZ najczęściej nie obejmują:

  • kosztów akcji ratunkowych w krajach UE/EFTA. Dlatego jeśli np. uprawiasz sporty wiążące się z takim ryzykiem – koniecznie sprawdź przed wyjazdem do danego kraju zasady udzielania pomocy na kartę EKUZ oraz rozważ dodatkowe ubezpieczenie komercyjne,

  • kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem (jedyny wyjątek może stanowić przesłanka ekonomiczna, gdy dalsze koszty leczenia na kartę EKUZ w kraju pobytu są wyższe niż koszty transportu).

     

Nie należy zatem zapominać, że Europejska Karta Ubezpieczenie Zdrowotnego to nie to samo, co ubezpieczenie podróżne. Bez względu na to, dokąd jedziesz i na jak długo, musisz zadbać o dodatkowe zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia na czas wyjazdu za granicę.

Więcej o różnicy pomiędzy kartą EKUZ, a ubezpieczeniem turystycznym, przeczytasz w naszym artykule „Jaka jest różnica między ubezpieczeniem Warta Travel a Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)?”.
 


Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady