W jaki sposób opony wpływają na bezpieczeństwo jazdy zimą?
Opony to kluczowy czynnik zapewniający bezpieczeństwo na drodze. Mają istotny wpływ na drogę hamowania oraz stabilność pojazdu, a co za tym idzie ograniczanie ryzyka wypadków.
Opony letnie i zimowe różnią się od siebie właściwościami, które wpływają na wydajność i bezpieczeństwo jazdy, w zależności od warunków atmosferycznych na drodze.
Opony letnie są dostosowane do jazdy w wyższych temperaturach, charakteryzują się twardszą mieszanką gumy oraz bieżnikiem, który zapewnia stabilność zarówno na mokrych jak i na suchych drogach. Mieszanka gumowa opon letnich w niższych temperaturach twardnieje, co powoduje, że tracą one swoje właściwości jezdne.
Opony zimowe są dostosowane do niskich temperatur – mają bardziej miękką gumę i głębszy bieżnik, liczne rowki i nacięcia (tzw. lamele), które przyspieszają odprowadzanie wody. Rozwiązania te zwiększają przyczepność na śliskich nawierzchniach pokrytych śniegiem, lodem czy błotem poślizgowym.
Różnice te powodują, że opony letnie są bardziej skuteczne latem, podczas gdy opony zimowe lepiej sprawdzają się w warunkach zimowych.
Kiedy wymienić opony letnie na zimowe?
Opony warto wymieniać je dwa razy w roku. Zazwyczaj w listopadzie i marcu – wszystko zależy od warunków atmosferycznych panujących w danym roku. Przyjmuje się, że ogumienie należy wymienić z letniego na zimowe, gdy średniodobowa temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Jest to jednak bardzo ogólna wskazówka. Jeżeli korzystamy z samochodu najczęściej rano i wieczorami, gdy temperatury są niższe, opony warto wymienić wcześniej.
Czy opony zimowe w Polsce są obowiązkowe?
W Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe. Tego typu przepisy obowiązują jednak w innych krajach np. w Austrii, Słowacji, Chorwacji, Czechach, Estonii, Finlandii, Niemczech, Norwegii, Rumunii, Słowenii, Szwecji, a także na Litwie i Łotwie. Warto o tym pamiętać wybierając się autem za granicę. W większości krajów obowiązek wymiany opon na zimowe obowiązuje od 1 listopada do 1 marca. Podobnie jest we Włoszech, gdzie obowiązek wymiany opon obowiązuje w określonych rejonach górskich.
Przechowywanie opon
Należy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu opon, które zostały zdjęte z pojazdu. Przed schowaniem powinny zostać oczyszczone i zabezpieczone odpowiednimi kosmetykami. Należy przechowywać je w chłodnym miejscu, w stałej, umiarkowanej temperaturze, z dala od promieni słonecznych, Ważne jest, by opony były umieszczone w suchym otoczeniu, ponieważ wilgoć może np. przyspieszać proces starzenia się gumy. Dobrym miejscem przechowywania opon jest na przykład piwnica lub garaż. Odpowiednie przechowywanie minimalizuje ryzyko uszkodzeń mechanicznych, utrzymanie optymalnej elastyczności gumy oraz zapobiega przedwczesnemu zużyciu bieżnika. Inwestycja w staranne przechowywanie opon przekłada się nie tylko na oszczędność, lecz także na utrzymanie ich standardów bezpieczeństwa i wydajności.
Opony uniwersalne – czy warto?
Poza oponami zimowymi i letnimi na rynku można spotkać też tzw. opony uniwersalne, zwane inaczej wielosezonowymi. Można na nich jeździć przez cały rok. Opony uniwersalne nie twardnieją zimą tak bardzo jak letnie. Z kolei latem szybciej się zużywają. Nad oponami uniwersalnymi mogą zastanowić się osoby, które jeżdżą bardzo mało, w warunkach miejskich, unikając jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. Nie jest to rozwiązanie dla osób, które często korzystają z auta. Zdecydowanie wyższy poziom bezpieczeństwa zapewniają opony zimowe i letnie, dobrane odpowiednio do sezonu.