Wyposażenie niezbędne do wyjścia w góry zimą - co trzeba mieć przy sobie?

Do wyjścia w góry zimą potrzebny będzie nie tylko odpowiedni strój, ale również dobrze dobrane dodatki. Warto również spakować sprzęt ułatwiający pokonywanie szlaku, taki jak np. raczki. Duże znaczenie ma też m.in. prowiant czy smartfon do nawigacji w terenie i ewentualnego wezwania pomocy.

Skuteczny sposób na to, jak się ubrać w góry zimą

Jednym z najważniejszych elementów przygotowań do wyjścia w góry zimą jest skompletowanie odpowiedniego ubioru. Dobrze dopasowany strój to podstawowy element ekwipunku każdego miłośnika górskich wycieczek. Ogólna zasada polega na zastosowaniu ubioru warstwowego, na tzw. cebulkę.

W przypadku warstw bazowych warto postawić na odzież z włókien sztucznych, które dobrze odprowadzają wilgoć i pozwalają skórze swobodnie oddychać. Dobrym rozwiązaniem będą również ubrania z wełny merino. Z kolei warstwa wierzchnia powinna być przede wszystkim wodoodporna i nieprzemakalna, a do tego skutecznie chronić przed silnym wiatrem. Należy unikać odzieży bawełnianej, ponieważ łatwo „łapie” wilgoć i wychładza organizm, co przy zimowych warunkach pogodowych w górach jest bardzo niebezpieczne.

Jeśli chodzi o obuwie, najlepiej sprawdzą się zimowe buty trekkingowe z wysoką cholewką, podeszwą zapewniającą dobrą przyczepność na śniegu i wodoodporną membraną.
 

Co spakować do plecaka w góry zimą?

Oprócz dobrze dobranego ubioru, każdy miłośnik zimowych wycieczek w góry powinien posiadać plecak — w większości przypadków w zupełności wystarczy taki o pojemności od 20 do 40 litrów. Trzeba jednak pamiętać, że taki element ekwipunku powinien być wykonany z materiałów wodoodpornych lub być wyposażony w hydrofobowy pokrowiec.

 

Do plecaka warto spakować przede wszystkim prowiant, najlepiej termos z gorącą herbatą i czekoladę lub inne produkty spożywcze, które pozwolą uzupełnić wykorzystaną energię (np. batony energetyczne itd.). Nie warto w trakcie wycieczki spożywać alkoholu, szczególnie zimą. Po pierwsze, napoje „wyskokowe” tylko pozornie rozgrzewają organizm, a dodatkowo w większych ilościach wpływają negatywnie na funkcje poznawcze. Pogarsza to z kolei np. skuteczność nawigacji na górskim szlaku. Oprócz tego warto zapakować:

  • dodatkową parę skarpet i rękawiczek;
  • małą apteczkę;
  • scyzoryk;
  • wytrzymałą taśmę klejącą;
  • krem z filtrem, cold cream (ten drugi chroni twarz przed mrozem i wiatrem);
  • okulary przeciwsłoneczne lub gogle.

 

Oczywiście nie należy zapominać o telefonie komórkowym, który nie tylko ułatwi skuteczną nawigację w górach zimą, ale pozwoli również skontaktować się z ratownikami w celu uzyskania natychmiastowej pomocy, np. w ramach ubezpieczenia turystycznego. W tym przypadku najlepiej mieć go bezpośrednio przy ciele, np. w wewnętrznej kieszeni kurtki. Przed wyjściem na szlak warto naładować baterię do pełna i spakować pojemny powerbank.

 

Co zabrać w góry zimą? Przydatne wyposażenie miłośnika górskich wypraw

Oprócz ubioru i podstawowych akcesoriów, warto pomyśleć o dodatkowym sprzęcie, który nie tylko ułatwia pokonywanie zaśnieżonych tras, ale zapewnia też lepsze bezpieczeństwo w górach zimą. Taki ekwipunek obejmuje kilka akcesoriów, od kijków trekkingowych, przez latarkę czołową, na raczkach kończąc. Poniżej znajdziesz pełną listę przydatnych rzeczy na wyjazd w góry zimą.

 

Raczki lub raki

Nakładki zakładane bezpośrednio na buty, które dzięki zamontowanym kolcom gwarantują dużo lepszą przyczepność na lodzie i ubitym śniegu. Nie zajmują dużo miejsca, a zauważalnie poprawiają komfort w trakcie wędrówki.

 

Kijki trekkingowe

Poprawiają stabilność i ułatwiają pokonywanie np. bardziej stromych fragmentów trasy. Dodatkowo pozwalają na sprawdzenie drogi tuż przed nami, co pozwala np. uniknąć wejścia w nierówność przykrytą cienką warstwą śniegu. W przypadku wędrówek w górach zimą warto wybrać modele z talerzykami, przez co kijki nie będą zapadać się w zaśnieżonym podłożu.

 

Stuptuty

Stuptuty to inaczej ochraniacze przeciwśniegowe, które wykorzystuje się do pokonywania szlaków przykrytych grubą warstwą świeżego śniegu. Dzięki nim puch nie przedostaje się do środka butów, co w innym wypadku często kończy się przemoczeniem nie tylko skarpetek, ale też wnętrza butów — a to już prosta droga do powstania odmrożeń. Stuptuty dodatkową chronią przed możliwymi otarciami i urazami nóg poniżej kolan.

 

Czekan

Choć czekan kojarzony jest głównie z naprawdę wymagającymi szczytami i wspinaczką wysokogórską, świetnie sprawdzi się także jako pomoc w pokonaniu bardziej stromych i oblodzonych fragmentów szlaku. Co więcej, czekan może być przydatną asekuracją już przy zejściu, w razie potrzeby zatrzymania się w trakcie poślizgu w dół stoku po upadku.
 

Latarka czołowa

Latarka przydaje się nie tylko po zmroku, ale również w trakcie dnia i skutecznie doświetla trasę np. przy pochmurnym niebie. W przypadku górskich wędrówek zimą najlepiej sprawdzą się tzw. czołówki, które są wyposażone w opaskę na czoło. Dzięki temu latarka nie zajmuje rąk (tak jak ma to miejsce w przypadku oświetlania szlaku smartfonem).
 

 

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady