Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są najczęstsze przyczyny zalania mieszkania?
- Jak prawidłowo zgłosić i opisać szkodę?
- Dlaczego warto wykupić polisę OC w życiu prywatnym?
- Czy ubezpieczenie chroni mieszkanie, jeśli zaleje mnie sąsiad?
Przyczyny zalania mieszkania
Zalanie mieszkania to nie tylko duży stres, czy nieprzyjemne rozmowy z sąsiadami, ale też wysokie koszty. Popsute sprzęty elektroniczne, zalane panele i mokry sufit to duży wydatek, jaki trzeba będzie ponieść.
Jedną z najczęstszych przyczyn zalania mieszkania jest pęknięcie wężyka doprowadzającego lub odprowadzającego wodę do sprzętów gospodarstwa domowego np. pralki czy zmywarki.
Jak postępować w przypadku zalania mieszkania?
W pierwszej kolejności zatrzymaj dopływ wody lub postaraj się maksymalnie ograniczyć jej wyciek i jak najszybciej rozpocznij sprzątanie. Dzięki temu zminimalizujesz straty, jakie może wywołać zalanie. Kolejnym punktem, jaki należy wykonać, jest telefon do zarządcy budynku. Administracja powinna zostać poinformowana o sytuacji, jaka miała miejsce. Jeśli w Twoim przypadku konieczne będzie wezwanie odpowiednich służb, pamiętaj, żeby sporządziły protokół, który okaże się pomocny przy zgłoszeniu szkody do ubezpieczyciela. Konieczna jest również rozmowa z sąsiadami, którzy mogli ucierpieć w wyniku awarii. Sąsiedzi mają prawo do dochodzenia roszczeń i należy im to umożliwić. Podaj im numer polisy i napisz oświadczenie o przyczynie zalania.
Kolejnym krokiem będzie zebranie dokumentacji potrzebnej dla ubezpieczyciela. Należy wykonać zdjęcia zniszczeń oraz sporządzić listę strat, na którą wpiszemy uszkodzone przedmioty – jeżeli to możliwe, warto określić ich wartość, producenta oraz inne cechy, które pomogą ustalić wysokość odszkodowania. Jak prawidłowo wykonać zdjęcie potrzebne do zgłoszenia szkody, możesz zobaczyć tutaj.
Szkodę najszybciej można zgłosić poprzez formularz zgłoszenia szkody dostępny na naszej stronie internetowej. Dużym udogodnieniem jest to, że nasi rzeczoznawcy są gotowi do przeprowadzenia zdalnych oględzin, co zdecydowanie przyśpieszy i ułatwi proces likwidacji szkody.
Ubezpieczenie mieszkania lub domu
Co w przypadku jeżeli to Ty zostałeś zalany przez sąsiada?
Jeśli sąsiad posiada OC w życiu prywatnym to szkody wyrządzone na wskutek zalania możesz zgłosić w towarzystwie, w którym jest ubezpieczony lub ze swojej polisy mieszkaniowej. Wszystko zależy jednak od tego, czy wina sąsiada została mu udowodniona oraz czy jego polisa obejmuje takie zdarzenie. Natomiast, gdy sąsiad „z góry” nie posiada ubezpieczenia, koszty związane z naprawą musi opłacić z prywatnych pieniędzy lub samodzielnie usunąć wszelkie wyrządzone szkody.
Jeśli sąsiad uzna swoją winę, zwykle nie ma problemu, jednak w odwrotnej sytuacji pozostaje rozwiązać zdarzenie polubownie lub w ostateczności skierować sprawę do sądu.
Jak prawidłowo opisać szkodę ?
Formularz dostępny pod podanym linkiem przeprowadzi Cię krok po kroku przez proces zgłoszenia szkody zalania mieszkania. Aby wszystko poszło szybko i sprawnie, musisz przygotować kilka informacji. Potrzebować będziesz:
- numeru polisy,
- informacji dotyczących szkody – kiedy, w jakich okolicznościach i gdzie doszło do zdarzenia,
- zakresu uszkodzeń,
- numeru konta bankowego, na które mają zostać, przelane pieniądze z odszkodowania.
Do formularza należy załączyć zdjęcia dokumentujące zaistniałą szkodę. W dalszych etapach likwidacji szkody możesz zostać poproszony przez opiekuna o dostarczenie dodatkowych dokumentów. Jeśli posiadasz protokół sporządzony przez administrację budynku – dołącz jego zdjęcie do przesłanego zgłoszenia.
Kiedy ubezpieczyciel odpowiada za szkodę?
Szczegóły określające to, w jakich sytuacjach i w jakim zakresie ubezpieczyciel odpowiada za szkodę określone są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Pamiętaj, że samo posiadanie polisy ubezpieczeniowej nie jest gwarancją otrzymania odszkodowania.
Warto rozważyć zakup polisy OC w życiu prywatnym, która w skuteczny sposób chroni przed finansowymi roszczeniami sąsiadów. To ubezpieczyciel bierze wówczas na siebie skutki zniszczeń, jakie wywołała awaria w naszym mieszkaniu.
Co z odszkodowaniem za zalanie?
Wymiar szkody zawsze określa ubezpieczyciel. Już na etapie wyboru ubezpieczenia warto zabezpieczyć się i wybrać najlepszą dla nas opcje. W Warcie ubezpieczenie może obejmować między innymi: mury, piwnicę, komórkę lokatorską oraz stałe elementy takie jak glazura, podłogi, stałe wyposażenie łazienki czy sprzęt AGD w zabudowie.
Warto ochroną objąć również ruchomości stanowiące wyposażenie mieszkania, takie jak meble, sprzęt RTV i AGD, biżuterię czy instrumenty muzyczne. Ponadto przy zakupie polisy warto zapytać o – wspominanym już – ubezpieczeniu od OC w życiu prywatnym. To rozszerzenie pozwoli uniknąć wielu wydatków w przypadku, gdyby do awarii i zalania sąsiadów doszło z Twojej winy.