Z tego artykułu dowiesz się:
- W jaki sposób odpowietrzyć kaloryfery
- Dlaczego grzejniki się zapowietrzają
- Kiedy trzeba odpowietrzyć grzejnik
- Jak przygotować grzejnik do odpowietrzenia
Dlaczego grzejniki się zapowietrzają?
Dlaczego grzejnik jest zimny, skoro sposób jego użytkowania jest prawidłowy? Okazuje się, że to częsty problem, który może mieć kilka przyczyn. Zapowietrzenie kaloryfera, jak sama nazwa wskazuje, oznacza przedostanie się powietrza do wnętrza grzejnika, które powinno być wypełnione wodą. Cząsteczki powietrza mogą dotrzeć do środka na różne sposoby.
Zwykle dzieje się to wtedy, kiedy do instalacji dolewa się wody. Podczas samodzielnego uzupełniania zbiorników często dochodzi do niedopatrzeń, w wyniku których do systemu przedostaje się tlen. Poza tym do zapowietrzenia może dojść także wskutek wahań ciśnienia w instalacji. Przyczyny różnią się od siebie w zależności od tego, czy kaloryfer znajduje się w obiegu otwartym, czy zamkniętym.
Ubezpieczenie mieszkania
Jak przygotować grzejnik do odpowietrzania?
Aby można było bezpiecznie usunąć powietrze, trzeba zacząć od przygotowania grzejnika. Pamiętaj, że musi on być przede wszystkim zimny, więc trzeba zakręcić zawór sterujący temperaturą lub przeprowadzić zabieg wtedy, kiedy nie pali się w piecu. Zapowietrzone grzejniki zwykle są zimne, ale czasami pęcherzyki powietrza powodują wychłodzenie jedynie w części instalacji.
Następnie przygotuj sobie kilka potrzebnych przyrządów, do których należą specjalny kluczyk do odpowietrzania (sprzedaje się go w komplecie z kaloryferem), klucz francuski lub inny śrubokręt (narzędzie należy dopasować do zaworu), a także szmatka lub niewielki pojemnik na wodę. Podczas naprawy z grzejnika szybko może wydostać się ciecz, więc warto mieć coś, do czego będzie wpadać.
Kiedy trzeba odpowietrzać kaloryfer?
Instalacja centralnego ogrzewania wymaga regularnej konserwacji, aby działać w pełni sprawnie. Najlepiej odpowietrzać grzejniki co najmniej raz w roku, tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Jeśli kaloryfery zapowietrzą się w trakcie zimy, to wtedy wystarczy odpowietrzyć te, które tego potrzebują, bez konieczności interweniowania przy całej instalacji.
Jak odpowietrzyć grzejnik – krok po kroku
Gdy koniec grzejnika będzie już zabezpieczony szmatką lub pojemnikiem, a kaloryfer stanie się zimny, można przejść do wydobywania powietrza z wnętrza instalacji grzewczej. Za pomocą klucza lub śrubokrętu należy bardzo ostrożnie i powoli zacząć odkręcać zawór odpowietrzający. Powinno zacząć wydobywać się z niego delikatne syczenie, które będzie oznaczało poprawy przebieg odpowietrzania.
Po chwili dźwięk ustanie, a ze szczeliny może wydostać się woda. Natychmiast należy wtedy zakręcić zawór i wytrzeć ewentualne zacieki. Następnie możesz odkręcić zawór regulujący temperaturę i ustaw go na dowolnym poziomie. Kaloryfer powinien już działać prawidłowo. Taki proces odpowietrzania dotyczy grzejników z ręcznymi zaworami. Modele automatyczne same usuwają powietrze z wnętrza kaloryfera.
Jeśli jednak chcesz odpowietrzyć grzejnik żeliwny starego typu, który nie ma specjalnego zaworu, to musisz poluzować śrubę znajdującą się pomiędzy pierwszym żebrem kaloryfera a rurą doprowadzającą wodę. Do tego najlepiej sprawdzi się klucz francuski. Przed odkręceniem tej śruby koniecznie zakręć grzejnik i podłóż pod niego pojemnik lub ścierkę. Cały proces wygląda niemal tak samo, jak w przypadku nowocześniejszych kaloryferów. Po zakończeniu syczenia należy niezwłocznie zakręcić zawór grzejnikowy.
Jeśli chcesz zapewnić sobie szybkie i precyzyjne odpowietrzenie grzejnika, warto skontrolować poziom ciśnienia, jaki w nim panuje. Do tego przyda się manometr, który precyzyjnie wskazuje, jakie ciśnienie jest w instalacji. Prawidłowy poziom waha się zwykle na poziomie około 1 bara. W szybszym wydostaniu się powietrza na zewnątrz kaloryfera może pomóc zwiększenie poziomu ciśnienia do około 1,5 bara. Można to zrobić poprzez dolanie wody do instalacji.
Ubezpieczenie mieszkania lub domu
Dlaczego należy odpowietrzać kaloryfer żeliwny i grzejnik aluminiowy?
Niezależnie od tego, czy w danej instalacji zapowietrzy się stary grzejnik żeliwny, czy nowoczesny grzejnik łazienkowy z aluminium, należy go jak najszybciej odpowietrzyć. Tym bardziej że ogólne zasady odpowietrzania kaloryferów są bardzo proste i każdy może sobie z nimi poradzić na własną rękę. Gdy ilości powietrza w kaloryferze są zbyt duże i znajdują się tam przez długi czas, może rozpocząć się proces korozji.
Korozja jest bardzo niebezpieczna dla całego grzejnika i może doprowadzić nawet do sytuacji, kiedy trzeba będzie kupić nowy model. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na powietrze w grzejnikach i szybka reakcja. Rdza może się rozprzestrzenić właściwie na całą instalację, co skutkuje ogromnymi kosztami wymiany systemu.
Gdzie często dochodzi do zapowietrzenia i czy trzeba się tym martwić?
Największe prawdopodobieństwo wystąpienia problemu z powietrzem w kaloryferach jest na najwyższych piętrach każdego budynku. Woda krążąca w instalacji zawsze opada, a bąbelki powietrza unoszą się ku górze i zatrzymują się u szczytu najwyższych grzejników. Mieszkańcy bloków na najwyższych piętrach mogą zmagać się z tym najczęściej.
Co ważne, zjawisko zapowietrzania w przypadku grzejników nie oznacza wcale, że nie działają one w sposób poprawny. Awaria tego typu może występować nawet w nowych instalacjach najwyższej jakości. Dopiero długotrwałe ignorowanie problemu może przynieść negatywne skutki, właśnie np. w postaci korozji, która ujawnia się zwykle, gdy jest już zaawansowana i nie da się z nią nic zrobić.
Warto mieć w swoim schowku z narzędziami śrubokręt lub specjalny klucz, który sprawdzi się przy odpowietrzaniu grzejników. Gdy wie się, jak wygląda odpowietrzanie, można samodzielnie uratować swoją instalację przed groźnymi uszkodzeniami.