Turystyczne

Zasady związane z korzystaniem z wyciągów narciarskich i kolejek - co musisz wiedzieć?

Wielu początkującym narciarzom sprawia kłopot wsiadanie i wysiadanie z wyciągów. Wyjaśniamy jak z nich bezpiecznie korzystać.

Kobieta na stoku

Rodzaje wyciągów narciarskich i zasady korzystania z nich

Istnieje kilka rodzajów wyciągów, które możemy spotkać w górach. Najczęściej są to wyciągi:

  • taśmowe,
  • talerzykowe i orczykowe,
  • krzesełkowe,
  • kolejki linowe i linowo-terenowe
  • gondole.

 

Wyciąg taśmowy

Wyciągi taśmowe służą do nauki jazdy oraz początkującym narciarzom. Są to rozłożone wzdłuż stoku ruchome taśmy. Stojąc na nich wjeżdża się powoli do góry. Wsiada się po prostu poprzez przejście na nartach na taśmę i podobnie schodzi. Jest to najłatwiejszy w użytkowaniu wyciąg dla dzieci i początkujących narciarzy.

 

Wyciąg talerzykowy

Wyciągi talerzykowe służą do transportu jednej osoby. Zazwyczaj ustawione są wzdłuż mniejszych stoków. By z niego skorzystać, należy ustawić się w punkcie wsiadania trzymając kijki w jednej ręce. W w momencie zbliżania się talerzyka należy odwrócić się w kierunku pałąka, złapać go wolną ręką, a następnie umieścić talerz między nogami. Jadąc należy trzymać się toru jazdy i spokojnie jechać górę. Przed stacją końcową należy wysiąść z wyciągu w wyznaczonym kierunku delikatnie puszczając pałąk i szybko oddalić się, by następny narciarz mógł spokojnie wysiąść. Podczas jazdy nie należy siadać, skakać, kucać czy wykonywać innych, gwałtownych ruchów. W przypadku upadku – należy jak najszybciej zejść z toru jazdy, by kolejny narciarz na nas nie wpadł.

 

Wyciąg orczykowy

Wyciąg orczykowy działa na podobnej zasadzie co wyciąg talerzykowy, z tą różnicą, że narciarz po prostu opiera się na drążku. Istnieją też wyciągi orczykowe dwuosobowe – wówczas podczas wsiadania należy wybrać lewą lub prawą stronę pałąka. Warto pamiętać, że jeżeli nie czujemy się komfortowo jadąc z inną osobą – zawsze możemy zdecydować się na samodzielną jazdę. Szczególnie, jeżeli mielibyśmy korzystać z wyciągu z osobą o znacznie innych gabarytach niż my, jazda ta może być nieco trudniejsza, ponieważ cięższy narciarz będzie ściągał w bok lżejszego narciarza. Wypadki na wyciągach w znakomitej większości mają miejsce przy wysiadaniu. Dlatego warto pamiętać, żeby nie wysiadać przedwcześnie, ale spokojnie dojechać do płaskiego punktu na szczycie i dopiero wówczas wysunąć się na przepisową stronę i zwolnić drążek. Wsiadanie i wysiadanie z wyciągu orczykowego wymaga praktyki i umiejętności.

 

Wyciąg krzesełkowy

Wyciągi krzesełkowe służą do transportu narciarzy na dłuższe i bardziej strome dystanse. Przeznaczone są dla osób dorosłych i starszych dzieci, które osiągnęły określony wzrost lub wiek. Jest to kolejka linowa, do której przymocowane są siedziska. Tego typu wyciągiem wjeżdża od dwóch do ośmiu osób, w zależności od wielkości kanapy. Podobnie jak w przypadku wyciągu orczykowego czy talerzykowego narciarze i snowboardziści wsiadają i wysiadają z wyciągu w ruchu.

Wsiadając na wyciąg krzesełkowy należy ustawić się w kolejce, a gdy nadchodzi nasza kolej – szybko przejść do punktu wsiadania. Kije narciarskie należy trzymać w jednej ręce, a gdy kanapa nadjeżdża należy po prostu na niej usiąść. Jeżeli podróżujemy z plecakiem – można założyć go na przód, by niechcący nikogo nie uderzyć. W nowoczesnych wyciągach narciarze wchodzą na ruchome taśmociągi, które ułatwiają wsiadanie i wysiadanie. Po zajęciu miejsca należy opuścić poręcz i umieścić narty na podpórkach. Poręcz należy opuścić w momencie, gdy inni narciarze zajmą swoje miejsca. Podczas jazdy należy siedzieć spokojnie, unikając kołysania kanapą. Z wyciągu pod żadnym pozorem nie można zeskakiwać podczas jazdy. Jeżeli dojdzie do zatrzymania wyciągu podczas jazdy należy zachować spokój – najczęściej do tego typu sytuacji dochodzi, gdy ktoś ma problemy ze wsiadaniem lub wysiadaniem i obsługa celowo zatrzymała wyciąg.

Przed zejściem z wyciągu krzesełkowego, w porozumieniu z innymi narciarzami, należy podnieść poręcz. W niektórych wyciągach poręcz podnosi się automatycznie, ale nie jest to reguła. Na płaskim terenie należy położyć narty na śniegu, a następnie szybko wstać, jeżeli jest to konieczne - odepchnąć się od wyciągu i złapać równowagę. W kolejnym kroku, na nachyleniu należy szybko zjechać odsuwając się od strefy zejścia. Dopiero w miejscu, w którym będziemy mieć pewność, że nie przeszkadzamy innym narciarzom należy rozpocząć przygotowania do dalszej jazdy (przełożenie kijów, poprawianie butów etc.)

 

Wyciąg gondolowy

W ośrodkach narciarskich spotkamy także kolejki gondolowe, czyli rodzaj kolejki linowej, która transportuje narciarzy pomiędzy dwiema stacjami. Tego typu kolejką można zarówno wjechać, jak i zjechać.

By skorzystać z gondolki, należy wypiąć narty, a następnie je złożyć i czekać na przyjazd gondolki w wyznaczonym miejscu na stacji. Zanim wsiądziemy do gondoli narty lub deskę wsadzamy do przegrody na zewnętrz wagonika, a następnie zajmujemy w nim miejsce zabierając kijki do środka. Drzwi zamykają się automatycznie, a my możemy odpocząć i podziwiać górskie widoki. W momencie, gdy gondola zbliża się do stacji należy przygotować się do wyjścia i opuścić wagonik po automatycznym otwarciu drzwi. Po opuszczeniu wagonika zabieramy narty i oddalamy się z peronu, by zrobić miejsce kolejnym narciarzom. Przy wsiadaniu i wysiadaniu z gondoli narciarzom często pomaga obsługa, która pomaga, jeżeli komuś skorzystanie z gondoli sprawia kłopot.
 

Kolejki linowe i linowo-terenowe

Do transportu narciarzy służą też duże kolejki linowe. W przypadku tego typu rozwiązań, by skorzystać z kolejki narciarze gromadzą się w wyznaczonym miejscu na peronie trzymają narty w dłoniach. W momencie, gdy drzwi kolejki otworzą się należy spokojnie wejść do środka, zwracając szczególną uwagę na instrukcje obsługi oraz na sygnały dźwiękowe lub świetlne. Podczas jazdy należy zachowywać się spokojnie, a następnie wysiąść z wagonika. W wagoniku należy zachowywać się spokojnie.
 

Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym

Niezależnie od tego, czy jesteś w Polsce czy za granicą zawsze pamiętaj, by wykupić ubezpieczenie turystyczne. Niestety na stoku nietrudno o nieszczęśliwy wypadek, a polisa turystyczna może okazać się bardzo pomocna, zwłaszcza za granicą taka ochrona jest bardzo ważna, ponieważ każdy wypadek wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Posiadając ubezpieczenie turystyczne będziesz mógł liczyć zarówno na pomoc organizacyjną (assistance), a także na wsparcie finansowe np. pokrycie kosztów transportu, akcji ratunkowej, hospitalizacji czy leczenia.

 

 

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady