Co to jest Zielona Karta?
Do przemieszczania się pojazdem po polskich drogach potrzebujemy prawa jazdy, ubezpieczenia OC tego pojazdu i ważnych badań technicznych pojazdu, którym kierujemy. Jeżeli jednak planujemy wyjazd poza granice Polski, a pojazd, których chcemy się poruszać za granicą, jest ubezpieczony i zarejestrowany w naszym kraju, wówczas powinniśmy zyskać pewność, że nie będziemy potrzebować potwierdzenia zawarcia polisy OC. Wspomniane potwierdzenie nosi nazwę Zielona Karta. Poświadcza ono za granicą, że nasz pojazd posiada ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Nazwa dokumentu wynika z tego, że we wszystkich krajach, w których jest wydawany, posiada taki sam wygląd. Różni się jedynie językiem. Dokument jest wydawany w języku, który obowiązuje w kraju, w którym właściciel pojazdu ma wykupione ubezpieczenie OC.
Do czego służy Zielona Karta?
Zielona Karta sprawia, że podróż za granicę staje się łatwiejsza oraz może sprawić, że zaoszczędzimy na kosztach związanych z wyjazdem. Przede wszystkim dysponując tym dokumentem, mamy pewność, że nasze ubezpieczenie OC pojazdu będzie respektowane na terytorium krajów poprzez, które będziemy się poruszać i tym samym nie poniesiemy kosztów związanych z ewentualnymi wyrządzonymi przez nas szkodami. Z drugiej strony Zielona Karta pomaga oszczędzać za granicą. Jeśli nasze ubezpieczenie OC nie obowiązywałoby na terenie kraju, po którym chcemy podróżować, wówczas zmuszeni bylibyśmy wykupić już na granicy OC graniczne. Takie OC graniczne zapewnia ochronę na terenie tylko tego kraju, na które zostało wykupione, tym samym ponosilibyśmy dodatkowe koszy przy przekraczaniu każdej granicy. Zielona Karta jest bezpłatna lub wymaga poniesienia wydatków w wysokości kilkudziesięciu złotych. Takie nakłady finansowe są znacznie mniejsze od kosztów związanych nawet z OC granicznym, które ma obowiązywać na terenie jednego państwa.
Ubezpieczenie OC
Jaki zakres terytorialny ma Zielona Karta?
Zielona Karta nie jest wymagana na obszarze krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej oraz krajów wchodzących w skład Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, znanego jako EFTA. Poruszając się po terenie wspomnianych krajów wystarczającym dla nas dokumentem, będzie nasza polisa OC wystawiona w Polsce. Zielona Karta jest potrzebna na terenie następujących krajów: Albania, Azerbejdżan, Iran, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Tunezja, Turcja i Ukraina. W związku trwającą na Ukrainie wojną Zielona Karta wystawiona przez polskie towarzystwa ubezpieczeniowe nie jest obecnie uznawana na terenie Rosji i Białorusi.
Czym zajmuje się Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych?
Dokument Zielonej Karty potwierdza w wymienionych krajach, że posiadamy ważne ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu. Natomiast za funkcjonowanie w praktyce tego potwierdzenia odpowiadają Biura Krajowe, tych państw, które uczestniczą w tym międzynarodowym porozumieniu. W naszym kraju działaniem w praktyce Zielonej Karty zajmuje się Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Biuro jest najczęściej kojarzone jako skrót swojej nazwy, czyli PBUK. Podstawowym zadaniem Biura jest wsparcie osób poszkodowanych w likwidacji ich szkód wyrządzonych, przez posiadaczy pojazdów zarejestrowanych i ubezpieczonych za granicą. Podobne biura znajdują się w każdym kraju wchodzącym w skład porozumienia Zielonej Karty.
Ubezpieczenie OC/AC
Jak zlikwidować szkodę zagraniczną?
Szkodę wyrządzoną przez pojazd z zagranicy, tam zarejestrowany i ubezpieczony likwiduje towarzystwo ubezpieczeniowe, które pełni roli korespondenta określonego zagranicznego towarzystwa ubezpieczeniowego w Polsce. Natomiast jeśli szkoda jest wyrządzona za granicą przez pojazd zarejestrowany i ubezpieczony w Polce, wtedy likwidacją takiej szkody zajmuje się korespondent polskiego towarzystwa ubezpieczeniowego na obszar danego kraju. Listę korespondentów zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych i ich reprezentantów w Polsce możemy znaleźć na stronie internetowej PBUK.