Czy opony zimowe są w Polsce obowiązkowe?
Nie — polskie przepisy nie nakładają na kierowców obowiązku korzystania z opon zimowych. Według prawa dopuszczalna jest jazda na ogumieniu letnim przez cały rok. Aktualny taryfikator mandatów nie przewiduje też grzywny za brak tzw. zimówek.
Z drugiej strony sytuacja prezentuje się odmiennie w innych krajach Europy. Zimówki będą obowiązkowe m.in. wtedy, gdy planujemy wycieczkę samochodem przez Austrię. W większości jazda na oponach zimowych jest obowiązkowa m.in. również w Niemczech, Norwegii, Szwecji, Słowacji, Litwie, Łotwie, Estonii, Rumunii, Czechach czy nawet częściowo w Turcji.
Kiedy należy stosować opony zimowe?
Choć opony zimowe nie są obowiązkowe na terenie Polski, warto je założyć przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa i poprawy komfortu jazdy. Zastosowana w nich mieszanka gumowa jest bardziej miękka od tej w modelach letnich — dzięki temu zachowuje swoje właściwości trakcyjne w bardzo niskich temperaturach. Dodatkowo opony zimowe posiadają rzeźbę i grubość bieżnika przystosowaną do jazdy po śniegu.
Wymiana na zimówki jest zalecana w momencie, gdy średnia temperatura dobowa przez kilka dni spadnie do ok. 7 stopni Celsjusza lub będzie niższa. Opony zimowe są szczególnie zalecane do stosowania na obszarach z częstymi i obfitymi opadami śniegu, np. w górach. Komplety letnie nie zapewnią tak optymalnej pracy w niskich temperaturach, m.in. ze względu na twardość mieszanki gumowej — łatwiej wtedy tracą przyczepność i stwarzają niebezpieczeństwo szczególnie na zaśnieżonej lub oblodzonej jezdni.
Z drugiej strony, kierowcy mogą z różnych przyczyn (np. ograniczeń finansowych lub zaniedbania) zdecydować się na korzystanie z kompletu zimowego przez cały rok. Takie rozwiązanie skutkuje gorszą kontrolą nad pojazdem, szybszym zużywaniem się opon i ryzykiem ich uszkodzenia, a w dłuższej perspektywie jest po prostu nieopłacalne. Jeśli chcesz uniknąć sezonowej wymiany ogumienia — przy spełnieniu kilku warunków najlepszym rozwiązaniem będą opony całoroczne.
Ubezpieczenie OC/AC
Opony zimowe - aktualne przepisy
Do opon zimowych stosuje się ogólne przepisy dotyczące ogumienia pojazdów mechanicznych. Ich złamanie grozi otrzymaniem mandatu w wysokości nawet 3 000 zł, dlatego warto je poznać. Według obowiązującego prawa znaczenie ma przede wszystkim stan techniczny ogumienia. Wszelkie objawy zużycia opon, takie jak rozerwania, uszkodzenia, pęknięcia i guzy wykluczają je z dalszej eksploatacji. Ważna jest także głębokość bieżnika — zgodnie z przepisami nie może być mniejsza niż 1,6 mm. Wielu ekspertów zaleca wymianę ogumienia na nowe, gdy ta wartość będzie wynosiła już ok. 3-4 mm.
Trzeba również zaznaczyć, że na jednej osi muszą znajdować się opony o tej samej specyfikacji, obejmującej model, wzór (rzeźbę) bieżnika, rozmiar, a także indeks prędkości i nośności. Producenci opon rekomendują ponadto, aby różnica w głębokości bieżnika kół na jednej osi nie wynosiła więcej niż 2 mm. Co ciekawe, nie ma żadnych restrykcji dotyczących maksymalnego wieku opony. Przyjmuje się jednak, że po ok. 10 lat od daty produkcji należy kupić nowy komplet.
W kontekście opon zimowych warto wspomnieć o kwestii używania ogumienia z umieszczonymi na stałe elementami przeciwślizgowymi, np, kolcami. Choć polskie prawo tego zabrania, jest jeden wyjątek — mowa tu o pojazdach biorących udział w wyścigach lub rajdach, przy jednoczesnym uzyskaniu przez organizatora zgody od zarządcy drogi, na której odbywają się zawody. Jeśli chodzi o łańcuchy, to można z nich korzystać w ramach bezpiecznej jazdy samochodem zimą, ale tylko na jezdniach pokrytych śniegiem.