Z tego artykułu dowiesz się:
- Kiedy należy przewozić dziecko w foteliku bezpieczeństwa?
- Jakie są grupy fotelików samochodowych?
- W jaki sposób bezpiecznie zamontować urządzenie przytrzymujące?
- Czy jazda z dzieckiem na przednim siedzeniu jest dozwolona?
- Co grozi za niebezpieczną jazdę z dzieckiem?
- O co warto zadbać, aby zapewnić maluchowi bezpieczną podróż?
Dziecko w aucie — kiedy trzeba przewozić je w foteliku?
Każde dziecko poniżej 150 centymetrów wzrostu powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci — może to być np. podstawka samochodowa. Tego rodzaju zabezpieczenia muszą być dopasowane do masy i wzrostu dziecka oraz charakteryzować się odpowiednimi warunkami technicznymi. Należy jednak zaznaczyć, że foteliki zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa (podstawki nie chronią tylko częściowo). Od tych zasad są jednak wyjątki, o których piszemy w dalszej części artykułu.
Jak już wcześniej wspomniano, najlepszym rozwiązaniem jest fotelik samochodowy. Zgodnie z art. 39 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, z późn. zm.) trzeba je stosować w pojazdach, takich jak:
- samochody osobowe;
- do przewozu ładunków o masie całkowitej do 3,5 t;
- dostawcze o masie całkowitej od 3,5 t do 12 t;
- ciężarowe o masie powyżej 12 t.
Dobór fotelika samochodowego
Przepisy wymagają dopasowania fotelików lub innych urządzeń zabezpieczających zgodnie ze wzrostem i masą dziecka. Można wyróżnić pięć grup wagowych, które pozwalają na właściwe dobranie go do wagi malucha:
- GRUPA 0 – do 10 kg;
- GRUPA 0+ – dla do 13 kg;
- GRUPA I – od 9 do 18 kg;
- GRUPA II – od 15 do 25 kg;
- GRUPA III – od 22 do 36 kg.
Na każdym foteliku powinna znajdować się etykieta, która informuje o tym, jaką normę bezpieczeństwa spełnia. Po dobraniu odpowiedniego modelu trzeba zamontować go zgodnie z instrukcją producenta — w innym wypadku ryzykujemy otrzymaniem grzywny i punktów karnych, zgodnie z aktualnym taryfikatorem mandatów.
Przed wyborem fotelika należy przyjrzeć się dokładnie wynikom najnowszych testów bezpieczeństwa danego urządzenia. Dodatkowo, jeśli to możliwe, warto postawić na modele mocowane przy wykorzystaniu systemu ISOFIX. Technologia ta pozwala na bezpieczniejsze i stabilniejsze zamontowanie fotelika w samochodzie.
Sprawdź ubezpieczenie swojego samochodu
Montaż fotelika — jak zrobić to dobrze?
Najbezpieczniejszym miejscem do przewożenia dzieci w aucie jest środek tylnej kanapy. W zależności od danego pojazdu dobrym wyjściem może być także umieszczenie fotelika za pasażerem. Jeśli chodzi o tylną kanapę, miejsce za kierowcą jest najmniej bezpieczne.
Bez względu na lokalizację fotelika, najlepszym rozwiązaniem jest przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy (oczywiście, jeśli to możliwe, biorąc pod uwagę wzrost i wagę). Maluch może mieć podkurczone nogi, ponieważ nie zagraża to jego bezpieczeństwu. Ulokowanie fotelika tyłem do kierunku jazdy to lepsza ochrona przed urazami kręgosłupa i głowy. Pamiętaj też, aby pasy mocujące nie były skręcone, zbyt luźne czy niedokładnie zapięte.
Jazda samochodem z dzieckiem na przednim siedzeniu
Dzieci o wzroście do 150 cm mogą być przewożone na przednim fotelu obok kierowcy, oczywiście pod warunkiem zastosowania fotelika lub innego urządzenia zabezpieczającego, które spełnia wymagane normy. Co ważne, z przodu dopuszcza się także przewożenie niemowląt w nosidełkach, jednak tyłem do kierunku jazdy i koniecznie z wyłączoną poduszką powietrzną pasażera.
Ubezpieczenie OC/AC
Mandat za nieprzepisową jazdę samochodem z dzieckiem
Według obowiązującego taryfikatora mandatów, niestosowanie się do przepisów grozi otrzymaniem kary w wysokości 300 zł oraz nałożeniem od 5, 10 lub 15 punktów karnych. Najwyższa liczba przyznawana jest przy nieprzepisowym przewożeniu więcej niż dwójki dzieci. Warto zaznaczyć, że kara grozi nie tylko za brak fotelika, ale również wtedy, gdy jest on zamocowany w nieprawidłowy sposób.
Przy spełnieniu tych warunków dziecko może jechać bez fotelika
Przepisy prawa przewidują jednak wyjątki od wcześniej wspomnianych reguł, które obejmują sytuacje, gdy:
- dziecko przewożone jest karetką, taksówką, pojazdem Policji, pojazdem Straży Granicznej lub straży gminnej (miejskiej),
- nieprzewożenie dziecka w foteliku wynika z zaleceń lekarskich (konieczne jest posiadanie zaświadczenia zgodnego z wzorem określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 maja 2015 r. w sprawie wzorów zaświadczeń lekarskich),
- waga i wzrost dziecka powyżej 135 cm wzrostu uniemożliwiają dobranie odpowiedniego fotelika,
- w pojeździe przewożona jest trójka dzieci, gdzie dwoje z nich jedzie w fotelikach i trzeci się po prostu nie mieści. Wtedy dziecko powyżej 3 lat może być przewożone na środku tylnej kanapy, przypięte pasami bezpieczeństwa.
Oblicz składkę ubezpieczenia OC/AC
Dodatkowe wskazówki, które zwiększą bezpieczeństwo dziecka w trakcie jazdy
Oprócz stosowania fotelików, warto przede wszystkim pamiętać o tym, aby jeździć bezpiecznie, zgodnie z obowiązującymi przepisami i dostosowywać prędkość do panujących warunków drogowych. Dodatkowo należy upewnić się, że pojazd jest w jak najlepszym stanie technicznym. Oczywiście dobrze jest zadbać o widoczność — mowa tu nie tylko o sprawnym oświetleniu zewnętrznym samochodu, ale również wymianie wycieraczek na nowe, jeśli się zużyją i odpowiednim poziomie płynu do spryskiwaczy. Równie ważne jest posiadanie odpowiedniego rodzaju opon (dopasowanie ich do sezonu i z głębokością bieżnika nie mniejszą niż 1,6 mm).
Oprócz tego przed podróżą możesz zablokować drzwi, dzięki czemu dziecko nie otworzy ich np. w trakcie jazdy czy zamontować dodatkowe lusterko wewnętrzne, które posłuży do obserwacji malucha jadącego w foteliku na tylnym siedzeniu, bez odwracania głowy od kierunku jazdy. Dodatkowo warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia posagowego, które m.in. obejmuje także wypłatę odszkodowania w razie wypadku lub uszczerbku na zdrowiu.