Samochód

Eurowinieta - czym jest i gdzie obowiązuje?

Eurowinieta dotyczy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton, jednak z wyłączeniem autobusów. Obowiązuje w takich krajach, jak Dania, Holandia, Szwecja i Luksemburg. Jej cena zależy od okresu ważności, klasy emisji spalin oraz liczby osi pojazdu. Co ważne, eurowinietę można kupić przez internet, a także uzyskać zwrotu za niewykorzystany okres pozwolenia na przejazd.

Rodzina w aucie - Eurowinieta - co to jest

Eurowinieta, czyli opłata za przejazd

Eurowinieta działa na takiej samej zasadzie, jak zwykła winieta — jest dowodem opłaty za korzystanie z autostrad i płatnych dróg szybkiego ruchu. Istnieje tutaj jednak zasadnicza różnica, ponieważ eurowinieta jest obowiązkowa tylko dla kierujących pojazdami powyżej 12t (np. ciężarówkami), z wyłączeniem autobusów.

Pierwotna koncepcja eurowiniet została przedstawiona przez Unię Europejską w 1993 roku. W 1994 roku Belgia, Dania, Niemcy, Luksemburg i Holandia podpisały porozumienie o ich wprowadzeniu, gdzie trzy lata później zaakceptowały warunki systemu.

Obecnie eurowiniety obowiązują w Danii, Holandii, Szwecji i Luksemburgu. Wystarczy kupić jedną, aby przejeżdżać przez wszystkie kraje objęte opłatą. Zdecydowanie warto to zrobić, ponieważ jej brak może skutkować nałożeniem wysokich kar finansowych.

 

Zamawianie i zakup eurowiniet

Do zakupu eurowiniety będą potrzebne takie dane, jak kraj rejestracji pojazdu, liczba osi, numer rejestracyjny, klasa emisji zanieczyszczeń oraz preferowany czas obowiązywania pozwolenia. Gdzie ją kupić? Eurowinietę możesz otrzymać na stacji paliw, w punktach odprawy granicznej lub placówkach firmy AGES.

Zdecydowanie najłatwiejszym i najszybszym sposobem jest jednak zamówienie jej przez internet. Aby to zrobić, należy wejść na stronę www.eurovignettes.eu i wybrać zakładkę Zamawianie. Następnie wystarczy wpisać wymagane dane. Najkrótszy możliwy czas, na jaki można wykupić eurowinietę, wynosi jeden dzień. Maksymalny okres ważności pozwolenia to jeden rok.

Po wpisaniu potrzebnych danych system automatycznie obliczy optymalną cenę  eurowiniety pokrywającej wybrany okres. Za zamówione przez internet pozwolenie zapłacisz za pośrednictwem kart paliwowych i bankowych.

Po uiszczeniu płatności otrzymasz dowód wpłaty. Pamiętaj, że od 1 października 2008 roku nie musisz go ze sobą wozić, ponieważ wszystkie dane zapisywane są w elektronicznym systemie. Nie zapomnij jednak o zabraniu ze sobą innych wymaganych dokumentów, m.in. tych dotyczących rejestracji pojazdu. Jazda bez dowodu rejestracyjnego poza terytorium RP grozi nie tylko mandatem, ale również zakazem dalszej jazdy.
 

Sprawdź cenę ubezpieczenia OC

Zwrot kosztów za niewykorzystaną eurowinietę

Niekiedy może zdarzyć się tak, że eurowinieta zostanie wykupiona na dłuższy okres niż w rzeczywistości była potrzebna. W takiej sytuacji istnieje możliwość uzyskania częściowego zwrotu zapłaconej sumy lub całości kwoty (w tym drugim przypadku jest to możliwe, jeśli po zapłacie jej ważność jeszcze się nie rozpoczęła). Warto jednak zaznaczyć, że zwrot (częściowy lub całkowity) jest możliwy tylko w przypadku winiet, których koszt przekracza opłatę manipulacyjną w wysokości 25 EUR. Wyjątek stanowią zamówienia na eurowiniety zakupione dla pojazdów nieobjętych taką opłatą (np. samochodów osobowych) lub przy podwójnym opłaceniu pozwolenia na przejazd.

Aby móc otrzymać zwrot, należy złożyć wniosek do firmy odpowiedzialnej za eurowiniety, czyli AGES Maut System GmbH & Co. KG — listownie lub elektronicznie (formularz dokumentu dostępny jest na stronie firmy w sekcji informacje”). Dodatkowo należy załączyć kopię dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu oraz:

  • numer aktualnego konta bankowego (BIC, IBAN, nazwa banku, miejscowość itd.);
  • dowód opłaty lub numer eurowiniety i/lub numer rejestracyjny pojazdu oraz okres ważności winiety (co najmniej 1 wariant).

W zależności od sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie także przesłanie kopii umowy leasingowej, jeśli dany pojazd nie jest zarejestrowany na nazwisko osoby, która kupiła pozwolenie. W przypadku przerejestrowania i wyrejestrowania pojazdu lub gdy nie podlega obowiązkowi zakupu eurowiniety — zaświadczenie z urzędu. Należy również podkreślić, że kwota zwrotu jest ustalana w oparciu o datę wpłynięcia wniosku do AGES, a nie jego wysłania (z tego względu najlepiej wysłać go mailem).
 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady