Jak zachować bezpieczeństwo nad wodą?
Latem, kiedy temperatury rosną, wiele osób szuka ochłody nad wodą, co niestety prowadzi do zwiększonej liczby utonięć. Według statystyki Policji w 2023 odnotowano 192 utonięcia – aż o 24 osoby więcej niż rok wcześniej. Bezpieczeństwo nad wodą to kwestia odpowiedniej oceny własnych możliwości i zachowania rozwagi. Alkohol, brawura czy pływanie w niedozwolonych miejscach, może mieć tragiczne skutki.
Podczas wakacyjnego wypoczynku nad wodą musimy również uważać na zbyt dużą ekspozycję na słońce. Aby uniknąć oparzeń słonecznych, pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrem UV, noszeniu nakrycia głowy i szukaniu cienia w najgorętsze godziny dnia. W przypadku oparzenia schłodź skórę przy użyciu chłodnej wody lub zimnych kompresów. O tym, czym może grozić zbyt intensywne opalanie, pisaliśmy w tym artykule.
Urazy – środki zapobiegawcze
Podczas aktywności fizycznej w czasie wakacji (np. wspinaczka, jazda na rowerze czy uprawianie sportów wodnych) istnieje większe ryzyko złamań czy innych urazów mięśni i stawów. Aby im zapobiec, stosuj zasady bezpieczeństwa i zawsze noś odpowiedni sprzęt ochronny (np. kask, ochraniacze na stawy). Podczas intensywnej aktywności fizycznej pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu, diecie bogatej w witaminy i minerały oraz właściwym ubiorze. Niezależnie od tego, czy jeździsz na rowerze, grasz w koszykówkę, biegasz czy spacerujesz, kluczowe jest dobrze dopasowane obuwie.
Porady ratownika medycznego – najczęstsze wypadki wakacyjne
Obejrzyj poniższe wideo, w którym ratownik medyczny, Ariel Szczotok z Centrum Szkoleniowego AdrenaLTika, radzi, co robić i jak zachować się w razie wakacyjnych wypadków: