Z tego artykułu dowiesz się:
- Wynajem mieszkania – jak znaleźć idealną nieruchomość
- Co powinna zawierać bezpieczna umowa najmu
- Czynsz za mieszkanie na wynajem – co warto wiedzieć o płatności
- Wysokość kaucji za mieszkanie – ile zwykle wynosi opłata
- Okres wypowiedzenia – na co zwrócić uwagę
- Co w razie usterki? Kiedy odpowiada najemca
Wynajem mieszkania – jak znaleźć idealną nieruchomość?
Każdy, kto planuje wynająć mieszkanie, powinien przede wszystkim określić wielkość nieruchomości, której szuka. Liczba pokoi jest kluczowa w ulokowaniu wszystkich mieszkańców i mocno wpływa na wysokość czynszu. To właśnie możliwości finansowe najemcy powinny być czynnikiem odpowiadającym za filtrowanie nieruchomości na portalach z ogłoszeniami.
Niekiedy nawet mieszkania o podobnej powierzchni i lokalizacji mogą znacznie różnić się wysokością opłat ze względu na standard wyposażenia. Nie warto decydować się na mieszkanie ponad swoje możliwości finansowe. Jeśli zależy Ci na określonym standardzie, to warto rozważyć inne lokalizacje np. nieco oddalone od centrum miasta.
Ubezpiecz swoje mieszkanie
Co powinna zawierać bezpieczna umowa najmu?
Właściciel mieszkania, który chce udostępnić swój lokal najemcy, powinien przygotować pisemną umowę w jednakowych egzemplarzach dla obu stron. Dokument powinien zawierać takie informacje jak:
- czas trwania umowy (z perspektywy wynajmującego najkorzystniejszy jest czas określony) i okres wypowiedzenia;
- wysokość czynszu oraz wszelkich dodatkowych opłat wraz z terminami, w których mają być one uiszczane i w jaki sposób;
- konsekwencje wynikające z opóźnionych płatności lub ich pomijania;
- opis mieszkania i jego zawartości (warto wymienić przede wszystkim wszelkie sprzęty elektroniczne, które znajdują się w nieruchomości);
- zakaz (lub pozwolenie) na podnajmowanie przez najemcę lokalu właściciela;
- wysokość kaucji i warunki jej odzyskania na koniec wynajmu;
- dokładne dane najemcy i właściciela mieszkania, a także adres lokalu;
- informacje o tym, kto odpowiada za poszczególne naprawy i usterki;
- szczegóły dotyczące ubezpieczenia mieszkania.
Na umowie muszą podpisać się dwie strony – najemca oraz właściciel. Wszelkie zasady wynajmu warto opisać jak najbardziej szczegółowo, aby w razie sporów nie było żadnych wątpliwości co do tego, jak rozwiązać daną sytuację.
Umowy najmu mieszkania dzieli się na zwykłe oraz te dotyczące najmu okazjonalnego. W pierwszym przypadku wynajmujący może prowadzić działalność gospodarczą związaną z wynajmowaniem nieruchomości, a w drugim nie. Umowa okazjonalna wymaga zgromadzenia większej ilości informacji np. adresu, na który w razie rozwiązania umowy wyprowadzi się najemca. Dokumentu nie da się zawrzeć na czas nieokreślony, a ponadto konieczna jest wizyta u notariusza.
Ubezpieczenie domu i mieszkania
Czynsz za mieszkanie na wynajem – co warto wiedzieć o płatności?
Podczas ustalania zasad płacenia czynszu, trzeba uwzględnić to, co składa się na wysokość miesięcznej należności. Niekiedy wynajmujący chce, aby przelewać mu zarówno koszty wynajmu, jak i opłaty za mieszkanie oraz za internet czy telewizję. Czasami jest jednak tak, że to najemca na własną rękę montuje połączenie internetowe czy wykupuje pakiet telewizyjny. Jeszcze w innych sytuacjach powinien on opłacać samodzielnie rachunki za wodę czy prąd. Umowa musi zawierać szczegółowe informacje o tym, kto, ile, w jaki sposób i w jakim terminie musi uiścić opłaty.
Wysokość kaucji za mieszkanie – ile zwykle wynosi opłata?
Kaucja za mieszkanie to opłata, którą najemca musi uiścić jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania nieruchomości. Wpłaca się ją na poczet zabezpieczenia dla właściciela. Jeśli wynajmujący zniszczy mieszkanie lub nie zapłaci czynszu, to pieniądze można potrącić z kaucji. Jeśli cały okres wynajmu przebiega prawidłowo, to po zakończeniu trwania umowy właściciel musi oddać kaucję wynajmującemu.
Najczęściej wysokość kaucji wynosi równowartość miesięcznego czynszu lub dwóch, ale może być także wyższa. Zazwyczaj im lepszy standard mieszkania, tym wynajmujący wymaga większego zabezpieczenia.
Ubezpieczenie mieszkania lub domu
Okres wypowiedzenia – na co zwrócić uwagę?
Jeśli zawiera się umowę na czas nieokreślony, to okresy wypowiedzenia wynikają z przepisów. Zależą od tego, z jaką częstotliwością wynajmujący opłaca mieszkanie. Najdłuższy okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące od końca bieżącego kwartału i obowiązuje wtedy, kiedy najemca uiszcza czynsz rzadziej niż co miesiąc. Jeśli robi to każdego miesiąca, to liczy się trzy miesiące od zakończenia aktualnego.
W umowach na czas określony trzeba zawrzeć dokładną informację o tym, na jakich zasadach można zakończyć umowę przed jej wygaśnięciem. Zwykle strony decydują się na miesięczny okres wypowiedzenia. Czasami zdarza się także, że jeśli najemca chce zakończyć umowę wcześniej, to ponosi karę np. w postaci utraconej kaucji. Właśnie dlatego trzeba dokładnie sprawdzać zapisy w tej kwestii.
Co w razie usterki? Kiedy odpowiada najemca?
W umowie trzeba uwzględnić kroki postępowania w razie wystąpienia szkody w lokalu. Najczęściej jest tak, że drobne usterki niewpływające mocno na stan mieszkania, np. uszkodzenie węża prysznicowego, zatkanie kranu czy zerwanie zawiasu szafki muszą naprawić lokatorzy. Takie usterki naprawia się szybko i wynikają one zwykle z codziennego użytkowania przedmiotów.
Jeśli natomiast dochodzi do większych awarii, na które wynajmujący nie ma wpływu, to należy poinformować właściciela nieruchomości. To on zajmuje się takimi naprawami jak np. remont instalacji elektrycznej, ponieważ sprawny system jest podstawą konieczną do zapewnienia komfortowego mieszkania najemcom.
Jeśli jesteś wynajmującym, koniecznie przeczytaj nasz artykuł o ubezpieczeniu mieszkania na wynajmem "Ubezpieczenie mieszkania na wynajem – czym kierować się przy wyborze?".