Praktycznie o zdrowiu

Jak zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych w czasie wakacji?

Wakacje – szczególnie dzieciom – kojarzą się z beztroską i okresem pełnym zabaw na świeżym powietrzu. W ferworze atrakcji nie możemy zapominać o najważniejszej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo. Już teraz oddziały ratunkowe pełne są najmłodszych pacjentów, dla których letnie przygody kończą się urazami. Zwiększony ruch drogowy to też większe ryzyko wypadków - według statystyk policji tylko w 2023 roku w Polsce miało miejsce 1 778 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat.

Jakie są najpowszechniejsze wakacyjne obrażenia?

Jednymi z najczęstszych urazów są te, do których dochodzi podczas aktywności fizycznej. Dominują wypadki na rowerach, deskorolkach czy hulajnogach elektrycznych.  Otarcia, a także kontuzje kończyn są na porządku dziennym w czasie wakacji. Piękna pogoda i zabawy w plenerze dla wielu dzieci kończą się niestety w szpitalu. Do szczególnie niebezpiecznych należą urazy głowy, które mogą spowodować trwałe konsekwencje zdrowotne na dalsze lata życia najmłodszych.

Powodem najczęściej jest nieostrożność dzieci, przecenienie swoich umiejętności czy chęć popisania się przed rówieśnikami. O ile nie da się wyeliminować ryzykownych sytuacji całkowicie, przy stosowaniu dobrych praktyk można zminimalizować ich skutki. Kask oraz ochraniacze na kolana, nadgarstki i łokcie to konieczność, dzięki której zapewniamy naszym pociechom większe bezpieczeństwo.
 

Warto również edukować swoje pociechy na temat bezpiecznej jazdy, zasad poruszania się po ścieżkach rowerowych czy unikania niebezpiecznych manewrów. Uczulajmy najmłodszych na potencjalne zagrożenia i uczmy, jak odpowiednio reagować w nieprzewidzianych sytuacjach.

 

Jak spędzić bezpiecznie czas nad wodą?

Bezpieczeństwo dzieci nad morzem, jeziorem czy na basenie, to kluczowy aspekt, który musisz mieć na uwadze podczas wakacyjnych wyjazdów. Woda przyciąga najmłodszych swoją atrakcyjnością i możliwościami zabawy, jednak wiąże się przy tym z licznymi zagrożeniami.

 

Pamiętaj!
  • obecność ratowników nie zwalnia Cię z obowiązku nadzorowania swoich dzieci,
  • upewnij się, że plażowanie odbywa się w dozwolonym i bezpiecznym miejscu,
  • zadbaj o to, by małe dzieci nosiły kamizelkę ratunkową w wodzie i na jej brzegu,
  • unikaj zabawy z dziećmi w rzekach czy strumieniach,
  • nie pozwól biegać swoim pociechom po śliskich powierzchniach obok basenu czy po pomostach,
  • sine wargi dziecka lub gęsia skórka to informacja, że organizm się wychładza, należy jak najszybciej wyjść z wody i się ogrzać,
  • maluchy nie powinny wbiegać rozgrzane do wody – grozi to szokiem termicznym,
  • regularnie sięgaj po krem z filtrem UV, by chronić wrażliwą skórę dziecka przed oparzeniami,
  • zaopatrz dziecko w nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne.

 

Więcej porad, profesjonalnego ratownika medycznego, znajdziesz tu.

 

Jak zadbać o pomoc dla dziecka po wypadku?

Mimo troski i dostosowania się do zasad bezpieczeństwa, nie jesteś w stanie całkowicie wyeliminować wszystkich zagrożeń. Nawet najbardziej grzeczne i otoczone opieką rodzica dzieci są narażone na wypadek. A jego skutki mogą być różne, często może się to skończyć pobytem w szpitalu, operacją czy długotrwałą rehabilitacją. W takiej sytuacji dobrze jest móc skorzystać z profesjonalnej pomocy. Praktyczną pomoc rodzicom w nagłych wypadkach zapewni polisa na życie. Ubezpieczenie oprócz  pomocy finansowej, czyli wypłaty pieniędzy za zdarzenie wskazane w polisie (np. pobyt dziecka w szpitalu, uszczerbek na zdrowiu), zapewnia także pomoc w formie usług medycznych (assistance). Jest to np. konsultacja z lekarzem, transport medyczny, rehabilitacja, pobyt rodzica przy dziecku w szpitalu.

Warto przygotować się na różne ewentualności. Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że wybierając ubezpieczenie na życie, na jednej polisie może ubezpieczyć także swoje dziecko. W Warcie znajdziesz gotowe pakiety ubezpieczenia z praktyczną pomocą finansową lub assistance w razie wybitego zęba, złamanej ręki, wypadku na rowerze czy pobytu w szpitalu. Ochrona może trwać już od 1. do aż 25. roku życia.

Ubezpieczenie może obejmować także leczenie dziecka za granicą. W tej opcji Warta zorganizuje i pokryje koszty leczenie w wybranej placówce zagranicznej nawet do 2 mln Euro. Polisa obejmuje również m.in.:

  • pobyt w szpitalu,
  • uszczerbek na zdrowiu,
  • operacje,
  • leczenie za granicą.

 

Inwestując w odpowiednie ubezpieczenie, możesz skoncentrować się na tym, co najważniejsze – zapewnieniu dziecku niezbędnej pomocy w razie potrzeby.
 

Warto również edukować swoje pociechy na temat bezpiecznej jazdy, zasad poruszania się po ścieżkach rowerowych czy unikania niebezpiecznych manewrów. Uczulajmy najmłodszych na potencjalne zagrożenia i uczmy, jak odpowiednio reagować w nieprzewidzianych sytuacjach.

 

Jak oceniasz artykuł?
Poznaj ofertę ubezpieczenia na życie. Zamów rozmowę
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Imię i nazwisko nie może być dłuższe niż 100 znaków.
Pole może zawierać wyłącznie litery.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Zły format kodu pocztowego.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Nieprawidłowy numer telefonu.

* Administratorem danych osobowych jest TUiR „Warta” S.A. oraz TUnŻ „Warta” S.A. i będą one służyły do obsługi zgłoszenia. Więcej informacji o zasadach przetwarzania kliknij tutaj

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady