Samochód

Jak działa kasowanie punktów karnych i na czym to polega?

Punkty karne to sposób na egzekwowanie przepisów wobec kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. Przekroczenie limitu punktów karnych może prowadzić do zatrzymania prawa jazdy. Od 2023 r. istnieje jednak możliwość ich skasowania po określonym czasie i pod pewnymi warunkami. Należy jednak pamiętać, że przestrzeganie przepisów i unikanie wykroczeń to najlepszy sposób na bezpieczną jazdę i brak konsekwencji. Co jednak w sytuacji, gdy punkty zostały przyznane? Sprawdź, po jakim czasie się zerują, jakie są zasady ich zerowania i czy można je zmniejszyć przed upływem terminu.

Mężczyzna sprawda, jak działa kasowanie punktów karnych

Punkty karne – jak długo już obowiązują i co należy o nich wiedzieć?

Zasadę przyznawania kierowcom punktów karnych wprowadziło w Polsce rozporządzenie w pierwszej połowie lat 90. XX wieku. Od tego momentu każdy, kto łamie przepisy ruchu drogowego, może otrzymać określoną liczbę punktów karnych, które sumują się ze sobą. Celem przyznawania tej kary jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

Punkty otrzymuje się zawsze wraz z mandatem, więc kierowca musi liczyć się jeszcze z poniesieniem kosztów. Po uzyskaniu w danym okresie konkretnej liczby punktów można utracić prawo jazdy (czasowe odebranie prawa jazdy). Taka sytuacja wymaga ponownego udania się na egzamin w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.

Przeczytaj: Mandat z fotoradaru - co zrobić?

Jaki jest limit punktów karnych?

Maksymalna liczba punktów karnych, jaki możesz osiągnąć, różni się w zależności od tego, od kiedy masz prawo jazdy. Limit punktów karnych dla młodych kierowców (z maksymalnie rocznym stażem) wynosi 20. Po przekroczeniu tej liczby początkujący kierowca traci prawo jazdy.

Jaki jest limit punktów karnych dla osób, które mają większe doświadczenie za kółkiem? W takim wypadku przekroczenie 24 punktów karnych kończy się zabraniem prawa jazdy.

Punkty karne – zasady przyznawania

Punkty karne są przyznawane kierowcom za różne wykroczenia drogowe, zgodnie z obowiązującym taryfikatorem. Wysokość punktów karnych zależy od rodzaju popełnionego wykroczenia. Najczęściej punkty są przyznawane za przekroczenie prędkości oraz inne wykroczenia, np. za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu czy innemu pojazdowi lub nieprawidłowy sposób przewożenia małych dzieci.

Przeczytaj: Aktualny taryfikator mandatów - sprawdź ile zapłacisz za przekroczenia

Aktualnie za jedno wykroczenie kierowca może uzyskać nawet 15 punktów karnych. Wystarczy zatem złamać dwa przepisy, aby pozbawić się prawa do prowadzenia samochodu.

Ubezpieczenie OC 

Ile ważne są punkty karne?

Ostatnie lata były pełne zmian w zasadach kasacji punktów karnych

Jeszcze do niedawna uprawnienia do prowadzenia samochodu traciło się po przekroczeniu 24 lub 20 punktów karnych w rok. Co 12 miesięcy następowało anulowanie punktów karnych.

  • Do 17 września 2022 roku punkty były kasowane po upływie roku od daty opłacenia mandatu.
  • Od 17 września 2022 do 17 września 2023 roku obowiązywały przepisy, zgodnie z którymi punkty karne kasowały się dopiero po latach.
  • Od 17 września 2023 roku powrócono do zasady, według której punkty karne kasują się po roku.

Aktualnie zasady likwidacji punktów karnych są znacznie bardziej restrykcyjne. Punkty kasują się dopiero po dwóch latach.

Dlaczego punkty karne nie skasowały się po roku?

Choć może się wydawać, że punkty karne automatycznie kasują się po 12 miesiącach od popełnienia wykroczenia, rzeczywisty termin liczenia punktów jest zależny od momentu zapłacenia grzywny. Czas zaczyna odliczać się dopiero po uregulowaniu mandatu lub opłaty za wykroczenie, a nie od daty zdarzenia. Dopóki kierowca nie uiści grzywny, punktów nie można "usunąć" z ewidencji, nawet jeśli od wykroczenia minął już rok.

Przeczytaj: Jak opłacić mandat? Czy można się odwołać?

Co po przekroczeniu punktów karnych? Jak odzyskać prawo jazdy?

Minimalny okres zawieszenia uprawnień do kierowania pojazdami wynosi 3 miesiące. Może on jednak być wydłużony do 6 miesięcy, roku, a nawet więcej – w zależności od kategorii wykroczenia.

Ubieganie się o ponowne otrzymanie prawa jazdy zależy od tego, ile czasu kierowca miał uprawnienia.  Młody kierowca, po przekroczeniu 20 punktów, musi podejść ponownie do całego kursu i zdać egzamin. Natomiast kierowca, który ma prawo jazdy dłużej niż 12 miesięcy i przekroczył 24 punkty karne, zostanie skierowany na państwowy egzamin na prawo jazdy w ośrodku WORD.

Ubezpieczenie OC/AC

Jak usunąć punkty karne?

Kierowcy, którzy chcą zmniejszyć punkty karne, mają możliwość skorzystania z kursu reedukacyjnego. Tego typu szkolenie umożliwia obniżenie liczby punktów o 6 raz na pół roku. Jest ono dostępne tylko dla kierowców, którzy mają prawo jazdy co najmniej 12 miesięcy.

Kurs trwa 6 godzin i składa się z 8 wykładów, które są podzielone na 4 panele tematyczne. Podczas zajęć uczestnicy poznają m.in. zasady ruchu drogowego, przyczyny i skutki wypadków drogowych w Polsce, społeczne i prawne konsekwencje takich zdarzeń, a także techniki zapobiegania wypadkom i psychologiczne aspekty kierowania pojazdem. Po części teoretycznej przewidziano zadanie praktyczne – awaryjne hamowanie przy prędkości 30-50 km/h, które każdy uczestnik musi wykonać.

Przeczytaj też: W jaki sposób sprawdzić liczbę punktów karnych?

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady