A4 — najdłuższa autostrada w Polsce
Płatne odcinki autostrady w Polsce obejmują także drogę A4, która liczy aż 667 km. Zlokalizowana w południowej części Polski, prowadzi z zachodu na wschód wzdłuż Sudetów i Karpat. Autostrada A4 przebiega przez takie miasta, jak:
- Jędrzychowice k. Zgorzelca (granica z Niemcami);
- Bolesławiec
- Legnica
- Wrocław
- Opole
- Gliwice
- Katowice
- Jaworzno
- Kraków
- Tarnów
- Dębica
- Rzeszów
- Jarosław
- Korczowa - Krakowiec (przejście graniczne z Ukrainą).
Warto także zaznaczyć, że autostrada A4 należy do międzynarodowej drogi E40 na całej swojej długości.
Płatne odcinki autostrady A4
Obecnie na autostradzie A4 istnieją dwa płatne odcinki:
- Katowice-Kraków (obsługiwany przez Stalexport Autostrada Małopolska);
- Wrocław-Gliwice (zarządzany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad).
Warto podkreślić, że odcinek autostrady A4 Wrocław-Gliwice jest bezpłatny od 1 lipca 2023 roku dla wszystkich pojazdów lub zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony — mowa tu przede wszystkim o samochodach osobowych i motocyklach. Kierowcy ciężarówek czy autokarów nadal muszą płacić za przejazd tym odcinkiem.
Ubezpieczenie OC/AC
Opłaty za przejazd autostradą A4 na odcinku Katowice-Kraków
Koszt przejazdu autostradą A4 zależy od metody płatności (gotówką, kartą, płatnościami automatycznymi) i rodzaju pojazdu, którym się poruszasz. Obowiązuje sześć kategorii:
- 1 – pojazdy o dwóch osiach (np. auto osobowe), bez podwójnych kół, nie ciągnące przyczepy;
- 1a – motocykle;
- 2 – pojazdy o dwóch osiach, z których przynajmniej na jednej zamocowano podwójne koła;
- 2a – pojazdy posiadające łącznie więcej niż dwie osie, bez podwójnych kół;
- 3 – pojazdy o trzech osiach, które posiadają podwójne koła na przynajmniej jednej osi;
- 4 – pojazdy niemieszczące się w kategoriach od 1 do 4, w szczególności pojazdy nienormatywne określone w przepisach Prawo o Ruchu Drogowym.
Opłaty za przejazd pobierane są w PPO Mysłowice i PPO Balice. Akceptowane formy płatności to:
- gotówka (PLN, EUR, USD);
- elektroniczny pobór opłat A4Go;
- videotolling z wykorzystaniem aplikacji mobilnej;
- videotolling przy użyciu kart flotowych;
- karty paliwowe, bankowe, flotowe.
Pamiętaj, że jeśli płacisz za przejazd przy użyciu systemu videotollingu lub płatności automatycznych, musisz wybrać bramkę oznaczoną symbolem czarnej kamery na żółtym tle.
Koszt przejazdu przez A4 na odcinku Wrocław-Gliwice
Jak już wcześniej wspomniano, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zniosła opłaty za przejazd odcinkiem A4 prowadzącym z Wrocławia do Gliwic dla samochodów osobowych i motocykli oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Kierowcy np. ciężarówek czy autokarów są objęci systemem e-TOLL i nadal muszą płacić. W tym przypadku opłaty naliczane są za każdy pokonany kilometr.
Stawka za kilometr na odcinku Wrocław-Gliwice zależy również od kategorii pojazdu lub zespołu pojazdów powyżej 3,5 tony, jak również klasy EURO (europejskiego standardu emisji spalin). Tutaj możesz sprawdzić aktualne ceny obowiązujące na odcinku Wrocław-Gliwice.
Aby móc korzystać z tego odcinka A4, należy skorzystać z aplikacji mobilnej e-TOLL, lokalizatorów fabrycznie zamontowanych w pojazdach (ZSL) lub urządzeń pokładowych (OBU). Istnieją dwa sposoby rozliczenia za przejazd:
- konto przedpłacone – należy doładować konto odpowiednią kwotą przez IKK lub aplikację mobilną e-TOLL (akceptowane są płatności kartami kredytowymi i debetowymi, BLIK oraz pay-by-link). Istnieje także możliwość doładowania konta w Miejscu Obsługi Klienta (kartami bankowymi, flotowymi i gotówką);
- konto z odroczoną płatnością – po skorzystaniu z płatnego odcinka trasy naliczana jest opłata, którą trzeba uregulować w terminie 14 dni od momentu wystawienia noty obciążeniowej. Płatności można dokonać na takich samych zasadach, jak w przypadku konta przedpłaconego (przez internet lub osobiście w MOP).
Jeśli korzystasz z konta przedpłaconego, a na koncie nie ma wystarczających środków na pokrycie opłaty, musisz uregulować należność w ciągu 3 dni. W innym wypadku zostanie nałożona kara administracyjna.
Nie należy opłacać not obciążeniowych wystawionych dla kont w trybie prepaid – aby zapłacić za przejazd, trzeba doładować swoje konto.