Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym są punkty karne
- Jaki jest limit punktów karnych
- Liczba punktów karnych za wykroczenia
- Po jakim czasie kasują się punkty karne
- Jak odzyskać prawo jazdy po zmianach w punktach karnych
- Jak sprawdzić, ile masz punktów karnych
Czym są punkty karne?
Zasadę przyznawania kierowcom punktów karnych wprowadziło w Polsce rozporządzenie w pierwszej połowie lat 90. XX wieku. Każdy, kto łamie przepisy ruchu drogowego, może otrzymać od policjantów określoną liczbę punktów karnych, które sumują się ze sobą. Celem przyznawania kar jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.
Punkty otrzymuje się zawsze wraz z mandatem, więc kierowca musi liczyć się jeszcze z poniesieniem kosztów. Po uzyskaniu w danym okresie konkretnej liczby punktów można utracić prawo jazdy. Taka sytuacja wymaga ponownego udania się na egzamin w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.
Jaki jest limit punktów karnych?
Limit punktów karnych, jaki możesz osiągnąć, różni się w zależności od tego, od kiedy masz prawo jazdy. Młodzi kierowcy z maksymalnie rocznym stażem mogą otrzymać 20 punktów. Po przekroczeniu tej liczby stracą prawo jazdy. U osób z większym stażem za kółkiem limit wynosi 24 punkty. W 2023 roku policjanci mogą jednorazowo przyznać większe kary, niż miało to miejsce w latach poprzednich.
Aktualnie za jedno wykroczenie kierowca może uzyskać nawet 15 punktów karnych. Przed zmianą przepisów limit wynosił 10 punktów. Do nowelizacji doszło jeszcze w 2022 roku. Wystarczy zatem złamać dwa przepisy, aby pozbawić się prawa do prowadzenia samochodu. Oczywiście, za mniejsze wykroczenia liczba punktów jest znacznie łagodniejsza.
Ubezpieczenie OC
Po jakim czasie kasują się punkty karne?
Jeszcze do niedawna uprawnienia do prowadzenia samochodu traciło się po przekroczeniu 24 lub 20 punktów karnych w rok. Co 12 miesięcy kara się zerowała i kierowca mógł od nowa popełniać wykroczenia. Wtedy tez maksymalna jednorazowa kara wynosiła 10 punktów. Aktualnie zasady są znacznie bardziej restrykcyjne. Punkty kasują się dopiero po dwóch latach. Pamiętaj też, że jednocześnie z tą zmianą zwiększyła się także największa możliwa kara jednorazowa i wynosi aż 15 punktów.
Jak odzyskać prawo jazdy po zmianach w punktach karnych?
Ubieganie się o ponowne otrzymanie prawa jazdy zależy od tego, ile czasu kierowca miał uprawnienia. Jeśli kierowca ze stażem mniejszym niż rok przekroczy liczbę 20 punktów, to musi podejść do całego kursu od początku. Jeśli prowadzący pojazdem ma dokument dłużej niż 12 miesięcy i zdobędzie ponad 24 punkty karne, to musi przejść badania psychologiczne i zdać egzamin na prawo jazdy bez odbywania całego kursu.
Według starszych przepisów za sprawą uczestnictwa w kursach reedukacyjnych można było regularnie usuwać sobie z puli 6 punktów karnych. Teraz nie jest to już możliwe. Warto też wiedzieć, że zmiany w punktach karnych to nie jedyne nowości, jakie w 2023 roku czekają na kierowców. Pod koniec roku ma wejść także prawo nakazujące konfiskatę pojazdów osób pijanych za kółkiem.
Ubezpieczenie OC/AC
Jak sprawdzić ile masz punktów karnych?
Zastanawiasz się, jak sprawdzić punkty karne, które zgromadziłeś na swoim koncie? Są na to dwa sposoby. Możesz to zrobić zarówno online, jak i w komisariacie policji. Pierwsza metoda jest bardzo prosta. Najpierw musisz wejść na stronę rządową, a następnie przejść do zakładki Sprawdź swoje punkty karne. Kolejnym krokiem będzie zalogowanie się do swojego profilu zaufanego i skorzystanie z mObywatela. Tam znajduje się liczba punktów karnych.
W komisariacie wystarczy, że wylegitymujesz się dokumentem tożsamości i pracownik komendy udzieli Ci informacji na temat punktów. Usługa jest darmowa, ale jeśli chcesz uzyskać zaświadczenie potwierdzające tę informację, to musisz zapłacić za nie 17 złotych. Takie dane można pozyskać tylko osobiście i tylko w swoim imieniu.
Jak widzisz, punkty karne w 2023 roku to sposób na coraz intensywniejszą walkę z wykroczeniami na ulicach. Wszystkie te zmiany wprowadza się po to, aby jak najrzadziej dochodziło do naruszeń przepisów ruchu drogowego. Punkty karne nie kasują się tak często i można otrzymać ich więcej, co niektórym kierowcom powinno dać do myślenia. Bezpieczeństwo zarówno prowadzących pojazdy, jak i pieszych uczestniczących w ruchu drogowym musi zawsze stać na pierwszym miejscu.