Z tego artykułu dowiesz się:
- Kto powinien zapłacić podatek od kupna samochodu?
- Ile wynosi podatek od kupna samochodu?
- Jaki jest termin na opłacenie podatku od kupna auta?
Podatek od kupna samochodu w 2023 roku
Podatek od czynności cywilnoprawnych jest pobierany od niektórych umów, między innymi umowy sprzedaży, umowy pożyczki czy darowizny. Podstawą do ustalenia wysokości PCC jest wartość rynkowa pojazdu. W 2023 roku podatek dla kupującego auto wynosi 2% ceny pojazdu widniejącej na umowie kupna-sprzedaży. Cena ta nie może odbiegać od wartości rynkowej pojazdu.
Czy zawsze trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?
Obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych, zwany także podatkiem od wzbogacenia, trzeba opłacić w przypadkach, gdy kupujesz auto:
- używane od osoby fizycznej, czyli takiej która nie jest płatnikiem podatku VAT,
- od obcokrajowca, jeśli transakcja odbywa się na terytorium Polski.
Kto jest zwolniony z płacenia podatku kupując auto?
Jesteś zwolnieni z opłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych, gdy dokonujesz zakupu samochodu na fakturę, wartość rynkowa pojazdu nie przekracza 1000 zł lub kupujesz pojazd za granicą (wówczas należy zapłacić podatek akcyzowy). Ponadto tego typu podatku nie musimy uiszczać, jeżeli kupujesz auto nowe. Tutaj do ceny pojazdu jest wliczony podatek VAT.
Dodatkowo, zwolnione od płacenia podatku PCC w 2023 roku w sytuacji zakupu używanego auta są osoby niepełnosprawne, kupujące pojazd na własne potrzeby, które posiadają orzeczenia o: znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (niezależnie od schorzenia) lub lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu.
Ubezpieczenie OC
W jakim terminie należy opłacić podatek od kupna auta?
Podatek od zakupu auta powinieneś opłacić w ciągu 14 dni od zawarcia umowy. W tym celu należy wypełnić formularz PCC-3 i wpłacić wyliczoną kwotę na konto bankowe Urzędu Skarbowego. Warto przygotować NIP lub PESEL, opis pojazdu, markę, model, numer nadwozia, rok produkcji, przebieg i wyliczoną kwotę podatku. Jeśli jest kilku współwłaścicieli, opłacenie podatku od kupna samochodu wymaga dodatkowo wypełnienia formularza PCC-3/A.
Jak obliczyć wysokość podatku od czynności cywilno-prawnych?
Podstawą do ustalenia wysokości PCC jest wartość rynkowa pojazdu wskazana przez podatnika.
Należy rzetelnie podejść do wyceny auta, ponieważ urząd skarbowy może zakwestionować podaną wartość rynkową i uznać, że jego cena jest zbyt niska. Szacując cenę rynkową powinniśmy wziąć pod uwagę:
- przeciętną cenę jaką można uzyskać w obrocie wolnorynkowym za podobne przedmioty,
- uwzględnić miejsce i czas, a także cechy tych rzeczy,
- sytuację rynkową, a w szczególności zależność między popytem a podażą.
Kryteria wyceny samochodu
Wyliczając wartość samochodu możesz posłużyć się ogólnodostępnymi kalkulatorami internetowymi, które pomagają oszacować cenę samochodu na podstawie marki, modelu, roku produkcji. Są to jedynie przykładowe wartości, ale zawsze mogą stanowić punkt wyjścia przy ustalaniu ceny rynkowej auta.
Ustalając cenę rynkową pojazdu powinieneś uwzględnić przede wszystkim:
- markę i model,
- rocznik,
- przebieg,
- zużycie,
- wyposażenie,
- stan techniczny.
Ubezpieczenie OC/AC
W jaki sposób zapłacić podatek od zakupu samochodu?
Podatek od kupna samochodu można opłacić w bankowości elektronicznej, wybierając opcję przelew podatkowy. Wówczas powinieneś wypełnić formularz PCC 3 oraz wybrać właściwy urząd skarbowy. System bankowy sam podpowie nam numer konta.
Co nam grozi za niezapłacony podatek od kupna samochodu?
Za niezapłacony podatek od kupna auta grozi kara za wykroczenie skarbowe. Dlatego, jak tylko zorientujesz się, że nie dokonałeś wymaganej opłaty podatku PCC należy jak najszybciej przyznać się do błędu składając w urzędzie skarbowym oświadczenie, czyli tzw. czynny żal i uregulować należność.
Jeśli jednak zostaniesz przyłapany na nieopłaceniu podatku za samochód przez fiskusa, będzie Ci grozić kara za opóźnienia zależna od wysokości płacy minimalnej w danym roku. Warto wiedzieć, że w 2023 roku płaca minimalna wzrasta dwa razy: 1 stycznia 2023 roku do 3490 złotych brutto, a od 1 lipca do 3600 złotych brutto.