Samochód

Praktyczne wskazówki dotyczące przechowywania opon

Prawidłowe przechowywanie opon pozwala zachować pierwotne właściwości jezdne i walory estetyczne, a także maksymalnie wydłużyć ich żywotność. Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na odpowiednie przygotowanie ogumienia, ale również sposób i miejsce składowania. Oto kilka ważnych zasad, o których warto pamiętać.

Zimowy krajobraz

Przygotowanie opon do przechowywania

Na samym początku warto dokładnie obejrzeć zdjęte ogumienie. Jakiekolwiek pęknięcia, rozdarcia czy głębokość bieżnika mniejsza niż 1,6 mm są objawami zużycia opon. Co zrobić w takiej sytuacji? Należy pomyśleć o zakupie nowych — najlepiej całego kompletu, jednak dopuszczalna jest ich wymiana np. tylko na jednej osi.

Jeśli zdjęte opony są w dobrym stanie, można przejść do przygotowania ich do przechowania. Pamiętaj, aby odpowiednio je oznaczyć (lewy-tył, prawy-przód itd.), dzięki czemu po ponownym założeniu będą zużywały się równomiernie. Możesz to zrobić cienkim markerem permanentnym, w mało widocznym miejscu.

Następnie należy umyć opony, np. mieszanką łagodnego detergentu i wody, a potem bardzo dokładnie wysuszyć (dotyczy to także felg, jeśli składujesz całe koła). Nakładanie czernidła, nabłyszczaczy czy innych podobnych produktów nie jest zalecane, ponieważ w takiej sytuacji może negatywnie wpłynąć na stan opon. Na sam koniec skontroluj, czy w rowkach bieżnika nie ma żadnych kamyków, żwiru czy piasku, a w razie potrzeby je usuń.

 

Gdzie przechowywać opony?

Ogumienie (nie tylko letnie i zimowe, ale również opony całoroczne) powinno być przechowywanie w pomieszczeniach, które są czyste i suche (maksymalna dopuszczalna wilgotność wynosi 70%). Trzeba także pamiętać o tym, aby ogumienie nie było narażone na bezpośrednią ekspozycję promieni słonecznych oraz bardzo wysokie i niskie temperatury (dopuszczalny zakres wynosi od -5℃ do 25℃). Zwróć uwagę, aby dany komplet nie znajdował się zbyt blisko grzejników czy pieców.

Równie ważna jest także kwestia czystości podłoża, z którym stykają się opony (jeśli tak są przechowywane). Powinno być wolne od takich zanieczyszczeń, jak wszelkiego rodzaju oleje, smary, rozpuszczalniki, paliwa, farby, mocne środki czystości itd.

 

Ubezpiecz swój samochód 

Jak przechowywać opony?

Przygotowane wcześniej opony warto włożyć do plastikowych worków, szczelnie je zawiązać i dodatkowo zabezpieczyć mocną taśmą samoprzylepną. Można je później umieścić w tekstylnych pokrowcach. Dzięki temu będą maksymalnie zabezpieczone przed wilgocią.

Kolejna ważna kwestia, to ułożenie opon. Ogumienie z felgami można położyć na drewnianej palecie lub kartonie poziomo, jedno koło na drugim i przełożyć je tekturą. Co kilka tygodni warto zmieniać kolejność ich ułożenia. Całe koła mogą być również przechowywane na hakach czy specjalnych uchwytach.

W przypadku samych opon bez felg, bezpieczne będzie pionowe ustawienie ich na bieżniku obok siebie i obracanie je przynajmniej raz w miesiącu o 90 stopni. Można także skorzystać z przeznaczonych do tego stojaków, aby ograniczyć kontakt ogumienia z podłożem. Niedopuszczalne jest jednak podwieszanie opon bez felg, z bardzo prostej przyczyny — po dłuższym czasie ulegną deformacji i nie nadadzą się do dalszego użytku.
 

Uwaga na białe elementy opon

Niektóre opony mogą posiadać białe elementy, takie jak np. ozdobne pierścienie ścienne czy różne napisy. Jeśli nie zostaną zapakowane do worków lub pokrowców, należy zadbać o to, aby biała guma stykała się jedynie z częścią opony w tym samym kolorze. W innym wypadku istnieje ryzyko powstania nieestetycznych przebarwień, które później bardzo trudno usunąć.
 

Jak długo można przechowywać opony?

Zgodnie z normą PN-C94300-7, jako nowe opony traktuje się te, które nie są starsze niż 3 lata od daty produkcji. Przyjmuje się, że ogumienie nie nadaje się do użytkowania po 10 latach od momentu jego wyprodukowania. Po tym czasie traci swoje właściwości trakcyjne i może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze.

Datę produkcji możesz łatwo sprawdzić, poprzez odczytanie kodu DOT, umiejscowionego na boku opony. Cztery ostatnie cyfry informują o tygodniu oraz roku jej wyprodukowania. Dla przykładu, 1521 oznacza, że ogumienie zostało stworzone w 15. tygodniu 2021 roku.  Dzięki temu zweryfikujesz, jak długo możesz magazynować opony, których aktualnie nie używasz.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady