Samochód

Wada ukryta samochodu — czym jest i co robić w jej przypadku?

Kupujesz używane auto, wszystko wygląda świetnie – aż do momentu, gdy na jaw zaczynają wychodzić wady ukryte pojazdu. Nagle okazuje się, że samochód ma poważne usterki, o których sprzedawca nie wspomniał i które nie zostały wymienione w umowie. Co możesz zrobić w sytuacji zatajenia wady samochodu? Sprawdź, jakie są Twoje prawa.

Samochody z wadą ukrytą na parkingu

Z artykułu dowiesz się:

  • Wady ukryte samochodu a rynek aut używanych – obawy polskich kierowców
  • Wada ukryta – definicja
  • Wady ukryte samochodu – rodzaje i przykłady
  • Kupiłeś samochód z wadą ukrytą – co robić?
  • Wady ukryte samochodu od osoby prywatnej i od firmy – jakie to ma znaczenie w kontekście rękojmi?
  • Jak skorzystać z rękojmi za wady ukryte samochodu?
  • Jak wykazać wadę ukrytą w aucie?
  • Odpowiedzialność za wady ukryte pojazdu a wypadek drogowy

Wady ukryte samochodu a rynek aut używanych – obawy polskich kierowców

Aż 86% kupujących samochody używane obawia się wad ukrytych auta – wynika z raportu autoDNA „Fakty i mity rynku aut używanych” opublikowanego w marcu 2025 r. Nie są to bezpodstawne obawy. W raporcie podano, że aż 53% ankietowanych osób dowiedziało się o wadach ukrytych dopiero od mechanika w warsztacie, a 40% kierowców musiało po zakupie zlecić naprawy związane z ukrytymi wadami samochoduW związku z tymi niepewnościami aż 88% kierowców oczekuje, że sprzedający udostępnią pełną historię pojazdu, w tym informacje o wcześniejszych szkodach. Problem ten ma rozwiązywać strona historiapojazdu.gov.pl. Zdarza się jednak, że niektórzy sprzedawcy dość niechętnie dzielą się informacjami dotyczącymi numeru VIN lub nie chcą podać daty pierwszej rejestracji – takie zachowanie powinno Cię zaalarmować.

Przeczytaj: Zakup nowego samochodu krok po kroku – jak kupić nowe auto z salonu lub używane?

Wada ukryta – definicja

Niestety polskie prawo nie definiuje dokładnie tego pojęcia. Jak więc rozumieć wadę ukrytą? Pod tym terminem kryje się każda niedoskonałość pojazdu, o której nie wiedziałeś w momencie zakupu i która została zatajona przez jego sprzedawcę. Co ważne, wada ukryta musi być istotna, to znaczy, że jej wykrycie w odpowiednim czasie miałoby znaczący wpływ na Twoją decyzję o zakupie pojazdu.

Pamiętaj też, że o „wadzie ukrytej w aucie” można mówić tylko wtedy, gdy  istniała ona już w trakcie sprzedaży pojazdu.  

Wady ukryte samochodu – rodzaje i przykłady

Jakie mogą być wady ukryte samochodu? Dzielą się one na:

  • wady fizyczne samochodu – zalicza się do nich wszelkie istotne usterki techniczne, których nie zauważyłeś przed zakupem. Są to np. cofnięty licznik, zakamuflowane ognisko rdzy czy uszkodzenia niewidoczne w trakcie oględzin mogące wpływać na bezpieczeństwo na drodze;
  • wady prawne samochodu – są to wszystkie wady związane ze statusem prawnym pojazdu. Z wadą prawną będziesz miał do czynienia, gdy sprzedany pojazd stanowi własność osoby trzeciej (np. auto pochodzi z kradzieży), auto jest obciążone prawem osoby trzeciej (np. auto jest w leasingu) lub gdy nieświadomie kupiłeś pojazd, na którym ciążą ograniczenia w korzystaniu.

Oba rodzaje wad niosą za sobą przykre konsekwencje. Kupno samochodu z wadą ukrytą fizyczną zwiększa koszty serwisowe pojazdu. Z kolei wada prawna pojazdu może np. skutkować brakiem możliwości jego zarejestrowania.

Ubezpieczenie OC/AC

Kupiłeś samochód z wadą ukrytą – co robić?

Jak wynika z art. 556-573 Kodeksu Cywilnego sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną. Tę odpowiedzialność określa się mianem rękojmi.

Rękojmia na auto oznacza, że w przypadku wady ukrytej możesz:

Pamiętaj, że rękojmia obowiązuje przez 2 lata, chyba że została ona skrócona w umowie. W tym czasie możesz zgłosić sprzedawcy istotną usterkę, która istniała w momencie zakupu pojazdu, a nie zostałeś o niej poinformowany.

Wady ukryte samochodu od osoby prywatnej i od firmy – jakie to ma znaczenie w kontekście rękojmi?

Rękojmia za wady ukryte samochodu działa inaczej w zależności od tego, czy kupujesz pojazd od osoby prywatnej, czy od firmy.

  • Kupno samochodu z wadą ukrytą od osoby prywatnej

Jeśli kupujesz pojazd od osoby prywatnej, sprzedawca może całkowicie wyłączyć rękojmię poprzez odpowiedni zapis w umowie (musi to być jasno wyrażone). Jest to powszechna praktyka, dlatego przed podpisaniem umowy warto dokładnie sprawdzić jej treść.

Nawet jeśli rękojmia zostanie wyłączona, sprzedawca nadal ponosi odpowiedzialność za świadome zatajenie wad. Jeśli udowodnisz, że sprzedający wiedział o usterce i celowo, podstępnie jej nie ujawnił, albo wręcz jasno stwierdził, że określona wada nie występuje, możesz dochodzić swoich praw. Wymaga to jednak uzyskania opinii rzeczoznawcy oraz wstąpienia na drogę sądową.

Przeczytaj: Podatek od zakupu samochodu – kiedy należy go zapłacić i ile wynosi?

  • Odpowiedzialność komisu za wady samochodu

Kupując auto od przedsiębiorcy (np. komisu, dealera), masz pełne prawo do rękojmi, której nie można wyłączyć ani ograniczyć w umowie. Sprzedawca odpowiada za wady fizyczne i prawne samochodu, niezależnie od tego, czy wiedział o ich istnieniu.

  • Ukryte wady samochodu po zakupie „na firmę”

Jeśli kupujesz samochód jako przedsiębiorca (np. na fakturę VAT), sprzedawca może ograniczyć lub wyłączyć rękojmię poprzez odpowiedni zapis w umowie kupna-sprzedaży. Podobnie jak w przypadku zakupu od osoby prywatnej, nowy właściciel może wystąpić na drogę sądową, gdy uzna, że doszło do celowego zatajenia wady.

Jak skorzystać z rękojmi za wady ukryte samochodu?

Jeżeli ustalisz, że kupione przez Ciebie auto ma wadę ukrytą, powinieneś poinformować o tym sprzedawcę. Zgodnie z przepisami ma on 14 dni na ustosunkowanie się do przekazanej przez Ciebie informacji.

  • Jeśli druga strona przyzna, że wystąpiła sprzedaż samochodu z wadą ukrytą, pozostaje Wam ustalić formę rekompensaty.
  • Jeśli sprzedawca nie uzna Twojego roszczenia, możesz spróbować mediacji. W ostateczności zostaje Ci droga sądowa.

Przeczytaj: Sprzedaż uszkodzonego samochodu po zgłoszeniu szkody OC/AC – jak możemy Ci pomóc?

Jak wykazać wadę ukrytą w aucie?

W praktyce rzadko zdarza się, że sprzedawca dobrowolnie uznaje roszczenia kupującego. W takiej sytuacji pozostaje Ci udowodnić swoją rację – w trakcie mediacji lub procesu sądowego. W tym celu najlepiej zatrudnić rzeczoznawcę, który przygotuje ekspertyzę poświadczającą, że wada powstała przed zakupem auta. Koszt przygotowania opinii przez rzeczoznawcę należy pokryć z we własnym zakresie. Jednak, podczas ewentualnej sprawy sądowej możesz domagać się zwrotu takiego kosztu.

Odpowiedzialność za wady ukryte pojazdu a wypadek drogowy

Obowiązek utrzymywania auta w stanie, który nie zagraża innym na drodze ciąży na jego właścicielu. Oznacza to, że jako posiadacz pojazdu powinieneś regularnie wykonywać przeglądy techniczne i dokonywać potrzebnych napraw. 

Jeżeli przyczyną wypadku lub kolizji były wady ukryte pojazdu, możesz żądać zwrotu poniesionych kosztów od sprzedającego. W tym celu musisz jednak wystąpić na drogę sądową i wnioskować o zwrot kosztów poniesionych przy zdarzeniu. W praktyce oznacza to konieczność udowodnienia, że do wypadku lub kolizji doszło z powodu zatajonej przez sprzedawcę usterki. Będziesz musiał więc uzyskać opinię rzeczoznawcy, który potwierdzi, że wady były celowo ukryte i miały wpływ na zdarzenie.

Przeczytaj: Kolizja a wypadek drogowy – jakie są różnice między nimi?

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady