Samochód

Wada ukryta samochodu — czym jest i co robić w jej przypadku?

W obliczu dynamicznie rosnących cen samochodów coraz częściej decydujemy się na zakup używanych aut. Niestety, po zakupie często odkrywamy wady pojazdu, które wymagają kosztownych napraw. Jakie prawa przysługują nam w takiej sytuacji?

Samochody na parkingu

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest wada ukryta 
  • Czym jest rękojmia
  • Co zrobić w przypadku odkrycia wady w używanym aucie

Badania Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych pokazują, że niemal połowa osób kupujących używane auto spotkało się z praktyką ukrywania wad pojazdu. Najczęściej spotykane próby oszustwa to: fałszywa deklaracja o bezwypadkowości pojazdu, cofanie licznika oraz niesprawna elektryka. Kupujący często spotykają się też ze złym stanem lakieru, uszkodzeniami silnika, a nawet niesprawnym zawieszeniem. Jeżeli i Ty trafiłeś na nieuczciwego sprzedawcę i Twój pojazd ma wadę ukrytą, nie musisz godzić się na jego użytkowanie i ponoszenie kosztów napraw. Możesz skorzystać z tzw. rękojmi sprzedającego. O tym, czym jest wada ukryta i jak możesz skorzystać z rękojmi, przeczytasz w naszym artykule.

 

Czym jest wada ukryta?

Choć przed zakupem auta jego stan techniczny zawsze jest sprawdzany, to podczas krótkiego badania niestety nie wszystko można wykryć. Co gorsza, możesz trafić na nieuczciwego sprzedawcę, który ukryje wadę samochodu.

Wadą ukrytą jest więc każda niedoskonałość, o której nie wiedzieliśmy w momencie zakupu pojazdu i została zatajona przez jego sprzedawcę. Wady ukryte można podzielić na:

  • wady fizyczne
  • wady prawne

Do wad fizycznych zalicza się wszelkie usterki techniczne. Z wadą prawną mamy natomiast do czynienia, jeżeli:

  • sprzedany nam pojazd stanowi własność osoby trzeciej (np. auto pochodzi z kradzieży),
  • pojazd jest obciążony prawem osoby trzeciej (np. auto jest w leasingu),
  • ograniczenie w korzystaniu lub rozporządzaniu rzeczą wynika z decyzji lub orzeczenia właściwego organu.

Wada prawna może być jeszcze bardziej niebezpieczna niż wada fizyczna. Może np. skutkować brakiem możliwości zarejestrowania pojazdu. Pamiętaj, by wziąć pod uwagę, że wada ukryta może zdarzyć się nie tylko aut używanych, a również nowych. 

 

Ubezpieczenie OC 

Rękojmia sprzedającego – co to znaczy?

Jak wynika z art. 556-573 Kodeksu Cywilnego to sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną. Tę odpowiedzialność określa się mianem rękojmi.

Oznacza to, że w przypadku wykrycia wady możesz:

  • odstąpić od umowy i wystąpić o zwrot zapłaconej kwoty,
  • obniżyć cenę samochodu,
  • naprawić wadę na koszt sprzedającego.

Pamiętaj, że rękojmia obowiązuje przez 2 lata od momentu zakupu pojazdu. W tym czasie możesz zgłosić sprzedawcy usterki, które istniały w momencie zakupu pojazdu, a nie zostałeś o nich poinformowany.

 

Jak skorzystać z rękojmi?

Jeżeli ustalisz, że kupione przez Ciebie auto ma wadę ukrytą, powinieneś poinformować o tym sprzedawcę. Ten z kolei ma zgodnie z przepisami 14 dni na ustosunkowanie się do przekazanej przez Ciebie informacji. Jak sprzedający uzna Twoje roszczenie, wówczas pozostaje jedynie ustalić formę rekompensaty. A co jeśli sprzedawca nie uzna Twojego roszczenia? W tym przypadku pozostaje wystąpić na drogę sądową.

 

Jak wykazać wadę ukrytą?

Niestety w praktyce rzadko zdarza się, że sprzedawca dobrowolnie uznaje roszczenia kupującego. W takiej sytuacji pozostaje nam udowodnić, że usterka powstała przed zakupem pojazdu. W tym celu najlepiej zatrudnić rzeczoznawcę, który przygotuje ekspertyzę poświadczającą, że wada powstała przed zakupem auta. Koszt przygotowania opinii przez rzeczoznawcę należy pokryć z we własnym zakresie. Jednak, podczas ewentualnej sprawy sądowej możesz jednak domagać się zwrotu takiego kosztu.

 

Ubezpieczenie OC/AC 

Wada ukryta samochodu z komisu a wypadek na drodze

Obowiązek utrzymywania auta w stanie, który nie zagraża innym na drodze ciąży na jego właścicielu. Oznacza to, że jako właściciel auta powinieneś regularnie wykonywać przeglądy techniczne i dokonywać potrzebnych napraw. Pamiętaj, że również w przypadku starszego auta, powinieneś wykonywać obowiązkowe badania techniczne.

Jeżeli przyczyną wypadku lub kolizji była wada ukryta samochodu, wówczas możesz żądać zwrotu poniesionych kosztów od sprzedającego. W tym celu możesz wystąpić na drogę sądową i wnioskować o zwrot kosztów poniesionych przy wypadku. W praktyce oznacza to konieczność udowodnienia, że do wypadku lub kolizji doszło z powodu zatajonej przez sprzedawcę usterki.

Pamiętaj!

Jeżeli kupisz polisę OC dla auta z drugiej ręki, a następnie zwrócisz samochód poprzedniemu właścicielowi z uwagi na jego wady - wówczas OC przechodzi na poprzedniego właściciela.

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady